Liepos 17 d., trečiadienis | 24

Kokia nauda iš avių ir ožkų (I)

Rita Samalionienė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Radviliškio r. biuro gyvulininkystės konsultantė
2015-02-16

Avininkystė ir ožkininkystė Lietuvoje išties dar mažai užimta veiklos niša ne tik smulkesniems ūkiams, bet ir visiems, savo valdoje turintiems nederlingų, kalvotų plotų, netinkančių tradicinei žemdirbystei ar gyvulininkystei.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Rengiant informacinius straipsnius ūkininkams, dažniausiai pasirenkamos temos, susijusios su vyraujančiomis Lietuvoje tradicinėmis gyvulininkystės šakomis – pienine ir mėsine galvijininkyste. Joms skiriamas pagrindinis dėmesys, stengiamasi pateikti kuo daugiau informacijos apie naujausias mokslo ir technologijų rekomendacijas galvijininkyste užsiimantiems ūkininkams.

Ko gero būtų simboliška šiais, pagal Rytų horoskopą – Žaliosios medinės ožkos metais, atsigręžti ir į alternatyvias gyvulininkystės šakas – avininkystę ir ožkininkystę. Tai išties dar mažai užimta veiklos niša ne tik smulkesniems ūkiams, bet ir visiems, kas turi savo valdoje mažiau derlingų, kalvotų plotų, netinkančių tradicinei žemdirbystei ar gyvulininkystei plėtoti. Tai galėtų būti ir alternatyva kiaulininkystei tose Lietuvos vietovėse, kur dėl afrikinio kiaulių maro grėsmės atsirado draudimas auginti kiaules.

Pamąstymų apie svarstymus papildomai imtis avininkystės ar ožkininkystės, savo nuostabai, teko išgirsti ir iš mūsų rajono ūkininkų, kurie jau seniai ūkininkauja versliuose augalininkystės ūkiuose. Yra logikos – juk vos ne kiekvieno ūkio valdoje rastume neefektyviai naudojamų žemės plotų.

Bus mokamos išmokos

Plėtoti alternatyvią gyvulininkystę ūkininkus galėtų motyvuoti ir numatoma 2014–2020 metų gyvulininkystės sektoriaus plėtros programa. Jau 2015 m. bus pradėtos mokėti susietosios paramos išmokos ne tik už mėsinius galvijus, pieninių veislių bulius, mėsines avis, bet ir už pienines ožkas.

Žemės ūkio ministrė pasirašė šios paramos administravimo, kontrolės ir mokėjimo 2015–2020 m. taisykles. 2015 m. numatyta daugiau kaip 19 mln. Eur išmokoms, iš jų beveik 2 mln. Eur už mėsines avis, 0,2 mln. Eur – už pienines ožkas. Išmokų dydžius visada pakoreguoja laikomų šalyje ir registruotų Ūkinių gyvūnų registre gyvulių skaičius, todėl preliminari išmoka, kurią numatoma mokėti už vieną pieninę ožką, šiuo metu yra apie 24,02 Eur, už vieną mėsinę avį – 19,83 Eur.

Vadovaudamasi ES valstybės pagalbos žemės ūkio ir miškininkystės sektoriams ir kaimo vietovėse gairėmis 2014–2020 m., Europos Komisija suteikė galimybę iš valstybės pagalbos lėšų iki 30 proc. finansuoti aukštos kokybės veislinių ūkinių gyvūnų – mėsinių galvijų, avių ir ožkų įsigijimą. Bendrose diskusijose su socialiniais partneriais (žemdirbių savivaldos atstovais, suinteresuotomis gyvulių augintojų asociacijomis, ūkininkais) žemės ūkio ministerija priims sprendimus ir nustatyta tvarka parengs Veislinių ūkinių gyvūnų įsigijimo administravimo, finansavimo ir kontrolės taisykles, kad ta pagalba atitiktų tam tikras EK gairėse numatytas sąlygas.