© Egidijaus Vilkevičiaus nuotr., agroakademija.lt
Dažnai viešojoje erdvėje sklando mitai, neva miškuose mažėja brandžių medynų, kad jie baigiami iškirsti ir t. t. Tokį teiginį patvirtinti arba paneigti galima tik atlikus specialius matavimus. Valstybinė miškų tarnyba kasmet nepertraukiamai vykdo Nacionalinę miškų inventorizaciją. Jos metu fiziškai išmatuojant surenkami visi duomenys apie medynų pokyčius miškuose.
Nacionalinės miškų inventorizacijos metu kartografuojami ir stebimi visi pastoviuose matavimo ploteliuose – bareliuose augantys ir žuvę medžiai. Kiekvieno barelio plotas – 500 m2. Bendras barelių skaičius Lietuvoje – daugiau nei 16 tūkst. Tai pakankamai reikšmingas objektas pokyčiams miške stebėti.
Kaipgi kinta vidutinis stambių medžių skaičius Lietuvos miškuose?
Pateikiame faktinius duomenis, kaip kito stambių medžių skaičius per pastaruosius 20 metų. Grafikuose pateikiami gyvų medžių pokyčių rezultatai dvejose stambesnių (virš 26 ir 38 cm skersmens 1,3 m aukštyje) ir dvejose labai stambių (virš 50 ir 70 cm skersmens 1,3 m aukštyje) medžių grupėse. Taip pat pateikiami ir stambesnių nei 26 ir 38 cm skersmens (1,3 m aukštyje) mažai suirusių žuvusių medžių (sausuolių) pokyčiai. Kad būtų galima palyginti, medžių skaičius visų skersmenų grupėse apskaičiuotas 10-je ha medynų žemės.
Valstybinės miškų tarnybos informacija