© LŽŪKT nuotr.
Ūkininkams, auginantiems mėsinius galvijus, dažnai kyla klausimų, kokius dokumentus reikia pildyti, kokių terminų laikytis gyvūnų registravimo, ženklinimo ar gyvulio netekimo atveju. Tad pravartu dar kartą prisiminti šią aktualią informaciją.
Ūkinių gyvūnų apskaitos žurnalo pildymas
Laikant individualiais numeriais paženklintus gyvūnus, būtina raštu arba kompiuterinėje laikmenoje pildyti Ūkinių gyvūnų apskaitos žurnalą GAŽ-1.
Laikant gyvūnus, kuriems suteiktas bandos numeris, būtina raštu arba kompiuterinėje laikmenoje pildyti Ūkinių gyvūnų bandos apskaitos žurnalą GAŽ-2.
Informacija apie atvestą prieauglį, išvežus ar atsivežtus, kritusius ir paskerstus gyvulius turi būti nedelsiant įrašyta Ūkinių gyvūnų bandos apskaitos žurnale. Kiekvienai bandai pildomas atskiras Ūkinių gyvulių bandos apskaitos žurnalas.
Visos gyvūnų registravimo ir ženklinimo apskaitos formos bei žurnalai turi būti saugomi 3 metus po paskutinio juose padaryto įrašo. www.vic.lt → Registruotiems naudotojams → Ūkinių gyvūnų duomenų įvedimas.
Gyvūnų registravimas ir ženklinimas
Ženklinat galvijų prieauglį, į abi ausis segama po vieną dviejų dalių įsagą su gyvūno individualiu numeriu. Paženklinti reikia ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas nuo prieauglio atvedimo.
Įsagas segamas taip, kad būtų ausies kremzlinės dalies viduryje ir gerai matomas iš gyvūno priekinės ir užpakalinės pusės. Ausų įsago brūkšninis kodas turi būti matomas iš gyvūno priekinės pusės.
Galvijų prieauglio registracijos metu laikytojas (arba paslaugų teikėjai) paženklina prieauglį, registracijos duomenis laikytojas įrašo į Ūkinių gyvūnų apskaitos žurnalą, registruoja Ūkinių gyvūnų registro centrinėje duomenų bazėje (CDB) ir (arba) užpildo GŽ-2 ar GŽ-2a formą. Suvedant duomenis, būtina pažymėti gimusio veršelio svorį, spalvą, veršiavimosi lengvumą:
1 – be pagalbos
2 – normalus: su nedidele pagalba
3 – sunkus: naudojant mechanizmus
4 – padedant gydytojui
5 – operacija
Pirmąjį egzempliorių pateikia teritorinei VMVT ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas nuo prieauglio atvedimo, o antrasis – lieka laikytojui.
Ūkinių gyvūnų judėjimo registravimas
Ūkinių gyvūnų judėjimo registravimui naudojama dviguba pranešimų sistema. Ūkinių gyvūnų perkėlimas iš vienos laikymo vietos ir (arba) bandos į kitą galimas tik tarp užregistruotų ūkinių gyvūnų laikymo vietų ir (arba) bandų.
Ūkinio gyvūno išvežimo į kitą laikymo vietą ar bandą duomenis laikytojas ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas nuo ūkinio gyvūnų išvežimo registruoja Ūkinių gyvūnų registro centrinėje duomenų bazėje (UGRIS) ar praneša teritorinei VMVT, pateikdamas užpildytos GŽ-2 ar GŽ-2a formos pirmąjį egzempliorių, o antrąjį pasilikdamas sau.
Ūkinių gyvūno atvežimo iš kitos bandos ar laikymo vietos duomenis laikytojas ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas nuo ūkinio gyvūno užregistruoja UGRIS arba apie tai ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas praneša teritorinei VMVT, pateikdamas GŽ-2 ar GŽ-2a formos pirmąjį egzempliorių, o antrąjį pasilikdamas sau.
