Spalio 22 d., antradienis | 24

Priminimas dėl ūkinių gyvūnų registravimo ir ženklinimo taisyklių laikymosi

Laura Jodokienė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos vyresn. gyvulininkystės specialistė
2024-09-30

© Egidijaus Vilkevičiaus nuotr., agroakademija.lt

Gyvulininkystės ūkiuose dažnai pasitaiko ūkinių gyvūnų ženklinimo ir registravimo pažeidimų. Pažeidus tvarką, ūkininkui gali grėsti sankcijos ir tiesioginių išmokų nuoskaitos. Siekiant to išvengti, pravartu prisiminti pagrindines ženklinimo ir registravimo taisykles.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Ūkiniai gyvūnai ženklinami siekiant užtikrinti užkrečiamųjų ligų prevenciją, jų kontrolę, kad būtų galima atsekti ligos šaltinį ir kontaktus su kitais ūkiniais gyvūnais. Taip pat siekiant užtikrinti tiesioginių išmokų administravimą ūkinių gyvūnų laikytojams. Ūkinių gyvūnų ženklinimo sistema yra viena svarbiausių visos atsekamumo sistemos grandžių.

Ūkinių gyvūnų ženklinimas ir registravimas Ūkinių gyvūnų registre Lietuvoje yra privalomas. Gyvulių ženklinimastai specialių ausies įsagų su identifikavimo įrašais, pagal kuriuos identifikuojamas gyvulys, įsegimas. Įsagus reikėtų rinktis kokybiškus ir ilgaamžius, kad būtų užtikrintas kuo geresnis uždėjimo ir išlaikymo rezultatas.

Vykdant ūkinių gyvūnų ženklinimą, registravimą ir apskaitą, sistemoje dalyvaujaŽemės ūkio ministerija (ŽŪM); Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT); Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC), Lietuvos Respublikos grynaveislių arklinių šeimos gyvūnų veisimo organizacijos; ausų įsagų, mikroschemų, ženklinimo ir nuskaitymo įrangos tiekėjai; ženklinimo paslaugų teikėjai; ūkinių gyvūnų laikytojai, savininkai; skerdyklos; šalutinių gyvūninių produktų (ŠGP) tvarkymo įmonės.

Dažniausiai pasitaikantis nusižengimas gyvulininkystės ūkiuose – pamesto įsago nepakeitimas nauju. Gyvulys, pametęs ausies įsagą, turi būti paženklintas identišku pamestajam.

Visi laikomi galvijai turi būti paženklinti

Kiekvienas laikytojas privalo užtikrinti, kad jo laikomi galvijai, įskaitant bizonus ir azijinius buivolus, avis, ožkas, kiaules, būtų paženklinti nustatyta tvarka ir terminais.

Galvijų, išskyrus bizonus, prieauglis turi būti paženklintas ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas nuo prieauglio atvedimo arba prieš jo perkėlimą, jeigu jis vykdomas anksčiau nei prieš 7 kalendorines dienas.

Bizonų prieauglį būtina paženklinti po atjunkymo (atskyrimo nuo motinos), bet ne vėliau kaip per 9 mėn. nuo prieauglio atvedimo ir (ar) ne vėliau kaip prieš jo perkėlimą.

Prieauglis ženklinamas į abi ausis įsegant po vieną dviejų dalių įsagą, kuriame nurodytas individualus galvijo numeris, arba taikant galvijų elektroninį ženklinimą – į vieną ausį įsegant įsagą su individualiu galvijo numeriu, o į kitą ausį – įsagą, kurio viena dalis yra su mikroschema tokiu pačiu individualiu numeriu.

Avių ir ožkų prieauglį būtina paženklinti per 6 mėn. nuo prieauglio atvedimo, bet ne vėliau kaip prieš jo perkėlimą.

Prieauglis ženklinamas į abi ausis įsegant po vieną dviejų dalių įsagą, kuriame nurodytas individualus avies ar ožkos numeris. Avių ir ožkų prieauglis, kurį laikytojas ketina išvežti į ES valstybes nares, ženklinamas į abi ausis įsegant po vieną dviejų dalių įsagą, kuriame nurodytas individualus avies ar ožkos numeris, – į vieną ausį segamas įsagas su avies ar ožkos individualiu numeriu, o į kitą ausį segamas įsagas, kurio viena dalis yra su mikroschema ir tokiu pačiu individualiu numeriu.

