Rugsėjo 17 d., antradienis | 24

Pažangios technologijos pieno ūkiuose: automatinis veršelių girdymas

Veršelių auginimas – investicija, kuri realios naudos duos tik po metų, todėl siekiant užauginti sveiką ir produktyvų veršelį, reikia nepagailėti nei laiko, nei lėšų. Nustatyta, kad gaunamas pieno produkcijos skirtumas tarp karvių, išaugintų iš sveiko ir silpno veršelio, gali būti iki 1,5 tūkst. kilogramų pieno per pirmąsias dvi laktacijas. Natūraliai augdamas šalia motinos, veršelis paprastai maitinasi kai išalksta, tačiau šiuolaikinėje gyvulininkystėje veršelius girdo žmogus, o pieno ar jo pakaitalo gauna 2–3 kartus per dieną, dažnai skirtingos temperatūros ir nevienodais kiekiais.

Problemą išspręstų automatinis veršelių girdymas. Lietuvoje ši veršelių auginimo sistema dar tik žengia pirmuosius žingsnius, o štai apie 50 proc. olandų ūkių ją jau naudoja. Mokslininkai nustatė, kad veršeliai, auginti individualiuose garduose ir girdyti rankomis, nuo septintos amžiaus savaitės priauga mažiau, palyginti su veršeliais, augintais grupiniuose garduose ir savarankiškai gėrusių iš automatinių girdyklų. Automatinė veršelių girdymo sistema paremta grupiniu, palaidu veršelių laikymu. Veršelis geria tada, kai išalksta, o mažos, bet vienodo dydžio ir nekintančios temperatūros pašarų porcijos garantuoja stabilų virškinimą visą parą. Girdant tinkamos temperatūros pieno pakaitalus, išvengiama virškinimo sutrikimų, viduriavimo, o geros kokybės pieno pakaitalas turi subalansuotą mikro ir makroelementų kiekį. Visa tai užtikrina veršelių sveikatingumą. Be to, veršeliams prižiūrėti skiriama mažiau laiko.

Įrodyta, kad automatinė veršelių girdymo sistema gali sutaupyti iki 60 proc. darbo valandų, palyginti su tradiciniais veršelių šėrimo metodais. Pasak olandų, automatinės girdyklos valdymo ypatumus ūkininkas perpras tikrai greitai. Problemų jos nesukelia ir veršeliams – užtenka vienos pamokos, po kurios toliau sėkmingai maitinasi vieni. Taigi nauda abipusė: galimybė maitintis savarankiškai veršeliui suteikia nepakartojamus natūralaus elgesio pojūčius, o ūkininkas veršelių girdymui ir priežiūrai sutaupo laiko, darbo ir lėšų.

Oper. Vaidas Čižauskas, red. Ramunė Sutkevičienė

© www.lzukt.lt ir www.agroakademija.lt