Birželio 16 d., sekmadienis | 24

Karvių nagų ligoms gydyti – nauji produktai

2011-05-03

Galvijų nagų ligos – svarbi bandos problema, dėl kurios ūkininkas patiria didelių nuostolių. Nagų ligomis sergančių gyvulių produktyvumas sumažėja, krenta svoris, gyvulys liesėja. Dalį gerų galvijų tenka išbrokuoti. Viena dažniausiai pasitaikančių nagų ligų – nagų puvinys (dermatitas). Danų kompanija Kruuse pristato du naujus produktus, skirtus gydyti šiai ligai.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Nagai

Nagų puvinys (Dermatitis digitalis) – tai galvijų nagų liga, pasireiškianti paviršiniu apribotu odos išopėjimu užpenčių srityje. Negydant sergančių karvių bandoje, ji gali pažeisti iki 70 proc. gyvulių. Tai rimta ir vis dažnėjanti galūnių nagų liga, dėl kurios karvės kenčia skausmą ir šlubuoja. Ligos pradžioje, kai užpenčių odos pažeidimas nežymus, šlubavimas sunkiai pastebimas. Pažeidimui didėjant ir skausmui stiprėjant, keičiasi nagos atsispyrimo vieta – karvė pradeda remtis nagos priekiu statmenai grindiniui. Negydant liga gali tęstis keletą mėnesių.

Danų kompanija Kruuse pristato naują tvarstį visai nagai aprišti (Bovivet Complete Hoof Bandage). Vandeniui nepralaidi medžiaga, iš kurios pagamintas tvarstis, padeda apsaugoti nagą nuo sąlyčio su skysčiais, o tinkama forma ir elastingumas užtikrina, kad tvarstis nenukristų.

Kita siūloma nauja priemonė – gelis, pagreitinantis gijimą. Jo sudėtyje yra 38 proc. salicilo rūgšties. Kadangi produktas paruoštas naudoti, nebereikia tepalo gamintis maišant miltelius. Naudojant abu produktus kartu, galima sėkmingai išgydyti įvairius nagų pažeidimus.

Nagų vystymuisi ir taisyklingam augimui didelės reikšmės turi šėrimas, gyvulių judėjimas, tvarto drėgmė, stovėjimo vietos ilgis. Kad raginis audinys augtų sveikas ir tvirtas, būtina šerti vitaminingais, subalansuotais, pakankamai mineralinių medžiagų ir mikroelementų turinčiais pašarais.

Pastebėta, kad tvirtesnės ir sveikesnės nagos yra karvių tuose ūkiuose, kur jos laikomos ant sauso paviršiaus, kreikiant gulėjimo vietas šiaudais. Palaido laikymo tvartų takuose į melžimo aikštelę neturėtų būti slenksčių, kad būtų mažesnė rizika gyvuliui susižeisti kojas. Pririštoms karvėms patartina įrengti ilgesnes ir sausai kreikiamas stovėjimo vietas, nes nepatogiose, trumpose guoliavietėse gyvuliai stovi netaisyklingai.

Norint dėl nagų ligų išvengti nuostolių, reikėtų įdėmiai stebėti karvių bandos sveikatos būklę, taikyti profilaktikos priemones, kurių naudojimas šiuolaikiniame pieno ūkyje tapo neatsiejama gero pieno ūkio tvarkymo dalis.

Pagal užsienio spaudą