Gruodžio 22 d., sekmadienis | 24

Rugsėjis bityne

Meilutė Močiškytė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos gyvulininkystės skyriaus specialistė
2016-09-07

Pasibaigus medunešiui, bitės pradeda ruoštis žiemojimui. Rudenėjant bitininkai pataria nuimti meduves ir palikti tiek korių, kad bičių šeima juos tankiai aptūptų. Jei bičių šeimos lizdo centras nebuvo sudarytas iš šiais metais pasiūtų korių, tai padaryti reikia būtent dabar.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Geriausiai palikti šviesiai rudus korius, o šiais metais pasiūtus korius, kuriose nebuvo perų, išimti, nes jie yra per šalti ir žiemojimui netinka. Rekomenduojama, kad lizde būtų apie 10 kg medaus ir jauna bičių motinėlė. Jei šeimoje neliko motinėlės, reikia joje apgyvendinti motinėlę iš atsarginės šeimos, o jei šeima nedidelė – ji prijungiama prie kitos šeimos.

Rudenį svarbu priauginti daug jaunų bičių, kurios turi suspėti apsiskraidyti. Nustatyta, kad stiprios bičių šeimos žiemą maisto sunaudoja apie 2 kartus mažiau, lyginant su silpnomis šeimomis.

Pasibaigus medunešiui ir esant nedidelėms medaus atsargoms aviliuose, net ir jaunos motinėlės nustoja dėti kiaušinėlius. Šiuo metu rekomenduojama paskatinti bičių motinėlės dėslumą vakarais duodant po 200 g cukraus sirupo. Skatinamąjį maitinimą geriausiai atlikti iki rugsėjo 10 dienos. Vėlai išsiritusios bitės gali nespėti apsiskraidyti ir išsivalyti.

Šiemet bitės prinešė daug lipčiaus, kurio, kaip žinome, bitėms žiemai palikti negalima. Kaip nustatyti ar tai lipčius, buvo rašyta rugpjūčio mėnesio darbuose.

Iki rugsėjo 10 d. rekomenduojama bites pamaitinti ir pagydyti. Tyrimais nustatyta, kad bitės, gaudamos cukraus sirupą, jį perdirbdamos į medų ir užakiuodamos, šiems darbams atlikti sunaudoja 20 proc. sirupo. Sirupą bitės supila į tuos tuščius korius, iš kurių išsirito perai. Bičių žiemos maistui sirupas labiau tinka nei medus, nes jame mažiau nesuvirškinamų medžiagų. Tačiau sirupu pakeisti galima tik trečdaliu duodamo maisto (apie 8 kg), nes bitės perdirbamos jį susidėvi.

Puikiai žiemoja, pavasarį gerai dirba, stiprėja tik fiziologiškai jaunos, nepersidirbusios, rudenį apsiskraidžiusios bitės. Kiekviename paliktame žiemojimui lizdo koryje turėtų būti ne mažiau kaip 2 kg maisto. Negerai bites permaitinti, nes gaudamos per daug sirupo, bitės užpila visus korius iki apačios ir žiemą lizdas būna per šaltas.

Pamaitinus bites, išsirinkus šiltą rugsėjo dieną, patartina paskutinį kartą apžiūrėti bičių šeimų lizdus. Neaptūptus ir maisto neprineštus korius reikia išimti, to nepadarius bitės žiemoja blogai, koriai pradeda pelyti, o neaptūptuose koriuose maistas kristalizuojasi.

Pasibaigus medunešiui, išsukus medų ir suformavus lizdus žiemai, patariama nedelsiant bites gydyti nuo varozės erkių. Rekomenduojama Varostop juosteles lizduose laikyti apie 1,5 mėn. Dažnai bitininkai klausia, ar galima minėtas juosteles avilyje palikti visai žiemai. To geriau nedaryti, kadangi nusilpsta bičių šeimos imuninė sistema, o varozės erkės lieka atsparesnės. Po gydymo reikia patikrinti bičių šeimų erkėtumą, jam esant daugiau kaip 5 proc., bites būtina gydyti pakartotinai.

Išimtus korius būtina apsaugoti nuo pelių ir vaško kandžių. Vaško kandys nemėgsta skersvėjo, serenčių (tagečių), levandų, pelkinio gailio, acto esencijos kvapų.

Naudinga vaizdo informacija

Padėkime bitėms pasirengti žiemai

Bitės ruošiasi žiemoti