Liepos 14 d., sekmadienis | 24

Kovas bityne

Meilutė Močiškytė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos gyvulininkystės skyriaus specialistė
2016-03-02

Kovo mėnesį svarbiausi įvykiai bičių gyvenime – perų atsiradimas ir apsiskraidymas. Skirtingais metais bitės apsiskraido labai nevienodu laiku. Kartais tai įvyksta vasarį, o būna, kad apsiskraido tik balandžio pradžioje. Bet dažniausiai tai atsitinka kovą, kai oras sušyla iki +9–11 oC. Dažniausiai apsiskraidyti neišskrenda tik silpnų šeimų bitės.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Geriausiai tą dieną bitininkui būti bityne, kad stebėtų apsiskraidymą. Normaliai peržiemojusios bičių šeimos skraido gausiai, apsiskraidymas trunka apie 15 minučių. Menkai skraido šeimos be motinėlių ir sergančios varoze.

Bitėms apsiskraidžius, avilių lakos susiaurinamos iki 5–6 cm, o silpnų šeimų – dar daugiau, nes auginant perus avilyje reikia palaikyti +35 oC.

Kovo pradžioje, kol bitės dar neapsiskaidžiusios, reikia nuo avilių lakų nuvalyti bičių lavonėlius, nes šiuo metu bitėms reikia šviežio oro.

Reikia paruošti girdyklas

Bitėms iki apsiskraidymo reikia paruošti girdyklas su vandeniu. Kadangi lauke dar šalta, į jas reikia pilti pašildyto vandens. Svarbu, kad bitės gautų ir pasūdyto vandens (5 g druskos 1l vandens). Girdyklų turi būti bityne nuo bičių apsiskraidymo dienos. Jei įrengiamos vėliau, nuo birželio ar liepos mėnesio, kai būna sausros ir viskas išdžiūva, bitės prie jų nepripranta ir į jas nebeskrenda. Laiku įrengę girdyklas, išgelbėsime bites nuo žūties, kada jos šaltu ir vėjuotu oru skrenda parsinešti vandens. Kadangi bitėms pavasarį labai reikalingas vanduo, galima jo įpilti į kiekvienos bičių šeimos maitintuves. Nustatyta, kad pavasarį per parą bičių šeima išgeria nuo 30 iki 100 g vandens.

Patikrinkime, ar yra maisto ir perų

Kovo mėnesį svarbu įsitikinti, ar bitėms netrūksta maisto. Šiltesnę dieną neatidengdami viso lizdo atsargiai patikriname, ar yra maisto ir perų. Taip pat išimame bičių neaptūptus korius. Tuos, kuriuose yra maisto, iškeliame už diafragmos. Jei lizduose yra visai tuščių ir bičių neaptūptų korių, juos iš avilių išimame. Tokie koriai tik atšaldo lizdus. Visas drėgnas pagalves pakeičiame sausomis. Kovo mėnesį dienomis sušyla iki +8–10 oC, o naktys būna šaltos net iki –12–15 oC. Kad bitėms būtų šilčiau, virs lubelių klojami keli sluoksniai popieriaus ar kartono, kuris gerai sulaiko šilumą ir sugeria drėgmę.

Apžiūrėjus lizdus, nustatoma, kiek maisto yra aviliuose. Jei bitės turi 8–10 kg ir daugiau maisto, reiškia, kad viskas gerai. Jei maisto mažiau nei 7 kg, bitės jį taupys, apribos motinėlės dėjimą ir šeima vystysis lėtai. Kad to išvengtume, reikia bites papildomai pamaitinti. Duoti joms kandi tešlos arba įdėti korį su medumi.

Nustatant bičių šeimų stiprumą, nereikia pamiršti, kad bičių šeimose natūraliai išmiršta žiemojusios bitės, pamažu didėja motinėlės dėslumas, daugėja jaunų bičių. Jų šeimų stiprumas priklauso nuo to, kaip vyks šie du procesai. Motinėlės dėslumą didina šeimos papildomas maitinimas. Kovo mėnesį papildomai geriau duoti kandi tešlos, korį su medumi, negu cukraus sirupo. Esant šaltam orui, cukraus sirupą bitės blogai ima. Prieš duodant bitėms, korius su medumi reikėtų 1–2 paras palaikyti šiltoje patalpoje, kad labai neatšaldytų bičių lizdų.

Korį su medumi galim paguldyti virš bičių lizdo, prieš tai nuėmus dalį lubelių, kad bitės galėtų laisvai prieiti prie maisto. Dažniausiai bitės iš šių korių maistą susineša į lizdą. Po kurio laiko šį korį nuėmę pakeičiame kitu su medumi. Klaidą daro tie bitininkai, kurie duodami bitėms korius sugalvoja juos atakiuoti. To daryti jokiu būdu nederėtų, nes medus, pritraukęs iš aplinkos drėgmės, ima varvėti per korius. Kiek bitėms reikia, jos pačios atakiuoja ir medų susineša į lizdo vidų.

Jei kovo mėnesį buvo šiltų dienų ir galėjome išvalyti avilių dugnus (tokie buvo 1992 m., kai kovo 8 d. Zarasų r. buvo apie +19 oC), avilių šiukšles būtina sudeginti. Pirmo bičių apžiūrėjimo metu stengiamės atlikti kuo daugiau darbų, kad dažnai netrikdytume bičių, neatšaldytume lizdų. Šeimos duomenys pasižymimi užrašuose.
Kovo mėnesį, atšilus orams, dezinfekuojame rėmelius, avilius, vielijame rėmelius, baigiame lydyti vašką, remontuojame inventorių. Bitininkavimo sezono metu šiems darbams paprastai nelieka laiko.

Naudinga vaizdo informacija

Bičių priežiūra pavasarį

Mažoji mechanizacija palengvina darbą bityne