Liepos 17 d., trečiadienis | 24

Rugpjūtis bityne

Meilutė Močiškytė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos gyvulininkystės skyriaus specialistė
2016-08-08

Rugpjūtis – tai didžiausio darbymečio bityne metas. Reikia paruošti bites žiemai, pagydyti, pamaitinti ir pakeisti senas motinėles.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Rugpjūčio pradžioje išsukamas medus ir formuojamas bičių šeimos lizdas žiemai. Jo centre stengiamasi palikti šviesesnius korius. Seni iškeliami į lizdo kraštus, o vėliau išimami iš avilio.

Sutvarkius lizdus paskutinįkart, patikrinamos bičių motinėlės. Senos, prastai dedančios motinėlės keičiamos vaisingomis.

Nepalikime lipčiaus medaus

Jei tikimės lipčiaus medunešio, po paskutinio medaus sukimo, mėnesio pradžioje nenuimkime meduvių. Norint patikrinti, ar meduje nėra lipčiaus, reikia vieną dalį medaus ištirpinti vienoje dalyje minkšto (distiliuoto vandens), įpilti 10 dalių spirito ir suplakti. Jei tai lipčiaus medus, tirpalas bus drumstas, gali iškristi nuosėdų. Lipčiaus medaus žiemojančioms bitėms nepalikime, nes jos žiemos blogai dėl didelio kiekio lipčiuje esančių nesuvirškinamų medžiagų.

Gydykime nuo erkių

Išsukus medų, sutvarkius lizdus, bitės gydomos nuo varozės erkių. Po gydymo patartina patikrinti bičių šeimų erkėtumą. Pagrindinė klaida kovojant su šia liga – pavėluotas bičių gydymas. Ankstyvą pavasarį nedidelis bičių erkėtumas (mažesnis negu 5 proc.) bitininkui atrodo nepavojingas ir nereikalaujantis papildomo bičių šeimų gydymo. Tokiose šeimose vasaros metu susikaupia didelis varozės erkių kiekis. Didžiausias erkėtumas būna rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais. Tada bičių skaičius staiga mažėja, jaunos bitės iš akelių išsirita neišsivysčiusios, ligotos. Ši liga vystosi lėtai, nestabdomai, nepadeda pavėluotas gydymas.

Varozės erkės platina ir daugelį kitų ligų: pavojingiausios iš jų yra deformuoto sparno ir ūmaus paralyžiaus virusinės ligos. Po kurio laiko tokia bičių šeima labai nusilpsta ir per 1–2 savaites vasaros gale ar rudenį žūva.

Susirgusios bitės tampa apatiškos, palieka perus ir tuščią avilį. Dažnai pasitaiko atvejų, kad bitininkai, pradėję ruošti bičių šeimas žiemai, rugsėjo viduryje randa tuščius avilius. Tai didelio bičių erkėtumo pasekmės. Jos išskrido, nes nebuvo gydomos nuo erkių. Rudeninis bičių gydymas turi būti pradėtas rugpjūčio pradžioje, tik išsukus medų.

Kiti svarbūs darbai

Jei rugpjūtį nėra medunešio, bites reikia skatinti auginti perus, duodant joms po 200–500 g cukraus sirupo. Tai ypač svarbu prasidėjus sausrai.

Rugpjūčio viduryje uždedamos maitintuvės. Cukraus sirupas ruošiamas tokiu santykiu: 2 dalys vandens ir 3 dalys cukraus. Svarbu, kad kiekviename koryje būtų apie 3 kg maisto.

Išimtus korius sandėliuose reikia saugoti nuo vaško kandžių. Jie nemėgsta skersvėjo, serenčių (tagečių) ir acto rūgšties kvapo.

Sergančių bičių šeimų motinėles naudinga pakeisti jaunomis suporuotomis.

Bičių šeimas, sergančias perų puviniais, geriausiai sunaikinti, nes efektyvių vaistų šioms ligoms gydyti neturime, o ne visiškai išgydytos bičių šeimos būna užkrato šaltinis.

Naudinga vaizdo informacija

Bitės ruošiasi žiemoti

Padėkime bitėms pasirengti žiemai. Naujas preparatas nuo varatozės