Gruodžio 30 d., pirmadienis | 24

Veislinių telyčių augimo ir išsivystymo vertinimas

LŽŪKT informacija
2012-07-09

Pienininkystė Lietuvoje – pagrindinė gyvulininkystės šaka. Produktyvi, sveika ir tinkamai prižiūrima karvių banda yra pieno verslo pagrindas. Tačiau neretai, didėjant karvių produktyvumui, dėl didelio krūvio trumpėja jų amžius. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį vertinant veislinių telyčių augimą ir išsivystymą?

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Pieno ūkiuose gerinami žolynai, diegiamos pažangios žolinių pašarų ruošimo, karvių šėrimo ir laikymo technologijos. Nors sparčiai didėja karvių produktyvumas, tačiau dažnai dėl didelio krūvio trumpėja jų amžius. Daug karvių išbrokuojama dėl ginekologinių, pieno liaukos, galūnių ir kitų ligų, todėl vidutinis produktyvusis karvių amžius pieno ūkiuose dažnai būna ne ilgesnis kaip trys laktacijos.

Karvių pakaitai reikalingos produktyvios, sveikos ir gerai išsivysčiusios telyčios. Lietuvoje nėra pakankamai pieno ūkių, kurie ne tik užsiaugintų veislinių telyčių, bet ir jas parduotų. Pirkti iš užsienio yra brangu. Esant galimybei, veislinių telyčių karvių pakaitai bei bandos plėtrai reikėtų išsiauginti savo ūkiuose, bet tai – nepigi investicija. Pienininkystės ūkiuose veislinių telyčių auginimo išlaidos sudaro 15–20 proc. visų išlaidų ir yra antroje vietoje po pašarų išlaidų.

Veislinės telyčios turėtų apsiveršiuoti 24 mėn. amžiaus

Veislinių telyčių auginimui turi būti skiriama daug dėmesio. Telyčios apsiveršiuoti turėtų 24 mėn. amžiaus. Tokio amžiaus apsiveršiavusių pirmaveršių auginimo išlaidos paprastai kompensuojamos per pirmąją laktaciją. Be to, reikia laikyti mažiau telyčių bandos pakaitai, mažiau pašarų, darbo ir kitų sąnaudų (elektros energijos, pakratų, vandens ir t. t.).

Kai telyčios pirmą kartą veršiuojasi 24 mėn. amžiaus, būna mažesnės jų auginimo išlaidos, pailgėja karvių produktyvusis amžius. Veislinių telyčių auginimą galima suskirstyti į tokius periodus:

  • girdymo – nuo gimimo iki 3 mėn. amžiaus;
  • nuo 3 mėn. iki lytinio subrendimo (9–11 mėn.);
  • nuo lytinio subrendimo iki apvaisinimo (14–16 mėn.);
  • veršingumo.

Girdymo laikotarpiu svarbiausia, kad veršeliai būtų sveiki. Jam pasibaigus, telyčios jau gali įsisavinti daugiau pašarų ir sparčiai augti. Telyčių augimui didelės įtakos turi mitybos sąlygos visais jų augimo periodais. Nustatyta, kad lytiškai telyčios subręsta pasiekusios 40 proc. suaugusio gyvulio svorio. Tai labai svarbu, nes telyčių lytiniam subrendimui didesnę įtaką turi svoris nei amžius. Lytiškai subrendusios ir gerai išsivysčiusios telyčios sėklinamos 14–16 mėn. amžiaus, kai jų svoris siekia apie 60 proc. suaugusios karvės svorio. Labai svarbu, kad per apsiveršiavimą pirmaveršių svoris būtų 80–85 proc. suaugusio gyvulio svorio.

Kontroliuojant telyčių augimą ir išsivystymą – mažiau nuostolių

Siekiant išvengti klaidų ir nuostolių, verta kontroliuoti telyčių augimą ir išsivystymą. Tad tam tikrais periodais reikia nustatyti ir įvertinti telyčių svorį, ūgį ir eksterjerą, kurie turi atitikti nustatytus standartus. Gyvulio svoris parodo raumenų ir kitų audinių išsivystymą, aukštis – skeleto.

