© Egidijaus Vilkevičiaus nuotr., agroakademija.lt
2025 m. pareiškėjai nuo balandžio 14 d. iki birželio 13 d. Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) galės teikti paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškas (paraiška) (pavėluotai paraiškas bus galima teikti iki birželio 23 d., už kiekvieną pavėluotą darbo dieną (savaitgaliai, šventinės dienos ir po jų einanti pirma darbo diena laikoma viena darbo diena) tiesioginių išmokų už plotą suma bus mažinama 1 proc.). Norint užtikrinti sėkmingą paraiškų teikimą, būtinas kruopštus pasiruošimas ir detalus planavimas.
Jeigu 2025 m. planuojate teikti paraišką, pirmiausia, apsvarstykite, kokiose priemonėse planuojate dalyvauti, pasidomėkite, kokie reikalavimai nustatyti deklaruojantiems pagal šias priemones, kokia įsipareigojimų pagal konkrečią priemonę trukmė. Įsipareigojimų trukmė ir reikalavimai deklaruojantiems nustatyti kiekvienos priemonės taisyklėse, patvirtintose žemės ūkio ministro įsakymu. Bendrieji reikalavimai teikiantiems paraiškas nustatyti Tiesioginių išmokų taisyklėse.
Apsvarstę paraiškos teikimo galimybes, kokiose priemonėse planuojate dalyvauti, ir išsiaiškinę tų priemonių reikalavimus, būtinai pasitikrinkite:
Klasifikatoriaus kodu NEP deklaruotiems plotams PPIS reikia aprašyti išankstinių KŽS ribų pasikeitimus. Tai galėsite padaryti prisijungę prie PPIS Išankstinių kontrolinių žemės sklypų pasikeitimų tvarkymo posistemio adresu https://paseliai.vic.lt per E. valdžios vartų portalą savarankiškai arba su savivaldybės (seniūnijos) darbuotojo pagalba, pasirinkę PPIS skiltį „Kontroliniai žemės sklypai“ ir paspaudę mygtuką „Aprašyti išankstinius pasikeitimus“ (plote, kuriame atlikti darbai, reikia padėti tašką (-us), iš klasifikatoriaus pasirinkti aprašymą ir pridėti vietovės nuotrauką (-as). Nuotrauka turi būti JPG, PNG arba GIF formato, dydis negali viršyti 5 MB. Nuotraukoje turi būti matomi nustatyti vietą padedantys objektai, t. y. medžiai, kelias, upė, namas ir pan.);
Tai galite padaryti ŽŪDC interneto svetainės (https://zudc.lt/) skiltyje „Žemėlapiai“, pasirinkę reikiamą žemėlapio skirtuką, varnele pažymėję sluoksnio pavadinimą ir žemėlapyje suradę planuojamą deklaruoti plotą;
Atkreipiame dėmesį, kad 2024 metai buvo paskutiniai tęsiantiems įsipareigojimus pagal šias Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklas:
„Tausojanti aplinką vaisių ir daržovių auginimo sistema“;
„Tarpinių pasėlių auginimas ariamojoje žemėje“;
„Ekstensyvus šlapynių tvarkymas (mokamos tiesioginės išmokos)“;
„Ekstensyvus šlapynių tvarkymas (nemokamos tiesioginės išmokos)“;
„Medingųjų augalų arba daugiamečių žolių juostos ar laukai ariamojoje žemėje“;
„Ekstensyvus pievų tvarkymas ganant gyvulius“;
„Specifinių pievų tvarkymas“;
„Nykstančio paukščio meldinės nendrinukės buveinių saugojimas natūraliose ir pusiau natūraliose pievose“;
„Nykstančio paukščio meldinės nendrinukės buveinių saugojimas šlapynėse (mokamos tiesioginės išmokos)“;
„Nykstančio paukščio meldinės nendrinukės buveinių saugojimas šlapynėse“.
Rekomenduojame apsvarstyti galimybes dalyvauti analogiškose Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano priemonėse.
Taip pat svarbu paminėti, kad 2025 metai yra paskutiniai tęsiantiems įsipareigojimus pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklas: „Dirvožemio apsauga“, „Melioracijos griovių šlaitų priežiūra“, „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“, „Vandens telkinių apsauga nuo taršos ir dirvos erozijos ariamojoje žemėje“, „Ražienų laukai per žiemą“. Plotai su tęstiniais įsipareigojimais dar turi būti deklaruoti 2025 m.
Pasitikrinę, ar paraiškai pateikti turite reikalingus dokumentus ir atitinkate kitus reikalavimus, susiplanuokite, kaip teiksite parašką, – prie PPIS (paseliai.vic.lt) prisijungę savarankiškai per Elektroninių valdžios vartų portalą (https://www.epaslaugos.lt) ar su savivaldybės darbuotojo pagalba, nuvykę į savivaldybės, kurioje registruotas Jūsų valdos centras, seniūniją ar struktūrinį padalinį.
Jeigu paraišką teikti įgaliosite įgaliotą asmenį, pasirūpinkite jam išduoti teisės aktų nustatyta tvarka patvirtintą įgaliojimą (iš Įgaliojimų registro, išduotą notaro ar įmonės vadovo). Įgaliotas asmuo ŽŪDC e. pašto adresu [email protected] turės pateikti savo užpildytą prašymą suteikti prieigą prie PPIS ir įgaliojimą (prašymo formą ir įgaliojimo teksto pavyzdį galima rasti ŽŪDC interneto svetainėje adresu https://zudc.lt/prasymai/, skiltyje „Prašymai“, 15 prašymas). Jeigu teiksite paraišką kaip juridinis asmuo, turėsite pateikti užpildytą prašymą ir išrašą iš Juridinių asmenų registro.
Norint sėkmingai pateikti paraišką, būtina atidžiai pasiruošti, įvertinti visus reikalavimus, pasitikrinti dokumentus ir tiksliai suplanuoti paraiškos pateikimo procesą.
ŽŪDC informacija