Spalio 10 d., ketvirtadienis | 24

Už gyvulio sveikatos problemas dažnai atsakingi mikotoksinai

Manoūkis.lt informacija
2022-03-28

© LŽŪKT nuotr.
„Mikotoksinai pašaruose be pėdsakų nepraeina“, – ūkininkams teigė Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) gyvulininkystės ekspertas, veterinarijos gydytojas Vytas Gudaitis (nuotr.).

Pasak gyvulininkystės eksperto Vyto Gudaičio, visi mikotoksinai silpnina gyvulio imuninę sistemą. Melžiamų karvių mikotoksikozė gali būti įvairi ir sunkiai diagnozuojama.

LŽŪKT Tiksliojo ūkininkavimo paslaugų ir kompetencijų centro organizuojamame nuotoliniame seminare „Žoliniai pašarai gyvulininkystės ūkiuose: nuo žolynų iki šėrimo stalo“ aptarta, kokius žolynus kokiuose dirvožemiuose geriausia sėti dabartinėmis klimato sąlygomis, kaip užtikrinti pašarų kokybę.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Apie mikotoksinus rašoma ir kalbama daug, tačiau problema nemažėja. Todėl LŽŪKT gyvulininkystės ekspertas V. Gudaitis dar kartą ūkininkams pasakojo apie pašaruose randamų mikotoksinų – pelėsinių grybų toksiškų junginių – daromą žalą gyvulių sveikatingumui ir produktyvumui.

„Nyderlandų mokslininkai pastebėjo, kad mikotoksinai „pavogia“ apie 25–30 proc. gyvulio genetinio potencialo. Jeigu karvė galėtų duoti 40 l pieno per dieną, tai dėl užkrėstų pašarų gali būti primelžiama apie 10 l mažiau, – kalbėjo LŽŪKT ekspertas. – Mikotoksinai kelia didelę riziką gyvulių sveikatingumui ir kenkia visam organizmui.“ Jie dažnai būna atsakingi už daugybę nenustatytų gyvulio sveikatos problemų.

Atrajotojai, anot V. Gudaičio, geba apsisaugoti nuo tam tikrų mikotoksinų – prieskrandžio bakterijos kai kuriuos sugeba nukenksminti. Bet kad veiktų visas mechanizmas, prieskrandyje turi būti atitinkamas kiekis mikroorganizmų, gyvuliai turi nesirgti medžiagų apykaitos ligomis.
„Labai svarbu ir tai, kiek užkrėsti pašarai mikotoksinais, kiek gyvuliai suėdė. Jeigu šersime tik tokiu pašaru, joks organizmas ilgai neišlaikys“, – perspėjo V. Gudaitis.


Daugiau skaitykite manoūkis.lt