Gruodžio 30 d., pirmadienis | 24

Lapkritis bityne

LŽŪKT informacija
2011-11-02

Apmirštant gamtai, ilgam žiemos periodui ruošiasi ir bitės. Kartais ir lapkričio mėnesį dar pasitaiko gražių, saulėtų dienų. Kuo vėliau bitės gali skraidyti, tuo geriau žiemoja. Vėlyvo rudens bičių apsiskraidymas trumpas, su išskirtiniu lyg ir atsisveikinimo gaudesiu. Vos tik saulutė pasislepia už debesies, bitės iš karto sugrįžta į avilius.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Vėlyvą rudenį, kai oras atvėsta iki 6–8 laipsnių šilumos, bičių judrumas sumažėja. Koriuose virš avilio lakos jos glaudžiau užpildo tarpus tarp korių ir tuščias korių akeles. Ypač glaudžiai bitės susispaudžia kamuolio paviršiuje, todėl kamuolyje geriau laikosi šiluma, iki 18 proc. padidėja anglies dvideginio.

Bitės – šaltakraujai gyvūnai, tačiau žiemoja ne anabiozės būsenos (daugiausia bestuburiams būdinga, nepalankiomis sąlygomis išgyventi leidžianti laikina būsena, kai beveik nutrūksta medžiagų apykaita ir nematyti gyvybės požymių). Reikiamą temperatūrą bitės aktyviai palaiko bendromis pastangomis, neleidžia nukristi žemiau 14 laipsnių. Žiemoja bičių šeimos 14–20 laipsnių temperatūroje.

Šilumą pasigamina judėdamos

Bičių kamuolys dažniausiai susiformuoja rėmų apačioje. Dalis bičių sulenda į tuščias korio akeles, kad visas kamuolys užimtų mažiau vietos. Sušalusios bitės nuo kamuolio paviršiaus lenda į kamuolio vidų, o bitės iš kamuolio vidaus juda į paviršių. Kamuolio paviršiuje esančios bitės visą laiką plazdena sparneliais varydamos šiltesnį orą žemyn – taip sušildydamos žemiau esančias bites ir per laką pašalindamos drėgmę. Kamuolio viduje palaikoma ne mažesnė kaip 14 laipsnių temperatūra, o kamuolio paviršiuje – apie 6–7 laipsnius.

Kamuolys per žiemą koriais kyla į viršų. Kai aviliai žiemą laikomi užuovėjoje, atskira bitė pasimaitina tik kartą per mėnesį. Vėjui pučiant per lakas, maisto poreikis padidėja, nes bitės turi intensyviau judėti norėdamos palaikyti šilumą.

Avilius paruošiame žiemai

Lapkričio mėnesį patikriname, ar į avilius neįsibrovė pelių. Reikėtų avilių lakas uždengti grotelėmis, nuo vėjo gerai pridengti skydais. Po aviliais ir po skydais pravartu gerai pakišti eglišakių. Pelės nemėgsta jų kvapo.
Dar nereikia skubėti uždėti galinių kamšų. Tai geriausia padaryti, kai vidutinė paros temperatūra būna minusinė. Už šoninių kamšų turėtų likti tuščios ertmės. Jų negalima užpildyti senais drabužiais ar šiaudais. Reikia prisiminti, kad bitės bijo ne šalčio, o drėgmės. Būtent ji yra daugelio bičių ligų priežastis. Užpildžius avilio ertmes, sutrinka jo vėdinimas, kaupiasi drėgmė.

Kiti darbai

Lydome vašką, tvarkome korius. Ruošiame medieną naujiems rėmeliams ir aviliams. Valome rėmelius, renkame pikį. Tuščius avilius ir rėmelius dezinfekuojame natrio šarmo tirpalu. Remontuojame avilius. Dabar pats tinkamiausias laikas peržiūrėti bityno užrašus, apibendrinti bitininkavimo metų rezultatus, išsiaiškinti klaidas, apskaičiuoti bityno ekonominius rodiklius, pagilinti žinias.