Gruodžio 21 d., šeštadienis | 24

Liepa bityne

LŽŪKT informacija
2011-07-04

Liepa – pagrindinio medunešio mėnuo, nes žydi itin daug augalų: liepos, barkūnai, liucerna, bajorės, grikiai, dobilai, ežeiniai, sirijiniai klemaliai, ožkarožės. Šiluma ir karščiai bitėms palankūs, kai yra pakankamai drėgmės. Tuomet būna geri ar labai geri medunešiai. Augalams nektarui pagaminti ir išskirti labai svarbi temperatūra, drėgmė, saulės šviesa ir daug kitų klimato ir aplinkos veiksnių.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Nektaras išskiriamas geriausiai

Daugelis augalų geriausiai nektarą išskiria esant 15–25 laipsniams šilumos. Kai kuriems augalams optimali 22–27 laipsnių temperatūra. Jai kylant ar krentant, išskiriamo nektaro kiekis mažėja. Kai yra 38 laipsniai karščio, augalai nustoja skirti nektarą.

Kad nektaras susidarytų, reikalinga oro ir dirvožemio drėgmė. Optimali oro drėgmė – 60–80 proc., dirvožemio – 50–60 procentų. Grikiams ir liepoms reikalinga šiek tiek didesnė oro drėgmė, kiti augalai jai ne tokie reiklūs.

Nektaro išsiskyrimui įtakos turi dienos metas ir saulės apšvietimo intensyvumas. Raudonieji dobilai geriausiai skiria nektarą ryte ir antroje dienos pusėje, prasčiau –vidurdienį. Facelijos nektaringiausios vidurdienį. Grikiai nektarą skiria ryte ir vakare, o apsiniaukusią dieną ar silpnai dulksnojant – ir vidurdienį.

Smarkus lietus išplauna nektarą iš liepų, aviečių, grikių ir ožkarožės žiedų, nes nektarinės yra žiedų paviršiuje, tad kitą dieną po lietaus šių augalų žiedai nektaro visai neturi. Vėjas ir kaitra išdžiovina nektarą iš augalų žiedų. Ypač pavojingi augalų žiedams pietryčių sausvėjai.

Svarbu stebėti orų permainas

Bitininkui reikėtų nuolat stebėti orus, jų pasikeitimus. Užsitęsus sausroms, bityne nuolat turi būti vandens. Kad paskatintumėte perų auginimą per sausrą, reikia kas 2–3 dienas bitėms įpilti po 0,5–1 l cukraus sirupo.

Varozė

Liepos mėnesį bičių šeimos būna didžiausios. Mėnesio pabaigoje bičių po truputį mažėja, o varozės erkių šeimose daugėja. Kelios pastarosios žiemos buvo šiltos, ir Lietuvos pietiniuose rajonuose žuvo daug bičių, todėl vienkartiniu gydymu apsiriboti nereikėtų. Geriausiai bites būtų gydyti du kartus: rugpjūčio pradžioje, išsukus vasaros medų, ir vėlai rudenį, kai bičių šeimose nebėra perų.

Galima dar keisti motinėles

Mėnesio pabaigoje dar galima pakeisti bičių motinėles, tačiau jau keičiame tik suporuotomis motinėlėmis. Šį mėnesį dar galima pakeisti neproduktyvias, daug traninių kiaušinėlių dedančias bičių motinėles. Labai klysta bitininkai silpnoms bičių šeimoms leisdami pačioms užsiauginti bičių motinėles. Jei tokia šeima ir išaugins motinėlę, ji nebus visavertė ir produktyvi. Naudos bitininkui iš tokios šeimos nebus.

Pagalvės – reikalingos

Dažnai tenka matyti, kad bitininkai nuima viršutines pagalves. To daryti nepatartina. Kai nėra viršutinės pagalvės, per avilio stogą saulė įkaitina lizdą. Siekdamos palaikyti perams auginti reikalingą pastovią temperatūrą, bitės dieną vėdina lizdus. Naktį, kai vėsiau, bitėms reikia papildomai šildyti lizdus. Taigi jos apkraunamos papildomu darbu.