Vasario 29 d., ketvirtadienis | 24

Miškų savininkai raginami apžiūrėti savo miškus

2023-02-08

© Egidijaus Vilkevičiaus nuotr., Agroakademija.lt

Nors šią žiemą didelių vėtrų kol kas nebuvo, bet stipresni gūsingi vėjai ir praėjusiųjų metų pabaigoje iškritęs gausus sniegas vartė, laužė ir lankstė medžius. Valstybinė miškų tarnyba kviečia miškų savininkus apžiūrėti savo miškus ir vėjo ar kitų veiksnių pažeistus medžius juose sutvarkyti iki pavasarinio atšilimo.

Verslo ekonomika. Straipsnių vidus

Vasario orai kol kas tam palankūs. Naktimis ir dienomis laikosi nedidelis šaltukas, kuris sukausto žemės paviršių ir daro jį lengviau pravažiuojamą, o dirbti miške toks šaltukas tikrai netrukdo.

Valstybinės miškų tarnybos miško sanitarinės apsaugos specialistai pažymi, kad 2022 metais šalies miškus, ypač eglynus paveikė žievėgraužis tipografas. Šis vabalas yra pavojingiausias mūsų miškų kenkėjas. Apsigyvena po žalių eglių žieve per visą medžio stiebo ilgį. Žievėje grauždamas takus, pažeidžia gyvybinius audinius, todėl eglės greitai nudžiūva.

Žievėgraužis tipografas pirmiausia užpuola vėjo pažeistas (žalias ką tik išverstas ar nulaužtas) ir nuo sausros labai nusilpusias egles. Jose dauginasi masiškai ir tuomet, puldamas masine ataka, gali įveikti visiškai sveikus medžius, sudarydamas eglynuose masinio dauginimosi ilgalaikius židinius. Kuo eglynai vyresni, tuo jie mažiau atsparūs žievėgraužių atakoms.

Siekiant sumažinti eglynams daromą žievėgraužių žalą, būtina stebėti 50 metų bei vyresnius medynus ir iš jų šalinti atsiradusias išverstas, nulaužtas ar labai pažeistas egles, kol jose dar neapsigyveno žievėgraužių vabalai.

Šaltasis metų laikas yra pats tinkamiausias susitvarkyti pažeistus medynus. Tuomet mažiausiai pažeidžiama dirva, aplinka ir netrikdomi miško gyventojai. Pažeistas egles sutvarkius šaltuoju metų laiku, nukirstų medžių kelmų bei kirtimo liekanų skleidžiamas kvapas išblės iki pavasario ir, kai orai atšils, į tuos medynus beveik nebevilios pradėjusių skraidyti žievėgraužio tipografo vabalų. Jei iki pavasarinio gamtos atbudimo nulaužtus, išverstus, kenkėjų apniktus ar džiūstančius medžius iš miško pašalinsime, tai bus veiksminga priemonė, sumažinsianti žievėgraužių plitimą ir jų daromą žalą.

Valstybinės miškų tarnybos informacija