Kovo 29 d., penktadienis | 24

Nauja produktyvi mėsinių galvijų veislė – Tyrolio pilkieji

Laura Jodokienė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos vyresn. gyvulininkystės specialistė
2017-07-18

Tyrolio pilkųjų veislė yra kilusi iš Tyrolio regiono, esančio Austrijos Alpėse. Daugiau nei 80 proc. ūkių, kuriuose auginami ir veisiami Tyrolio pilkieji galvijai, yra įsikūrę aukščiau nei 1000 metrų virš jūros lygio. Tai tik viena iš priežasčių, kodėl galvijai tokie stiprūs ir atsparūs.

Tyrolio pilkieji ilgą laiką buvo žinomi kaip pieninių galvijų veislė. Ir tik prieš dešimtmetį, Europoje didėjant kokybiškos mėsos poreikiui, Austrijoje, Tyrolio regione, buvo išvesti šios veislės mėsinės krypties gyvuliai. Pačioje Austrijoje jie auginami ir realizuojami tik kaip veislinė medžiaga. Žinoma, Lietuvoje ir kalnuotame Tyrolyje, galvijų veislininkystės ūkiai labai skiriasi. Austrijoje istoriškai susiklostę, kad žemės valdos yra mažos, tad ir Tyrolio pilkųjų bandos ten ne didesnės nei 10 -ies galvų.

Tyrolio pilkuosius, kurių gausu Šveicarijoje, šios šalies ūkininkai perka iš austrų, kad galėtų kryžminti su stambesniu buliumi, dažniausiai limuzinų veislės. Laikyti Tyrolio pilkuosius ekonomiškai apsimoka: šių galvijų laikymo savikaina yra mažesnė, nes jie yra smulkesni ir suėda mažiau pašarų, be to, šios veislės karvės yra labai pieningos, o tai labai svarbu veršeliams, nes jie greičiau užauga.

Austrijoje išvesta naujoji mėsinės krypties Tyrolio pilkųjų veislė jų dėmesio taip pat sulaukė neatsitiktinai. Šveicarijos ūkiuose iš Austrijos įsivežamos šios veislės telyčios, taikant heterozės efektą, leidžiantį padidinti mėsos gamybos apimtis, kergiamos su stambiais šarolė, limuzinų, angusų veislių buliais. Tyrolio veislės buliai sveria 900–1000 kg, aukštis ties ketera yra 130–135 cm. Jų kailis yra sidabro (geležies) pilkumo, galva ir kaklas yra tamsesnio atspalvio. Snukis, apatinė pilvo dalis – šviesesnio atspalvio.

Tyrolio pilkųjų veislės telyčių privalumas – karvės žindenės yra palyginti smulkios, sveria 500–550 kg. Aukštis ties ketera yra 120–125 cm. Taigi joms pačioms nereikia daug pašarų, o tai taupo gamybos sąnaudas. Kadangi karvės labai pieningos, jų atvesti buliukai išauga iki 1 t svorio. Vidutinis vienos karvės metinis primilžis – 4900 kg, vidutinis pieno riebumas – 4,0 proc., baltymingumas – 3,3 proc. Pienas yra geros kokybės, tad gaminami sūriai, sviestas, jogurtas.

Stebina, kad smulkios karvės veršiuojasi lengvai, nors veršeliai išvysta pasaulį stambūs – 38–40 kg. Prieauglio priesvoriai per parą siekia 1000–1100 g, nes dar viena gera Tyrolio pilkųjų savybė – gyvulio organizmas labai efektyviai pasisavina pašarus. 10 mėn. amžiaus buliukai jau sveria 450 kg. Skerdenos išeiga – 60 proc. Be to, šios veislės gyvuliai yra labai ramaus charakterio, žindenių motinystės instinktas itin stiprus, todėl, jei jaunikliui nepakanka biologinės motinos pieno, jį prisileidžia bet kuri kita bandos žindenė. Šios veislės žindenės ištvermingos, ilgaamžės, vislios, jų ruja pasireiškia ryškiai, todėl Tyrolio pilkosios, skirtingai nei dauguma kitų mėsinių veislių, yra tinkamos dirbtiniam sėklinimui.

Tyrolio pilkieji veisiami įvairiose šalyse, ne tik Šveicarijoje, Italijoje ir Vokietijoje, bet ir Estijoje, Danijoje ir kitose šalyse.