Rugsėjo 17 d., antradienis | 24

Tyrimais patvirtinta prasta siloso kokybė

LŽŪKT informacija
2012-12-20

Ūkio verslo konsultacinės (Farm Business Advisory (FBA) laboratorijos iš Korko (pietvakarių Airija) specialistai pranešė, kad dėl sumažėjusio sausųjų medžiagų virškinamumo (SMV) suprastėjo šių metų siloso kokybė. Prognozuojama, kad ūkininkai gyvulių, šeriamų silosu, racioną turės papildyti geros kokybės pašarais, dėl to šią žiemą pakils pašarų kainos.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Šiais metais FBA patikrino daugiau kaip 300 ėminių, t. y. 70 proc. daugiau negu pernai. Rezultatai svyravo vidutiniškai nuo 44 proc. SMV iki 79 proc. SMV. 44 proc. SMV pašarinės vertės silosas tik šiek tiek geresnis negu šiaudai, kurių SMV yra 42 procentai.

„Per 20 metų darbo metų FBA,– sako K. Butleris (C. Butler), tai yra blogiausias silosas, kokį teko tirti. Daugelį metų 64 proc. SMV siloso pavyzdžiai buvo laikomi prastais, o šiais metais toks yra vidurkis. Daugelio prastesnės kokybės bandinių sudėtyje buvo daug kietų stiebų. Šeriant tokios kokybės silosu, galvijų produktyvumo neišlaikysi“.

Šėrimo specialistas S. Kavanas (S. Kavanah) sako, kad norėdami išlaikyti gyvulių produktyvumą, ūkininkai turėtų duoti galvijams daugiau rupinių (nuo 1 iki 2,5 kg galvijui). Neseniai nujunkytiems jaunikliams, kurie šeriami prastos kokybės 55 proc. SMV silosu, reikia papildomai skirti 3,5 kg rupinių, kad būtų užtikrintas 0,6 kg priesvoris per dieną. Pavyzdžiui, jaunikliai, kurie šeriami 68 proc. SMV silosu, turi gauti 2 kg rupinių ir tik 1 kg rupinių reikia, jeigu šeriama 72 proc. SMV silosu.

Jeigu skaičiuosime, kad rupiniai kainuoja apie 300 eurų už toną, jauniklis, šeriamas 55 proc. SMV silosu, per 120 d. žiemos laikotarpį papildomai suės 300 kg rupinių, kurie kainuoja 90 eurų, o priaugs ne daugiau negu jaunikliai, šeriami 72 proc. SMV silosu.

Problemos dėl šėrimo

Jeigu galvijai nebus šeriami papildomai dėl prastos kokybės siloso, gali kilti problemų. Apklausus ūkininkus paaiškėjo, kad 37 proc. neturi pakankamai pašarų žiemai.

Dėl vėlesnio žolės nuėmimo ir prognozuoto prastesnės kokybės siloso dauguma ūkininkų silosą ištyrė anksčiau negu paprastai. Maždaug 4–5 proc. bandinių aptikta daug pelenų, o tai reiškia, kad dirva užteršta.

Pašaro bandinių tyrimai parodė, kad silosas buvo pagamintas vidutiniškai 19 d. vėliau negu paprastai, o kai kuriais atvejais tai buvo atlikta net du mėnesius vėliau. Kuo vėliau gaminamas silosas, tuo prastesnė jo kokybė, nes sumažėja SVM ir žaliųjų baltymų kiekiai.

Kiti kokybės rodikliai, t. y. pH, kurio vidurkis buvo 4,2 proc., ir amoniako kiekis, kurio vidurkis buvo 8,3 proc., iš esmės buvo geri, tačiau, nustatyta nemaža šių rodiklių įvairovė, o tai rodo, kad kai kuriuose ūkiuose silosas laikomas neteisingai.

S. Kavanas (S. Kavanagh) rekomendavo, kad visi ūkininkai laboratorijose išsitirtų šių metų siloso ėminius ir sudarytų šėrimo programą pagal gautus rezultatus. Tik taip bus išvengta produktyvumo sumažėjimo žiemą.

Pagal užsienio spaudą