Spalis bitininkams – pasiruošimo žiemai metas. Darbų, nuo kurių pavasarį priklausys situacija aviliuose, nestinga.
Spalį pasitaiko šiltesnių dienų, kai bitės apsiskraido prieš žiemą. Pastebėta, kad kuo vėliau būna tokių dienų, tuo geriau bitės žiemoja.
Spalio mėnesį bičių lizduose jau nebėra perų. Jei dar yra bitininkų, nepagydžiusių bičių nuo varozės, reikia suskubti jas gydyti Mitaku ar ekologišku preparatu BeeVital. Gaboną ar Varostop juosteles naudoti jau per vėlu.
Jei spalis šiltas, reikėtų neskubėti išimti Varostop juostelių, įdėtų prieš mėnesį, dar kurį laiką jas palaikyti, nes intensyviai skraidydamos bitės gali parsinešti varozes erkių.
Jei maitindami bites susiaurinome lakas, jas reikia padidinti, kad vienam koriui būtų apie 2 centimetrus. Nustatyta, kad aviliuose su didesnėmis lakomis bitės geriau žiemoja, juose būna mažesnė vandens garų koncentracija. Nepamirškime, kad bitės labiau bijo drėgmės nei šalčio. Palikdami nesumažintas avilių lakas, nebijokime bičių vagiliavimo. Norėdami jo išvengti, turime nepamiršti, kad niekada prie avilių, net ir trumpam, negalima palikti nė lašo medaus ar cukraus sirupo.
Ant lakų uždėkime groteles, kad į avilius neįlįstų pelės. Prieš tai patikrinkime, ar jos jau neapsigyveno. Šonines avilių kamšas uždėti dar anksti.
Kiekvienas bitininkas turėtų gražiai apželdinti sodybą ir bityną, kad ateityje būtų galima tikėtis medunešio. Pasisodinkime kaukazinių slyvaičių, kaulenių, liepų, klevų, karklų, baltažiedžių akacijų, kaštonų, vaismedžių ir vaiskrūmių.
Naudinga auginti ir daugiamečius augalus – juozažoles, barkūnus, esparcetus, klemalius, melisas.
Peržiūrėkime korius
Sandėliuose rūšiuojame korius. Šviesius, lygiai pasiūtus, be traninių akelių korius paliekame kitų metų bitininkavimo sezonui. Visus tamsius išbrokuojame, iš jų lydome vašką. Tuos korius, kuriuose yra bičių duonelės, atrenkame. Duonelę išpjaustome ir vežame iškulti.
Dažnai bitininkai bičių šeimas žiemai paruošia vienodai, tačiau pavasarį situacija aviliuose labai skiriasi. Svarbu žiemai nepalikti per didelio lizdo. Kiekvienas korys su maistu, esantis už kamuolio ribų, atšaldo bičių lizdą, todėl žūsta tūkstančiai žiemojančių bičių. Spalio pradžioje, po šaltųjų naktų esant šiltoms dienoms, reikėtų patikrinti, ar ne per didelius lizdus palikome žiemai. Korius, ant kurių mažai ar visai nėra bičių, iš lizdų reikia išimti ir iki pavasario laikyti sandėliuose. Nustačius, kad kai kurioms bičių šeimoms trūksta maisto, cukraus sirupu bites maitinti jau vėlu. Tokioms bičių šeimoms tenka duoti korių su pačių bičių paruoštu maistu.