Gruodžio 03 d., antradienis | 24

LŽŪKT Miškininkystės biuro vadovės Vitos Ivaškevičienės mintys Miškininko dienos išvakarėse

2024-09-20

© Egidijaus Vilkevičiaus nuotr., agroakademija.lt

Miškininko diena – kasmet, rugsėjo trečiąjį šeštadienį. Ta proga kalbamės su Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Miškininkystės biuro vadove Vita Ivaškevičiene.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Kas svarbiausia miškininkystės specialisto darbe?

Sunku pasakyti, kas svarbiausia. Manau, kad miškininkystės specialisto darbe, kaip ir kituose, svarbu būti tiksliam ir profesionaliam. Nuolatos stebėti besikeičiančius teisės aktus ir juos tinkamai pritaikyti kasdienėje veikloje. Taip pat labai svarbu tiksliai išsiaiškinti kliento poreikius, siekiant geriausio rezultato.

Kokie jūsų klientai? Ar dėmesys turimam miškui didėja?

Mūsų klientai – privačių miškų savininkai. Daugeliui jų miškininkystė nėra pagrindinė veikla ir pragyvenimo šaltinis, tad esame svarbi dedamoji klientams prižiūrint savo valdomus miškus. Požiūris į miškus labai keičiasi, keičiasi savininkų kartos. Visi esame labai skirtingi ir kiekvienas turime skirtingus poreikius miškui. Savininkai vis daugiau domisi, kokią naudą gali gauti, kokios paramos ir skatinimo priemonės skiriamos miškų priežiūrai. Aktuali jo įveisimo tema, norima daryti gerą darbą mūsų žemei, juk medžiai sugeria CO2 ir yra vieni iš klimato kaitos švelninimo šaltinių.

Trys svarbiausi patarimai turintiems miško.

Vykdyti savalaikę miško priežiūrą, sudarant miškui tinkamas sąlygas augti, kad jis būtų atsparus ir ateityje jums teiktų maksimalią naudą.

Bent kartą per pusę metų apžiūrėti savo valdomus miškus, o jei rajone paskelbta stichinė nelaimė – kas dvi savaites, kad laiku pastebėtumėte kenkėjų židinius ir užkirstumėte kelią plitimui.

Ūkininkavimas miškuose labai reglamentuotas, o dar ir besikeičiančius teisės aktus sunku visus susekti, taigi prieš vykdydami veiklą visada pasikonsultuokite su nešališkais miškininkystės specialistais.

Prasidėjo ruduo. Kas dabar aktualiausia miške? Dėl kokių paslaugų miško savininkai gali kreiptis į biurą?

Darbai laukuose po truputį rimsta, o miškuose pagrindinis darbymetis tik prasideda. Šaltuoju metų laiku ne tik patogiau dirbti, lengviau pasiekti mišką, bet ir daromas mažesnis poveikis gamtai, miško žvėrims ir paukščiams. Miško savininkai šaltuoju periodu tvarkosi miško valdos ribines linijas, nes jų užtikrinimas yra viena iš savininko pareigų. Vykdomi jaunuolynų ugdymo kirtimai. Šiais kirtimais formuojama tikslinė medyno sudėtis ir sudaromos sąlygos augti atspariam, produktyviam, norimas funkcijas atitinkančiam medynui. Ugdymo kirtimus galima atlikti pasinaudojus ES parama. Paraiškos renkamos nuo spalio 1 iki lapkričio 8 d. Taip pat atliekami kiti miško tvarkymo darbai.

Mūsų biuro specialistai teikia biržių atrėžimo, vidinių miškotvarkos projektų rengimo, jaunuolynų ugdymo reikalingumo išvadų rengimo paslaugas bei konsultuoja miško savininkus.

Kokia jūsų komanda? Ko jai, sau ir biuro klientams linkite Miškininkų dienos proga?

Miškininkystės paslaugų biuro komandos specialistai profesionalūs, priimantys iššūkius ir siekiantys geriausių rezultatų.

Kai šių dienų tempai tokie dideli, ir diena dieną veja, linkiu prisiminti, kodėl pasirinkome šią profesiją, ir pasidžiaugti akimirkomis miškuose, pasigrožėti žaliomis samanomis ir auksiniais lapais, pasiklausyti miško garsų. Tinkamai prižiūrimas miškas – ne tik nauda, bet ir palikimas ateities kartoms, tad daugiau įsiklausymo ir pasitikėjimo vieniems kitais tarp miško mylėtojų, jo savininkų ir miškininkų.

Dėkoju už pokalbį. Džiugių akimirkų miške. Jumis pasitikinčių ir miškais besirūpinančių žmonių.

Kalbėjosi Jolanta Dalia Abarienė, LŽŪKT redaktorė