Spalio 30 d., trečiadienis | 24

Karvių nagų sveikata prasideda nuo veršelių

Simona Viršilaitė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Kretingos r. biuro gyvulininkystės konsultantė
2016-05-13

Kai pienininkai kalbasi apie nagų problemas, dažniausiai turi galvoje melžiamas karves. Deja, infekcijomis užsikrečia ir veršeliai. Kaip pasireiškia Mortellaro liga tarp jaunų telyčių? Ką gali padaryti pienininkai, kad pagerintų nagų būklę?

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Jeigu pastatytumėte naują, šviesų ir erdvų tvartą karvėms su geriausiais čiužiniais guoliavietėse ir geriausia mėšlo šalinimo sistema ir tikėtumėtės, kad nagų ligų labai sumažės, tai galite nusivilti. Pirmiausia reikėtų išsiaiškinti veršelių, jaunų telyčių ir dvimečių telyčių nagų problemas. Jei to nepadarysite, neišgydytos ligos „atkeliaus“ melžiamoms karvėms, o tuomet tai taps tikrai didele problema.

Veršeliai fermoje – didžiausias Mortellaro ligos rezervuaras. Tyrimai rodo, jog fermose, kuriose yra sergančių Mortellaro liga, trečdalis užsikrėtusių – jaunos telyčios. Mėšlinais batais jūs galite pernešti ligą nuo karvių jaunoms telyčioms. Vyresnės telyčios užsikrečia Mortellaro liga dar prieš apsiveršiavimą, jeigu būna laikomos su užtrūkusiomis karvėmis.

Mortellaro ligą galima palyginti su S. aureus infekcija, kuri sukelia klinikinį mastitą. Abiejų susirgimų niekada neišnaikinsi. Geriausia, ką galima padaryti, tai stengtis kontroliuoti ligą ir kuo anksčiau pradėti gydymą. Lėtine forma sergančių karvių infekcijos šaltinis yra taip giliai odoje, kad liga vis atsinaujina, todėl beveik neįmanoma išgydyti. Kelią infekcijai užkirsti jau būna per vėlu, kai ant karvių pasirodo mažytės žaizdelės. Tokios karvės lieka dideliu infekcijos šaltiniu ūkyje. Taip, Mortellaro liga juda kaip ciklas tarp karvių ir telyčių. Ūkininkai pastebi telyčių šlubavimą, kai jos yra 15 mėn. amžiaus ir turi būti apsėklintos.

Apie 10 proc. jaunų telyčių turi nagų problemų, iš jų 40 proc. – dėl Mortellaro ligos. Tuomet stebimas telyčių vaikščiojimas ant pirštų, nes likusi nagos dalis yra skausminga. Dauguma ūkininkų pripažįsta, kad telyčios iki 15 mėn. niekada nepereina per nagų voneles, o 60 proc. ūkininkų reguliariai nešalina telyčių mėšlo. Greit besiveršiuosiančių telyčių pergrupavimas į užtrūkusių ar melžiamų karvių grupes irgi yra vienas iš rizikos veiksnių ligai plisti.

WEb-voneles

Mortellaro gali būti aptinkama ant apynagės (retai) ir tarpunagėse. Šios vietos yra nuolat šlapios, apsemtos srutų ar mėšlo. Tvarte esantis amoniakas veikia odą ją plonindamas ir silpnindamas apsauginę funkciją. Sergančių telyčių ligos požymiai dažniausiai išryškėja po veršiavimosi, nes jos pradeda duoti pieno, prisijungia prie melžiamų karvių, kurios yra šeriamos kitokiu racionu. Dėl patiriamo streso mažiau guli, susilpnėja gyvulio imuninė sistema, ir išryškėja nagų problemos. Tuomet sumažėja produktyvumas pirmoje laktacijoje – per laktaciją pirmaveršės duoda nuo 199 iki 335 kg mažiau pieno. Jų sėklinimo indeksas taip pat padidėja.

Mortellaro sukėlėjas yra labai jautrus deguoniui, todėl geriausias nagų gydymas yra nuplauti, atverti pažeistas vietas, kad kvėpuotų. Tiesa, kai kurie ūkininkai ligą gydo nagas apklijuodami ar aprišdami, bet tokiu atveju pažeistos vietos bus uždengtos ir negalės ,,kvėpuoti“. Kita medalio pusė – uždėjus vaistų ant pažeistų vietų, medikamentai geriau absorbuojami, kai nagos yra aprištos. Net po mažiausiu šašu Mortellaro liga gali vėl atsinaujinti.

Pervedant telyčias į kitą grupę, rekomenduojama sutvarkyti joms nagas, nes tada galima pastebėti žaizdeles ar kitokius pakitimus. Taip pat telyčioms rekomenduojamos nagų vonelės. Jos sumažina nagų ligų plitimą ir paspartina gijimo procesą. Nagų voneles rekomenduojama naudoti 1–2 dienas kas 4 savaites. Vasarą galima naudoti šiek tiek rečiau, o žiemą – dažniau. Pasikonsultuokite su nagas tvarkančiu specialistu dėl tinkamiausios nagų vonelės.

Esant nagų problemoms, būtina peržiūrėti ir subalansuoti racioną, reguliariai tvarkyti nagas bei pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju.

Bandos gydymas ar profilaktinis nagų kirpimas?

Nagų kirpimas – puiki nagų ligų prevencijos priemonė. Nagų tvarkymas du ar tris kartus per metus yra sunkus darbas, bet apkirpus kurį laiką apie tai galima negalvoti. Nagų nekirpimas, o gydymas vaistais taip pat sukelia karvėms streso. Kitas pasirinkimas – reguliariai kirpti nagas kas 4–6 savaites. Norint sukelti karvei kuo mažiau streso, nagas geriausia tvarkyti iškart prieš užtrūkinimą, 100–120 laktacijos dieną arba karvei šlubuojant, kai reikalingas gydymas.