Gruodžio 22 d., sekmadienis | 24

Liepa bityne

Meilutė Močiškytė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos gyvulininkystės skyriaus specialistė
2016-07-12

Liepa – pagrindinio medunešio mėnuo. Žydi liepos, barkūnai, liucernos, bajorės, grikiai, dobilai, ežeiniai, sirijiniai klemaliai, ožkarožės. Šiluma ir karščiai palankūs bitėms, kai yra pakankamai drėgmės. Tada medunešiai būna gausūs.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Teksto-liepos2016_1

Kiek augalai pagamins ir išskirs nektaro, labai priklauso nuo temperatūros, drėgmės, saulės šviesos ir daug kitų klimato ir aplinkos veiksnių. Daugumai augalų optimali temperatūra nektarui išskirti yra +15–25 oC, o kai kuriems augalams – +22–27 oC. Temperatūrai kylant ar krentant, išskiriamo nektaro kiekis mažėja. Esant 38 oC karščio, augalai nustoja skirti nektarą. Jam susidaryti reikalinga oro ir dirvožemio drėgmė. Optimali oro drėgmė – 60–80 proc., dirvožemio – 50–60 procentų. Grikiams ir liepoms reikalinga kiek didesnė oro drėgmė. Kiti augalai drėgmei ne tokie reiklūs.

Nektaro išsiskyrimui turi įtakos dienos metas ir saulės apšvietimo intensyvumas. Raudonieji dobilai geriausiai skiria nektarą ryte ir antroje dienos pusėje, prasčiau – vidurdienį. Facelijos nektaringiausios vidurdienį. Žinoma, kad grikiai nektarą skiria ryte ir vakare, o apsiniaukusią dieną ar silpnai dulksnojant – ir vidurdienį. Smarkus lietus išplauna nektarą iš liepų, aviečių, grikių ir ožkarožės žiedų, nes nektarinės yra žiedų paviršiuje, tad kitą dieną po lietaus šių augalų žiedai visai neturi nektaro. Vėjas ir kaitra iš augalų žiedų jį išdžiovina. Ypač pavojingi augalų žiedams pietryčių sausvėjai.

Bitininkui svarbu nuolat stebėti orus, jų pasikeitimą. Užsitęsus ilgalaikėms sausroms, reikėtų pasirūpinti, kad bityno teritorijoje nuolat būtų vandens.

Reikia korių nektarui supilti

Esant medunešiui, nektarui supilti ir išgarinti bitėms reikia papildomų tuščių korių. Žinoma, kad atsineštą nektarą bitės pirmiausiai supila į tris kartus didesnį korio akelių kiekį, negu reikia subrendusiam medui saugoti. Jei bitininkas nepasirūpins, kad bitės turėtų kur supilti atsineštą nektarą, jos surinks 40 proc. mažiau medaus.

Norisi žinoti, kiek reikia turėti atsarginių korių kiekvienai bičių šeimai? Esant palaikomajam medunešiui, kai bičių šeima per dieną prineša 1,5–2,0 kg nektaro, 6–8 dienoms užtenka vienos medudės. Jei per dieną prinešama daugiau kaip 4 kg nektaro, iš karto reikia uždėti dvi medudes.

Jei medunešis gausus, bet trumpas, bičių šeima nespės pasiūti korių. Todėl reikia turėti atsarginių pasiūtų korių, neturėdami patirsime medaus nuostolių.

Gydykime nuo erkių

Liepos mėnesį bičių šeimos būna didžiausios ir varozės erkių jose būna daugiausia. Mėnesio pabaigoje bičių skaičius palaipsniui ima mažėti, o erkių – didėti. Esant dabartinei situacijai, kai per kelias šiltas žiemas Lietuvos pietiniuose rajonuose daug bičių žuvo, jų gydyti vieną kartą neužtenka. Geriausiai jas gydyti du kartus: rugpjūčio pradžioje ir vėlai rudenį, kai bičių šeimose nebėra perų. Bites būtina gydyti išsukus vasaros medų. To negalima atidėti rugpjūčio viduriui, nes gali nebelikti ko gydyti. Taip ankstesniais metais atsitiko daliai bitininkų, kai paruoštos žiemai bitės paliko avilius su perais ir maisto atsargomis.

Dar galima keisti bičių motinėles

Liepos pabaigoje dar galima pakeisti bičių motinėles. Tik keisti reikėtų suporuotomis. Šį mėnesį dar galima pakeisti neproduktyvias, daug traninių kiaušinėlių dedančias bičių motinėles. Didelę klaidą daro bitininkai, leisdami silpnoms bičių šeimoms pačioms užsiauginti bičių motinėles. Jei tokia šeima ir išaugins motinėlę, ji nebus visavertė ir produktyvi. Bitininkui iš tokios šeimos nebus naudos.

Nenuimkime viršutinių pagalvių

Lankantis bitynuose dažnai tenka matyti, kad bitininkai nuima viršutines pagalves. Vasarą jų nepatartina nuimti. Kai nėra viršutinės pagalvės, bitės dienos metu vėdina lizdus, nes saulė jį įkaitina per avilio stogą, o perams auginti reikia pastovios temperatūros. Naktį atvėsus, bitėms jau reikia šildyti lizdus. Todėl vertėtų pagalvoti, kiek papildomų darbų turi atlikti bitės, jei nuimame pagalves.