Svarbu, kad ūkinių gyvūnų laikytojai laiku praneštų apie gyvulių perkėlimą ir kaitą. Neretai atsitinka taip, kad skerdykla praneša apie paskerdimą, o laikytojas dar nepranešė apie išvežimą. Tokiais atvejais laikytojas ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas nuo ūkinio gyvūno išvežimo turi užpildyti GŽ-2 formą ir ją pateikti aukščiau nurodytais būdais. O laikytojai, turintys prisijungimą prie UGRIS, turi susirasti eilutę „Nepraneštų išvežimų taisymas ir ataskaita“ ir prie atitinkamo gyvūno paspausti mygtuką „Patvirtinti“.
Žemės ūkio ministerija atkreipia ūkinių gyvūnų laikytojų dėmesį, kad vadovaujantis Aprašu, ūkinių gyvūnų perkėlimas iš vienos laikymo vietos ir (arba) bandos į kitą galimas tik tarp užregistruotų laikymo vietų ir (ar) bandų. Todėl prašome ūkinių gyvūnų laikytojų nepasitikėti gyvūnų vežėjais, žadančiais „nurašyti gyvulius“. Gyvūnų vežėjai neturi teisės tvarkyti ūkinių gyvūnų perkėlimo ir kaitos dokumentų už ūkinio gyvūno laikytoją.
Susiklosčius praktikai, kada ūkinių gyvūnų laikytojai vėluoja teikti duomenis apie ūkinių gyvūnų perkėlimą ir kaitą, būtina žinoti, kad teikiant ES paramą vadovaujamasi ES reglamentais. todėl už visus pažeidimus ar neatitikimus, jeigu tai nėra Force majoure lemti pažeidimai, taikomos sankcijos. Atkreipiame dėmesį, kad visa atsakomybė už teikiamų dokumentų teisingumą tenka ūkinių gyvūnų laikytojams.Tik laiku pranešti duomenys apie gyvūnų perkėlimą ir kaitą užtikrina jūsų teisę į valstybės paramą.
Ūkinio gyvūnų netekimo registravimas
Laikytojas apie ūkinio gyvūno gaišimą, priverstinį skerdimą ar skerdimą savo reikmės ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas nuo įvykio duomenis užregistruoja CDB ar teritorinėje VMVT užpildo GŽ-2 ar GŽ-2a formas, formos antrąjį egzempliorių pasilikdamas sau. Nugaišusių, priverstinai paskerstų ar paskerstų savo reikmėms ūkinių gyvūnų ausų įsagai neišimami, pasai turi būti grąžinami pasą išdavusiai įstaigai.
Ūkinių gyvūnų vagystės registravimas
Registruotų ūkinių gyvūnų vagystės atveju laikytojas ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas registruoja duomenis apie įvykį CDB ar teritorinėje VMVT užpildo GŽ-2 ar GŽ-2a formą, pažymėdamas kaip „išvežimą“, o jo priežastį – kaip „pavogimą“.
Suradus pavogtą ūkinį gyvūną, laikytojas ne vėliau kaip per 3 kalendorines dienas registruoja CDB ar teritorinėje VMVT užpildo GŽ-2 ar GŽ-2a formą, pažymėdamas įvykį kaip – „atvežimas“, o priežastį kaip – „grąžinimas“.
Mėsinių galvijų kilmės knygų nuostatai
Kilmės pažymėjimas
Mėsinio galvijo kilmės pažymėjimas sudaromas ŽŪIKVC duomenų bazėje iš joje esančių kilmės knygos duomenų. Kilmės pažymėjimą išduoda kilmės knygą tvarkanti žemės ūkio ministro įsakymu pripažinta galvijų veislininkystės institucija (asociacija) galvijo laikytojui prašant.
Prie galvijo, kuris yra paveldimų ligų genų nešiotojas, vardo, jei vardo neturi, tai prie individualaus numerio, įrašoma sutartinė paveldimos ligos pavadinimo santrumpa. Keičiantis savininkui, jeigu galvijo ir jo protėvių produktyvumo ir veislinės vertės duomenys pasikeitė, išduodamas naujas pažymėjimas su naujausiais duomenimis.
Galvijo kilmės pažymėjimui išduoti reikalingi duomenys: veislė, spalva, gimimo data, gyvulio vardas, jo tėvų identifikaciniai Nr.).
Parengta pagal E.Šileikytės „Atmintinė mėsinių galvijų augintojams“ : specializuotas leidinys mėsinių galvijų augintojams 3/2018 , 65-69.