Telyčių mitybos lygis turi būti optimalus. Netinka nei gausus, nei skurdus šėrimas. Pernelyg gausus šėrimas gali turėti neigiamos įtakos pieno liaukos bei lytinių organų susiformavimui. Be to, nutukusios telyčios sunkiau veršiuojasi, turi pogimdyminių ir metabolizmo problemų. Dėl pašarų stygiaus telyčios nepasiekia reikiamo svorio, vėliau apsivaisina ir apsiveršiuoja, dėl to patiriama nuostolių. Apsėklinus per mažo svorio telyčias, jos per pirmąją laktaciją nepasiekia genetinio produktyvumo, nes dėl nepakankamo išsivystymo negali pasisavinti reikiamo kiekio pašarų.

Ypač svarbu telyčias tinkamai šerti iki lytinio subrendimo ir paskutiniu veršingumo ketvirčiu. Svarbiausi yra trys telyčių augimo ir išsivystymo kontrolės rodikliai: gyvas svoris, aukštis ties ketera, eksterjeras.

Telyčių augimą ir išsivystymą kontroliuoti rekomenduojama:

  • po gimimo (pasverti);
  • nujunkius (3 mėn. amžiaus) – nustatyti svorį, aukštį ties ketera, įvertinti eksterjerą;
  • po sėklinimo – nustatyti svorį, aukštį ties ketera, įvertinti eksterjerą;
  • po apsiveršiavimo – nustatyti svorį, aukštį ties ketera, įvertinti eksterjerą.

Gyvulių svoris tiksliausiai nustatomas juos sveriant. Telyčių ūgis nustatomas liniuote, matuojant aukštį ties ketera. Eksterjeras vertinamas 5 balų sistema. Įvertinti telyčių augimą ir išsivystymą įvairiais augimo periodais galima naudojantis žemiau pateiktais svorio, ūgio bei eksterjero rodikliais.

Telyčių svorio nustatymas

Tiksliausiai gyvulių svoris nustatomas juos sveriant, tačiau tai reikalauja nemažai laiko ir darbo sąnaudų. Be to, sveriant gyvuliai patiria stresą. Apytikriai (pakankamai tiksliai) telyčių svorį galima nustatyti matavimo juosta išmatuojant gyvulio krūtinės apimtį už menčių. Naudojantis žemiau pateikta lentele, galima apytiksliai nustatyti stambių, vidutinio stambumo ir smulkių veislių telyčių svorį.

Svorio nustatymo lentelė

Šaltinis: dr. Vattio M. Pieno veislių veršelių auginimas

Telyčių augimas ir išsivystymas

Šaltinis: dr. Vattio M. Pieno veislių veršelių auginimas

Kai telyčios priauga pakankamai svorio, bet nepasiekia reikiamo ūgio, dažniausiai racione pakanka energijos, bet ne baltymų. Be to, gali būti ir genetinė problema. Jeigu racione trūksta baltymų, problemą galima išspręsti subalansavus racioną. Tuomet telyčios „kompensuos“ ūgio problemą.

Kai telyčių ūgis atitinka nustatytus parametrus, bet nepakanka svorio, dažniausiai racione nėra pakankamai energijos. Tai nutinka ir tada, kai telyčios šeriamos nesubalansuotu racionu, kurį sudaro prastos kokybės pašarinės žaliavos, negauna adekvataus pašaro kiekio, negali laisvai prieiti prie pašaro ir kt. Taip pat reikia stebėti, ar gyvuliai nėra užsikrėtę vidaus ar išorės parazitais.

Kai racione per daug energijos, telyčių ūgis paprastai būna normalus, o svoris per didelis. Tokiu atveju nedelsiant reikia subalansuoti racioną.

Iš pateiktų pavyzdžių matome, kad svarbu yra kontroliuoti ne tik telyčių svorį, bet ir ūgį.

Eksterjero vertinimas

Eksterjero vertinimas padeda nustatyti telyčių išsivystymą bei mitybos lygį atitinkamais jų augimo periodais. Lentelėje pateikti optimalūs telyčių eksterjero vertinimo rodikliai, tinkantys stambių, vidutinio stambumo ir smulkių pieno veislių telyčioms.

Telyčių eksterjero vertinimo rodikliai pagal 5 balų sistemą

(Patrick Hoffman, JAV)

Taigi tinkamai išaugintos ir pirmą kartą apsiveršiavusios 24 mėn. amžiaus telyčios – garantuotas genetinis ir ekonominis indėlis į ateitį.