Žemės savininkams, nevykdantiems savo valdose žemės ūkio ar kitos veiklos, verta pagalvoti apie miško įveisimą jose. Dažnai tik informacijos trūkumas tampa priežastimi, stabdančia planus įsiveisti savo nuosavą mišką arba tampa dideliais rūpesčiais įveisus mišką ne pagal valstybėje galiojantį teisinį reguliavimą.
Teisinis reguliavimas
Ketinant įveisti mišką savo valdomoje žemėje, verta susipažinti su šalyje galiojančiais miško įveisimą ir registraciją reglamentuojančiais teisės aktais. Štai keletas pagrindinių:
1. Miško įveisimo privačioje ne miško žemėje tvarkos aprašas, kuris nustato miško įveisimo ne miško žemėje tvarką ir sąlygas;
2. Miško atkūrimo ir įveisimo nuostatai, kurie nustato miško atkūrimo ir įveisimo, miško želdinimo darbų, želdinių ir žėlinių kokybės reikalavimus;
3. Duomenų teikimo Lietuvos Respublikos miškų valstybės kadastrui, jų įrašymo ir keitimo tvarkos aprašas, kuris reglamentuoja duomenų ir dokumentų teikimą kadastrui, kadastro duomenų įrašymą, keitimą ir tikslinimą bei prašymų atnaujinti kadastro duomenis formas.
Miškų įstatymas, Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas, Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų, rūšių įstatymas, Miško dauginamosios medžiagos nuostatai, Miškų kadastro nuostatai, Nekilnojamojo turto kadastro nuostatai ir kai kurie kiti teisės aktai taip pat turi nuostatų, reglamentuojančių miško įveisimą.
Nuo ko pradėti?
Pirmiausia reikėtų įvertinti ar teritorijoje, kurioje planuojama įveisti mišką, nėra taikomi draudimai ar ribojimai miško įveisimui. Pavyzdžiui, tokie draudimai taikomi energetinių trasų teritorijose, saugomų rūšių augavietėse ir radavietėse, gamtinių buveinių bei paukščių apsaugai svarbiose teritorijose ir panašiai. Dauguma ribojimų yra nurodyti žemės sklypo nuosavybės dokumentuose, t. y. Nekilnojamojo turto registro išrašuose. Todėl reikėtų peržiūrėti savo turimus nuosavybės dokumentus.
Taip pat būtina atkreipti dėmesį, kad įveisti mišką galima ne arčiau kaip 15 m atstumu nuo gretimo ne miško žemės savininko sklypo ribos, sodinant medžius, ir ne arčiau kaip 6 m atstumu, sodinant krūmus. Šių atstumų galima nesilaikyti, jei miško želdiniai ar žėliniai ribojasi su mišku, kitais miško želdiniais ar žėliniais, numatomu apželdinti sklypu arba gretimo žemės sklypo savininkai raštu patvirtina sutinkantys, kad miškas būtų sodinamas mažesniu atstumu nei nurodytasis.
Svarbu žinoti, kad pagal Miškų įstatymą, veisiamo miško plotas negali būti mažesnis nei 0,1 ha, o plotis ne siauresnis nei 10 metrų. Veisiamo miško ploto ribos negali kirsti žemės sklypo išorinės ribos ir patekti į kaimyninius, kitų žemės savininkų valdomus, žemės sklypus.
Labai svarbu įvertinti ir tai, kad įveisto miško nebus galima pašalinti ir teritoriją gražinti į pradinę naudmeną. Miškų įstatymo 11 straipsnis numato tik išimtinius atvejus, kada yra galimas miško žemės pavertimas kitomis naudmenomis.
Daugiau skaitykite: https://amvmt.lrv.lt/lt/tapk-misko-savininku/misko-iveisimas-ne-misko-zemeje/
Privačių miškų savininkų asociacijos informacija