Gruodžio 27 d., penktadienis | 24

Iki kovo 31 d. smulkių ūkių savininkai kviečiami į diskusijų grupes

Jolanta Dalia Abarienė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos redaktorė
2022-02-07

Nuotraukose Kėdainių rajono ūkininkai Konsultavimo tarnybos laboratorijoje, © LŽŪKT nuotr.

Iki kovo 31 d. ūkininkai, ypač smulkių ūkių šeimininkai, kviečiami kreiptis į Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos rajonų biurus dėl LR žemės ūkio ministerijos iš valstybės biudžeto lėšų skirtos paramos dalyvaujantiems „Žemdirbių konsultavimo projekte“. Vienas iš projekte numatytų pasirinkimų – dalyvavimas ūkininkų diskusijų grupių susitikimuose.

Dalyvavimas ūkininkų diskusijų grupių susitikimuose – viena iš „Žemdirbių konsultavimo projekto“ galimybių. Diskusijų grupės nariai dalijasi patirtimi ir idėjomis, o diskusijose dalyvaujant konsultantams ir mokslininkams, semiasi papildomų žinių. Šis tarpusavio bendradarbiavimo metodas efektyviai „perkelia“ naujas žinias ir idėjas į ūkius.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Su ūkininkais diskusijų grupėse dirbantys konsultantai pastebi, kad diskutuojant lengviau priimti žinias. Kai gali klausti, susieti informaciją su tuo, ką jau žinai, gali lengviau pakeisti savo požiūrį. Ūkininkai taip pat turi vertingų žinių, pagrįstų savo patirtimi. Grupių diskusijos padeda tiksliai apibrėžti problemas. Smulkiau aptariamos įvairios nuomonės.

Diskusijų metodai įvairūs

Nors diskutuotinos temos jau būna numatytos projekte, subūrę grupes, konsultantai renkasi diskusijų organizavimo metodus: kviečia į ūkius, konkrečius pasėlius ar bandymų laukelius, organizuoja seminarus, kuriuose pranešimus diskusijų tema skaito Konsultavimo tarnybos specialistai ar mokslininkai, o po jų diskutuojant atrandami atsakymai į svarbius klausimus.

Dažnai mintis, kaip ir kur toliau tęsti diskusijų grupių susitikimus, ką reikėtų pamatyti ar sužinoti, gimsta būtent diskutuojant. Jas pasiūlo ir patys ūkininkai.

Štai Radviliškio r. biuro augalininkystės konsultantė Sigita Balinskienė Žemdirbių konsultavimo projekto pasidalijimo patirtimi grupės ūkininkus, diskutuojančius apie ūkio dirvožemio kokybės gerinimą ir potencialo išsaugojimą, vasarį pakvietė išklausyti VDU Žemės ūkio akademijos Agroekosistemų ir dirvožemio mokslų katedros doc. dr. Ritos Pupalienės pranešimo. Jo metu ūkininkai įsijungė į diskusijas apie dirvožemio derlumo išsaugojimą. Įvertino, kaip dirvožemio suspaudimas gali lemti miežių auginimą, šaknų vystymąsi. Plačiai buvo paliestos priežastys, turinčios įtakos dirvožemio derlumui: pernelyg drėgnų dirvų dirbimas, perteklinis važinėjimas, mažas humuso kiekis, bloga dirvožemio struktūra, melioracijos sistemų nepatenkinama būklė.

„Dalyje Lietuvos teritorijos pastebime ryškius dirvožemio rūgštėjimo ženklus. Tą patvirtina ir jo tyrimai. Ūkininkai raginami kalkinti savo dirvožemius, tačiau Radviliškio r. pastebima kita tendencija. Čia laukai šarmėja. Atliekant dirvožemio tyrimus, randama pH 7,4– 8,3. Ši situacija galėtų būti būsimų diskusijų tema ir naujų tyrimų paskata, ieškant tinkamų sprendimo būdų“, – rajono situaciją komentavo S. Balinskienė.

Kėdainių r. biuro konsultantai ūkininkų grupę, diskutavusią apie ūkių išteklių tausojimą, pakvietė į Konsultavimo tarnybos laboratoriją https://www.lzukt.lt/laboratoriniai-tyrimai/. Nauda buvo dviguba – ūkininkai sužinojo apie laboratorijos galimybes, kaip atliekami dirvožemio, vandens tyrimai, ir atidavė ištirti šulinių, geriamąjį vandenį, šiltnamio gruntą. Į iškilusius klausimus atsakė su jais bendravusi laboratorijos vedėja Lina Šmakovienė.

Organizuojamų diskusijų metodų įvairovę geriausiai rodo informacija apie renginius, skelbiama interneto portale agroakademija.lt

Jei renkatės dalyvauti ūkininkų diskusijų grupėse

„Iš pradžių buvau visiškai žalias, iš miesto atvykęs. Dalyvaudamas konsultavimo projekte, nuodugniai išsiaiškinau, supratau, ko reikia, ko trūksta. Gavęs praktinių patarimų ne tik teorinių, ir tapau ūkininku. Manau, kad kitiems irgi to paties reikia“, – sakė Ignalinos rajone 44 ha ūkyje mėsinius galvijus auginantis Ramūnas Bubnys.

Taigi, jei 2019 ir 2020 m. negavote remiamų konsultacijų, ūkininkaujate smulkiame ūkyje, norite su kitais ūkininkais Konsultavimo tarnybos biurų konsultantų suburtose bendraminčių grupėse diskutuoti apie tiksliojo ūkininkavimo technologijų taikymą, dirvožemio derlingumo išsaugojimą ir gerinimą, integruotą augalų apsaugą, gyvūnų sveikatingumo ir gerovės užtikrinimą, produkcijos (pieno, mėsos) kokybės gerinimą, ganyklos, pašarų gamybą ir subalansuotą šėrimą ir rasti atsakymus į jums rūpimus klausimus – iki kovo 31 d. kreipkitės į Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos biurus .

Agroakademija.lt rekomenduoja

Ūkininkaujate ir ketinate tobulinti veiklą? Gaukite paramą konsultavimo paslaugoms (interviu)

Žemdirbiams – nemokamos konsultacijos ir galimybė dalyvauti diskusijų grupėse (videoinformacija)