Kiaulės ženklinamos kiekvieną kartą prieš jų perkėlimą į kitą laikymo vietą ir (ar) kitą bandą į vieną ausį įsegant vieną dviejų dalių ausų įsagą, kuriame nurodytas bandos numeris (jeigu kiaulės buvo perkeltos į kitą laikymo vietą ir (ar) kitą bandą keletą kartų, jos turi būti paženklintos ausų įsagu su paskutinės bandos, kurioje buvo laikomos prieš perkėlimą, numeriu). Skerdyklon vežamos kiaulės gali būti ženklinamos į užpakalinę šlaunį tatuiruote, kurioje nurodomas aiškiai įskaitomas bandos numeris.

Ūkinius gyvūnus ausų įsagais ir (ar) tatuiruotėmis (tik kiaules, vežamas skersti į skerdyklą) gali ženklinti laikytojas (tik savo laikomus ūkinius gyvūnus) arba laikytojo prašymu – paslaugos teikėjas. Laikytojas ar paslaugos teikėjas ūkinius gyvūnus gali ženklinti tik tuo atveju, jei turi galiojantį mokymų baigimą patvirtinantį pažymėjimą arba galiojantį VMVT išduotą ūkinių gyvūnų ženklinimo pažymėjimą.

Nesilaikant taisyklių, taikomos sankcijos

Ženklinat ūkinius gyvūnus, ausų įsagai segami į ausis taip, kad būtų ausies kremzlinės dalies viduryje ir gerai matomi iš ūkinio gyvūno priekinės ir užpakalinės dalies, ausies įsago brūkšninis kodas turi būti matomas iš ūkinio gyvūno priekinės dalies.

Individualiai registruojami galvijai, įskaitant bizonus ir azijinius buivolus, arkliai, avys, ožkos. Grupėmis registruojami kiaulės, kailiniai žvėreliai, paukščiai, laukiniai gyvūnai, laikomi aptvaruose, bitės, sraigės, sliekai ir kt.

ŽŪM pastebi tendenciją, kad nemažai ūkinių gyvūnų kaitos (prieauglio atsivedimo, skerdimo, gaišimo) ar perkėlimo (išvežimo / atvežimo į laikymo vietą) duomenų Ūkinių gyvūnų registrui pateikiama pavėluotai, t. y. nesilaikant nustatyto 7 kalendorinių dienų termino.

Laikytojams už netinkamą ūkinių gyvūnų apskaitos tvarkymą, pavėluotą ženklinimą ar informacijos apie galvijų, avių, ožkų, kiaulių perkėlimo pateikimą taikomi šių gyvūnų perkėlimo apribojimai, nuobaudos pagal Administracinių nusižengimų kodeksą ir sankcijos.

Ūkinių gyvūnų laikytojai, siekiantys valstybės paramos dėl gyvūnų užkrečiamųjų ligų nuostolių kompensavimo dažnai negauna nuostolių atlyginimo dėl to, kad neregistravo kitų laikomų ūkinių gyvūnų.

Ūkinių gyvūnų laikytojai, vėluojantys registruoti duomenis apie galvijų, avių, ožkų, kiaulių perkėlimą ir kaitą, rizikuoja prarasti išmokas. Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) ragina nedelsti – gyvūnus registruoti laiku ir išvengti finansinių nuostolių.

VMVT įgaliota atlikti patikras gyvulininkystės ūkiuose. Jų metu gali būti tikrinama, ar tinkamai laikytojai ženklina ir registruoja ūkinius gyvūnus. Pažeidus galvijų identifikavimo ir registravimo reikalavimus, gali būti taikomos minimalios administracinės sankcijos, pavyzdžiui, jei vienas arba keli ūkio galvijai neatitinka ženklinimo ar registravimo taisyklių (galvijas neturi ausų įsagų, gyvuliai nėra registruoti kompiuterinėje duomenų bazėje, netvarkomi individualūs registrai, nėra gyvulių pasų), gali būti apribojamas visų galvijų įvežimas ir išvežimas iš ūkio.

Siekdami išvengti sankcijų, visuomet laiku ženklinkite, registruokite ūkinius gyvūnus ir tinkamai tvarkykite jų apskaitą.

Parengta pagalVMVT informaciją