Lapkričio 24 d., sekmadienis | 24

Gelsta, ruduoja ir džiūsta pušelių spygliai?

LŽŪKT informacija
2022-05-23

Valstybinė miškų tarnyba informuoja, kad Šakių rajono šiluose augančiuose želdiniuose ir žėlinuose pastebėtos gelstančios, ruduojančiais ir džiūstančiais spygliais pušelės. Jaunų pušaičių spyglius pažeidė infekcinė liga – pušų spygliakritė.

Lietuvoje nuo spygliakritės dažniausiai nukenčia užstelbtos jaunos eglaitės, pocūgės, paprastosios pušys. Pušų paprastąją spygliakritę sukelia kelios Lophodermium spp. ir Hysterium pinastri grybo rūšys. Pavasarį 1–2 savaitės po sniego nuleidimo, ant spyglių pasirodo geltonos ar rusvai rudos dėmelės. Vėliau pažeisti pušų spygliai ruduoja, nudžiūva ir per anksti nukrenta (galima sumaišyti su rudeniniu fiziologiniu pušų spyglių metimu, kai dvimečiai ir senesni spygliai gelsta, vėliau runda ir nukrenta).

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Ligai palankus šiltas ir lietingas oras vasarą bei rudenį ir švelnus – žiemą. Žalą ypač padidina pavasarį kartu su liga pasitaikančios sausros ir kaitros, bei spygliakritės pasikartojimas dvejus metus iš eilės. Didėjant želdinių-žėlinių amžiui, ligos daroma žala mažėja.

Vis tik grybinės infekcijos pažeisti spygliai neišgyvens, jie nudžius ir nubirs. Dalies spyglių netekę medeliai silpniau augs, bus labiau jautrūs vabzdžių ir ligų pažeidimams, sausroms ir aplinkinės augalijos stelbimui.

Pasak VMU specialistų, Šakių rajono šiluose augančios pušelės grybelio sporomis apsikrėtė praeitų metų rudenį ir šiuo metu nėra būdų pažeistus spyglius atgaivinti. Ant spygliakritės pažeistų pušaičių ūglių ir stiebelių taip pat aptikta daug amarų, kuriuos prižiūri skruzdėlės. Amarų kolonijos siurbia medelių sultis. Dėl to pušelės dar labiau apsilpsta, dar labiau lėtėja augimas, susidaro sąlygos kitų grybinių infekcijų plitimui ir pušaičių žuvimui.

Kaip apsaugoti? Norint išvengti spygliakričio infekcijos želdiniuose, reikėtų neauginti pušaičių žemesnėse ir šlapesnėse vietose, nesodinti pernelyg tankiai, kontroliuoti piktžolėtumą. Šios priemonės mažina rasos ir kritulių drėgmės bei sniego užsilaikymą ant spyglių. Tai sudaro ligos sukėlėjui vystytis mažiau palankias sąlygas.

Daigynuose ir pušų medelynuose augalai purškiami fungicidais. Spygliakritės pažeistuose pušaičių plotuose rekomenduojame nuo amarų kenkimo naujai augančius ūglius ir stiebelius apsaugoti insekticidu Mospilan 20 SG arba Movento SC100.

Registruotų insekticidų sąrašą rasite čia. Jais galite nuo amarų apsaugoti ir kitus želdinius. Preparatus naudokite pagal ant jų pakuočių pateiktas rekomendacijas.

Parengta LŽŪKT pagal VMU informaciją