Birželio 25 d., antradienis | 24

Rugsėjis bityne

LŽŪKT informacija
2011-09-09

Pasibaigus medunešiui, bitės ruošiasi žiemojimui.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Nuimamos meduvės, paliekama tiek korių, kiek bičių šeima tirštai aptupia. Jei bičių šeimos lizdo centras nebuvo sudarytas iš šiais metais pasiūtų korių, tai reikia padaryti dabar. Geriausiai palikti šviesiai rudus korius, o šiais metais pasiūtus, kuriuose nebuvo perų, išimame, nes jie yra šalti ir žiemojimui netinka.

Gerai, jei lizde yra apie 10 kg medaus ir jauna bičių motinėlė. Jei šeimoje jos nėra, motinėlė duodama iš atsarginės šeimos. Jei šeima nedidelė, ji prijungiama prie kitos šeimos.

Rudenį svarbu priauginti daug jaunų bičių, kurios suspėtų apsiskraidyti. Nustatyta, kad stiprios šeimos 1 kg bičių žiemą sunaudoja maisto beveik perpus mažiau, palyginti su tokiu pat silpnos šeimos bičių skaičiumi.

Jeigu po medunešio aviliuose lieka nedidelės medaus atsargos, net ir jaunos motinėlės nustoja dėti kiaušinėlius. Gerai paskatinti bičių motinėlės dėjimą duodant vakarais po 200 g cukraus sirupo. Skatinamasis maitinimas naudingiausias iki rugsėjo 10 dienos. Vėlai išsiritusios bitės gali nespėti apsiskraidyti ir išsivalyti.

Iki rugsėjo 10 dienos bites geriausia pamaitinti ir pagydyti. Tyrimais nustatyta, kad bitės, gaunamą cukraus sirupą perdirbdamos į medų ir jį užakiuodamos, šiems darbams atlikti sunaudoja 20 proc. sirupo. Jį bitės supila į tuos tuščius korius, iš kurių išsirito perai. Sirupas bičių žiemos maistui tinka labiau negu medus, nes jame mažiau nesuvirškinamų medžiagų, tačiau juo geriausiai pakeisti apie trečdalį (apie 8 kg) maisto, nes bitės perdirbdamos sirupą „susidėvi“.

Kiekviename paliktame žiemojimui lizdo koryje turėtų būti ne mažiau kaip 2 kg maisto. Bičių negalima permaitinti: kai duodame per daug sirupo, jos užpila visus korius iki apačios, lizdas būna šaltas.

Pamaitinę bites, šiltą rugsėjo mėnesio dieną paskutinį kartą peržiūrime bičių šeimų lizdus. Bičių neaptūptus ir maisto neprineštus korius išimame. Jei jų neišimsime, bitės blogai žiemos, koriai supelys, o bičių neaptūptuose koriuose kristalizuosis maistas. Išimtus korius saugome nuo pelių ir vaško kandžių. Pastarosios nemėgsta skersvėjo, serenčių (tagečių), levandų, pelkinių gailių, acto esencijos kvapo.

Išsukę medų ir suformavę lizdus žiemai, nedelsdami gydykime bites nuo varozės erkių. Varostop juosteles lizduose laikome iki pusantro mėnesio. Dažnai bitininkai teiraujasi: ar galima palikti juosteles visai žiemai? To geriau nedaryti, nes nusilpsta bičių šeimos imuninė sistema, o varozės erkės tampa atsparesnės.

Po gydymo reikia patikrinti bičių šeimų erkėtumą. Esant didesniam kaip 5 proc. erkėtumui, bites būtina gydyti pakartotinai.

Gerai žiemoja, pavasarį gerai dirba, stiprėja tik fiziologiškai jaunos, nedirbusios, rudenį apsiskraidžiusios jaunos bitės.

Naudinga vaizdo informacija

Bitės ruošiasi žiemoti

Padėkime bitėms pasirengti žiemai. Naujas preparatas nuo varatozės