Gruodžio 26 d., ketvirtadienis | 24

Pasėlių deklaravimas pasiekė pusiaukelę

LR žemės ūkio ministerija
2017-05-03

Žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimas pasiekė pusiaukelę – nespėjusieji gali tai padaryti iki birželio 6 d. Vėluoti nenaudinga – už kiekvieną pavėluotą darbo dieną tiesioginių išmokų už plotą suma mažinama 1 proc. Pavėluotai paramos paraiškos priimamos nuo š. m. birželio 7 d. iki liepos 3 dienos.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

VĮ „Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro” duomenimis, pasėlius deklaravo jau 20 865 pareiškėjai, patvirtinta 126 tūkst. ha bei 16 600 paraiškų, o tai yra 10 tūkst. mažiau nei prieš metus tokiu pat metu.

Paramos paraiškos ekologinei gamybai sertifikuoti ir paramai už vaisius, uogas ir daržoves, užaugintas pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą gauti nuo š. m. birželio 7 d. nepriimamos.

Taip pat primename, kad pasibaigus pavėluotai teikiamų paramos paraiškų terminui, paramos paraiškos priimamos iki spalio 31 d. savivaldybėse (seniūnijose), kai vėlavimas nepriklauso nuo pareiškėjo valios (pvz., pareiškėjo mirtis, ilgalaikis profesinis nepajėgumas, stichinė nelaimė, padariusi stiprų poveikį valdai).

Atkreipiame dėmesį, kad paramos paraiškos turi būti užpildytos ir patvirtintos Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje. Užpildžius paramos paraiškos formos popierinę formą arba elektroninę rinkmeną (word, pdf ir kt.) tokios paramos paraiškos nebus administruojamos.

Paramos paraiškos gali būti pateiktos savarankiškai, t. y. užpildžius ir patvirtinus elektroninės paraiškos duomenis Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje arba kreipiantis į savivaldybės (seniūnijos) darbuotoją, kuris padės užpildyti ir patvirtinti elektroninės paraiškos duomenis Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje.

Saugokime dirvožemį

Siekiant saugoti dirvožemį nuo erozijos, ypač sumažinti eroziją šlaituose, 2010 m. nustatytas ir iki šiol galioja Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) reikalavimas neauginti statesniuose nei 12 proc. šlaituose šakniavaisių ir šakniagumbių: bulvių, morkų, burokėlių, svogūnų, salierų, ridikų, ridikėlių, griežčių, ropių, cukrinių ir pašarinių runkelių ir kitų šakniavaisių ir šakniagumbių.

2016 m. buvo pirmieji metai, kai deklaruojant pasėlius buvo matomas dirvos erozijos (DE) sluoksnis ir pareiškėjams buvo sudaryta galimybė įsitikinti, kad jie nepažeis šio reikalavimo. Pernai toks pažeidimas buvo įvertintas kaip pažeidimas dėl aplaidumo, kitaip vadinamas netyčiniu pažeidimu.

VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centrui (ŽŪIKVC) atlikus 2016 m. deklaravimo duomenų analizę, nustatyta, kad apie 2000 laukų, deklaruotų nurodant šakniavaisių ir šakniagumbių kodus, ,,užlipo“ į statesnius nei 12 proc. šlaitus, t. y. pateko į DE sluoksnį. 2017 m. sankcija už šio GAAB reikalavimo pažeidimą sugriežtėjo ir siekia 20 proc., kadangi sluoksnis sistemoje rodomas jau antrus metus iš eilės ir nebėra argumentų traktavimui, kad minėtų šakniavaisių ir šakniagumbių auginimas šlaituose – atsitiko dėl aplaidumo, t. y. nebegalima išlaikyti netyčinio pažeidimo. Užfiksavus pažeidimą sumažinama visa pagal paraišką priskaičiuota parama, t. y. mažinamos visos pareiškėjo išmokos pagal priemones, kurioms taikomi kompleksinės paramos reikalavimai. Reglamente pažymima, kad sankcijų tikslas nėra kuo labiau nubausti pareiškėją, tai yra atgrasymo nedaryti pažeidimų priemonė. Vienintelis būdas išvengti sankcijos – neauginti šakniavaisių ir šakniagumbių laukuose, kurie patenka į DE sluoksnį. Pareiškėjas, įbraižydamas laukus DE sluoksnyje, yra papildomai įspėjamas dėl GAAB reikalavimo ir apie taikomą sankciją už jo nevykdymą.

ŽŪIKVC sudarė Dirvos erozijos (šlaitų, statesnių nei 12 proc.) sluoksnį, panaudodamas LR teritorijos erdvinius duomenis: skaitmeninius erdvinius žemės paviršiaus lazerinio skenavimo taškų, erdvinio reljefo duomenis ir M 1:10 000 georeferencinių erdvinių duomenis (GDR10LT), pareiškėjas, nesutinkantis su šlaitų ribomis, gali kreiptis į ŽŪIKVC ir pateikti kitokius šlaitų matavimo rezultatus. Tam, kad DE sluoksnis būtų pakoreguotas, pareiškėjas kreipiasi į ŽŪIKVC nurodydamas, kuris šlaitas, patenkantis į DE sluoksnį, jo nuomone vis tik nėra statesnis nei 12 proc., o ŽŪIKVC nurodo taškus, kuriuose turi būti atlikti matavimai ir kitas sąlygas dėl matavimo duomenų. Šlaito statumo matavimus specialia įranga turėtų atlikti specialistas – sertifikuotas juridinis ar fizinis asmuo. Jei specialisto matavimai bus tinkami koregavimui, DE sluoksnis bus pakoreguotas.