© Egidijaus Vilkevičiaus nuotr., agroakademija.lt
Apie A klasės putų panaudojimo galimybes gesinant miškų gaisrus papasakojo LAMMC Miškų instituto Miško augalų biotechnologijų laboratorijos mokslininkės – straipsnio bendraautorės.
Papasakokite apie ugnį slopinančias A klasės putas, kaip jos klasifikuojamos ir kokios yra jų panaudojimo gesinti miškų gaisrams galimybės?
A klasės putos yra specialios gesinimo putos, skirtos slopinti ugnį medžiagų, kurios dažniausiai klasifikuojamos kaip A klasės degalai, t. y. kietos organinės medžiagos, pavyzdžiui, mediena, popierius, audiniai ir kt. Jos padeda slopinti ugnį medžiagas drėkinant ir tokiu būdu sumažinant jų degumą.
A klasės putos yra ypač naudingos miško gaisrams gesinti dėl kelių priežasčių:
Buvo vykdyti du trumpalaikiai eksperimentai kontroliuojamomis sąlygomis. Papasakokite plačiau, kaip jie vyko? Kodėl buvo pasirinkti augalai pušis, eglė ir alksnis?
Pasirinktas eksperimentinis planas suteikė žinių apie A klasės putų poveikį naujų medžių sėjinukams ir jauniems medeliams, kuomet jų apsauginiai mechanizmai dar galutinai neišsivystę. Abiejų grupių medeliai buvo purškiami putomis skirtingu laiku: sėjinukai – sėjimo dieną, siekiant identifikuoti putų sukeliamus pokyčius ankstyvoje dygimo stadijoje, o jauni vienamečiai medeliai – antro vegetacijos sezono pradžioje, siekiant įvertinti putų poveikį vėlyvesnėje, bet vis dar sąlygiškai ankstyvoje augimo stadijoje.
Tiriamoji medžiaga buvo suskirstyta į tris grupes: kontrolinę (be poveikio) ir dvi su putų koncentracijomis. Jos buvo rekomenduotos putų gamintojo (Schmitz One Seven GmbH) pagal optimalias ir maksimalias įmanomas koncentracijas, kurios naudojamos gesinant miško gaisrus. Eksperimentas truko 4 mėnesius, jo pabaigoje buvo atlikti prieaugio ir kitų augimo rodiklių matavimai, surinkta biomasė biocheminėms analizėms. Buvo analizuotas medžių antrinis metabolizmas atkreipiant dėmesį į jų antioksidacinius mechanizmus, kurie yra aktualūs siekiant įvertinti, ar putos sukėlė chemines pažaidas augaluose, ir medžių atsaką. Buvo tirtos trys medžių rūšys: juodalksnis, paprastoji pušis ir paprastoji eglė. Jos buvo pasirinktos dėl greito dygimo ir plataus augimo arealo. Spygliuočių medžių gaisrai Europoje taip pat turėjo įtakos pušies ir eglės pasirinkimui.
Padaryta išvada, kad medžio rūšis turi didelę įtaką tyrimo rezultatams, nes buvo skirtingai reaguojama į ugnį slopinančias putas. Kurių rūšių medžiai reagavo teigiamai, o kurie buvo paveikti neigiamai?
Pušys buvo paveiktos neigiamai, eglės – teigiamai, o alksniai pastebimų pokyčių nepatyrė. Pušų ląstelės patyrė oksidacines pažaidas, sutriko jų fotosintezė ir augimas. Eglių augimo rodikliai padidėjo, oksidacinių pažaidų kiekis sumažėjo, o alksnių augimas buvo nepaveiktas, pažaidų sumažėjo, tačiau buvo neigiamai paveikta jų fotosintezės sistema.
Kokią perspektyvą aplinkosauginiu atžvilgiu turi A klasės putų panaudojimas, siekiant suvaldyti miškų gaisrus? Ar yra jų kaupimosi dirvožemyje pavojus?
A klasės ugnį slopinančios putos dažnai laikomos ekologiškesniu variantu, palyginti su kai kuriais kitais cheminiais produktais, naudojamais gesinant miškų gaisrus, tačiau yra keletas svarbių aplinkybių, į kurias reikia atsižvelgti.
LAMMC nuotr.
Ekologiniai privalumai:
Potencialūs ekologiniai iššūkiai:
Tyrimo rezultatai paskelbti moksliniame straipsnyje: Sirgedaitė-Šėžienė V., Vaitiekūnaitė D., Šilanskienė M., Čėsnienė I., Striganavičiūtė G., Jaeger A. 2024. Assessing the phytotoxic effects of class A foam application on northern Europe tree species: A short-term study on implications for wildfire management and acosystem health. Ecological Indicators, 166: 112393. IF – 7,0.
Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro inf.