Gruodžio 27 d., penktadienis | 24

Novatoriški ūkininkai išbandys į rezultatą orientuotą agrarinę aplinkosaugą

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija
2020-08-12

© LŽŪKT nuotr.

Lietuvoje nuo rugpjūčio pradedama taikyti naujos kartos agrarinėsaplinkosaugos priemonė, kuri padės išsaugoti gausiai žydinčias natūralias pievas. Gegužės mėnesį paskelbus registraciją, ūkininkų aktyvumas pranoko lūkesčius. Iš daugiau nei tūkstančio pasiūlytų hektarų, bandomajai priemonei atrinkti beveik trys šimtai, priklausantys dvidešimt penkiems ūkininkams. Šiuo metu su jais pasirašomos trejų metų trukmės bendradarbiavimo sutartys.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Pasak priemonės koordinatoriaus Žymanto Morkvėno, jos išskirtinumas yra tai, jog ūkininkai bus skatinami ne už nustatytų reikalavimų įvykdymą (pavyzdžiui, šienavimą po liepos 15 d.), o už pasiektus rezultatus.

Šiuo metu mokslininkų ir gamtosaugos specialistų plačiai pripažintos į rezultatą orientuotos agrarinės aplinkosaugos priemonės gimė Prancūzijoje pačių ūkininkų iniciatyva. Ūkininkai pradėjo rengti žydinčių pievų čempionatus ir varžėsi tarpusavyje, kieno pieva žydi gausiausiai. Jas tyrinėjant vėliau paaiškėjo, jog tokiu būdu buvo pasiekti puikūs rezultatai puoselėjant natūralias, didele gamtine įvairove pasižyminčias pievas.

Atrinkti ūkininkai gaus indikatorinių rūšių sąrašą, pagal kurį patys vertins, kaip kinta jų pievų gamtinė įvairovė. Viena iš atrinktų dalyvių – tai nuo 2004 metų ekologinį ūkį Paparčiuose turinti Audronė Neniškienė.

Plačiau – vaizdo reportaže.

Į rezultatą orientuotą agrarinės aplinkosaugos priemonę finansuoja LIFE integruotasis projektas „Natura 2000 tinklo valdymo optimizavimas Lietuvoje“. Daugiau informacijos – naturalit.lt.