Birželio 16 d., sekmadienis | 24

Visiškai naujas saugaus tvarto dizainas

LŽŪKT informacija
2012-07-13

Portalo Farmers Weekly nuotrauka

Ne vienam ūkininkui yra tekę šokti iš aptvaro ar lįsti po vartais, gelbėjantis nuo įsiutusio gyvulio. Kad būtų galima išvengti panašių atsitikimų, ūkininkai iš Jungtinės Karalystės sukūrė naujo dizaino tvartą.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Vienas toks atsitikimas prieš 30 metų įstrigo Alison Eggert-Hobbs atmintyje ir paskatino imtis pokyčių savo ūkyje, netoli Haywards Heath, Vakarų Sasekse.

Alison prisimena, kaip prieš 30 metų jos tėvo vos neužmušė bulius, ir priduria, kad saugumas yra svarbiau už viską. „Jeigu aš noriu padėti karvei veršiuotis, o ji mane puola – privalau turėti galimybę pabėgti,“ – įsitikinusi ūkininkė.

Saugumas buvo tik vienas iš faktorių, į kurį atsižvelgdami ūkio šeimininkai nusprendė pastatyti pirmąjį 45 m (RH45) apskritą statinį savo 100 Simentalių-hibridų karvių ir 200 gyvulių pakaitinei bandai.

Pastatas jau baigiamas. Jame yra centrinė priežiūros sistema ir aptvaras gyvulių grupei, į kurį galima patekti iš visų septynių aptvarų. Kiekvienas aptvaras suprojektuotas taip, kad išlaikytų 18000 kg, tai yra 30–50 gyvulių, priklausomai nuo jų svorio.

Kalbėdami apie oficialų naujojo modelio pristatymą, ūkio šeimininkai teigė, kad jie nusprendė investuoti į šį tvartą dėl mažesnių darbo sąnaudų, geresnių gyvulių gerovės sąlygų ir darbo našumo.

Vietoje keturių gyvulius galės prižiūrėti vienas arba du žmonės. Naudinga yra „saugioji zona“. Įrengtas specialus aptvaras gyvuliams atskirti, jei reikia parduoti ar žymėti ausis.

Samdyti darbininkus šalies pietvakariuose ne tik brangu, bet ir sunku. Tikimasi, kad šiam tvartui aptarnauti reikės tik 35 proc. darbo jėgos, palyginti su tradiciniu.

Pastačius naująjį tvartą, galima bus laikyti daugiau galvijų. Šiuo metu ūkininkai per metus jų užaugina 60–70. Tikimasi, kad naujame tvarte gyvulių užauginimo laikas sutrumpės trimis savaitėmis, tad bus galima padidinti galvijų skaičių. Dėl geros ventiliacijos sumažės pneumonijos atvejų. Tvartas kainuos apie 149 500 svarų (apie 642 476 Lt).

Pagrindinės tvarto charakteristikos:

  • dvigubai didesnis už originalų RH30, tad telpa dvigubai daugiau galvijų;
  • diametras – 45 m, perimetras – 144 m, vidinis plotas – 1500 m 2;
  • telpa daugiau kaip 300 mėsinių galvijų (500 kg svorio) ir 180 melžiamų karvių;
  • palapinės tipo stogas pagamintas iš didelio elastingumo PVC padengtos poliesterio medžiagos;
  • stogas surenkamas vienoje vietoje ant žemės ir hidrauliniu būdu saugiai pakeliamas aukštyn;
  • atviri šonai ir oro cirkuliacijos anga centre;
  • aplink centrinę priežiūros zoną išdėstyti septyni aptvarai su įėjimu į kiekvieną;
  • tarpai pasitraukti žmonėms ties kiekvienu aptvaru.

    Parengta pagal užsienio informaciją