Birželio 12 d., trečiadienis | 24

Keičiama išmokų už sumedžiotas šernų pateles ir šernų gaišenas tvarka

2017-10-17

Europos Komisija yra patvirtinusi afrikinio kiaulių maro (AKM) strategiją rytinei Europos Sąjungos (ES) daliai. Siekiant sumažinti AKM viruso išplitimo mastą Lietuvoje bei įgyvendinti šią ES strategiją, taikomą valstybėse, kuriose nustatytas AKM, keičiama išmokų mokėjimo už šernų gaišenas ir sumedžiotas šernų pateles tvarka.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

„ES AKM strategijoje numatyta, kad siekiant sureguliuoti šernų populiaciją, turi būti medžiojamos suaugusios šernų patelės. Medžiotojams už sumedžiotą 12 – 24 mėn. šerno patelę buvo mokama 50 eurų, o už vyresnę kaip 24 mėn. – 100 eurų. Patelės buvo medžiojamos vangiai dėl pagrindinės priežasties – mažų šerniukų priežiūros. Medžiotojų etika neleidžia nušauti tokios patelės ir palikti šerniukus nugaišti be priežiūros. Kadangi šiuo metų laiku šerniukai jau gali išgyventi patys, todėl nuspręsta skatinti medžioti kuo daugiau suaugusių patelių. Nuo 2017 m. spalio 1 d. iki gruodžio 18 d. išmoka bus padidinta: už sumedžiotą vyresnę nei 24 mėn. amžiaus patelę bus mokama iki 300 eurų, tačiau už jaunesnes nei 2 metų pateles mokama nebus“, – komentavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Skubios veiklos skyriaus vedėjas Marius Masiulis.

Taip pat keičiasi ir išmokų tvarka už šernų gaišenas. Iki šiol 30 eurų išmoka už kiekvieną rastą šerno gaišeną buvo mokama asmenims, pranešusiems Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) teritoriniams padaliniams apie tikslią gaišenos radimo vietą, tačiau už gaišenų tvarkymą jokių išmokų nebuvo numatyta ir medžiotojai jas tvarkė savo sąskaita.

„Valstybė stengiasi padėti medžiotojams įgyvendinti ir kitą ES AKM strategijoje numatytą priemonę – surasti ir saugiai sunaikinti gaišenas, tokiu būdu stengtis kiek įmanoma mažinti viruso plitimą aplinkoje. Nuo spalio 1 d. 30 eurų dydžio išmokos išliks, tačiau bus mokamos ir 20 eurų išmokos medžiotojams už gaišenų sutvarkymą. Jeigu apie rastą šerno gaišeną praneš pats medžioklės ploto naudotojas, už jos sutvarkymą bus mokama 30 eurų, tad medžiotojai už pranešimą ir sutvarkymą turės galimybę gauti 60 eurų“, – sakė M. Masiulis.