Gruodžio 21 d., šeštadienis | 24

Kaip teisingai užtrūkinti karvę

Vytas Gudaitis
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos gyvulininkystės ekspertas
2012-01-26

Lietuvos pieno ūkiuose dažnas reiškinys – sezoninis veršiavimasis, kai daugiausia veršelių gimsta kovo–gegužės mėnesiais. Taigi nuo sausio prasideda labai svarbus darbas – tinkamas karvių užtrūkinimas.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Rūpestingas ūkininkas apie karvės pieningumą turi galvoti, kai ji dar veršinga. Antroje veršingumo pusėje vaisius intensyviai vystosi ir naudoja daug maisto medžiagų. Be to, pienui gaminti karvės organizmas sunaudoja daug baltymų, mineralinių medžiagų ir vitaminų, todėl svarbu laiku užtrūkinti karvę, kad jos organizmas suspėtų sukaupti reikiamų maisto medžiagų, atvestų sveiką ir gyvybingą veršelį, o per laktaciją duotų daug pieno.

Optimaliausias laikas užtrūkinti

Per paskutinius tris veršingumo mėnesius veršelio masė padidėja apie 80 proc., o per paskutines dvi veršingumo savaites vaisius kasdien priauga po 800–1000 g. Nustatyta, kad optimaliausias laikas, kurį karvė turi būti užtrūkusi, yra 45–60 dienų. Kai užtrūkimo laikotarpis trumpesnis, atvesti veršeliai sveria 10–15 proc. mažiau, yra silpnesni, karvės primilžis per būsimą laktaciją gali sumažėti 20–38 procentais.

JAV mokslininkai pateikia truputį kitokias išvadas. Atliktų tyrimų duomenimis, sutrumpinus užtrūkinimo laikotarpį nuo 50–60 iki 30 dienų, pieningumas kitą laktaciją sumažėja apie 5 procentus. Sumažėjus produktyvumui, kitos laktacijos pradžioje sumažėja ir energijos poreikis. Tai turi teigiamos įtakos tuo metu karvės organizme vykstantiems medžiagų apykaitos procesams. Dėl to, kai kurių tyrėjų duomenimis, pagerėja reprodukcija, karvės ilgiau gyvena.

Darbai prieš karves užtrūkinant

Prieš užtrūkinant reikia patikrinti kiekvieno tešmens ketvirčio sveikatingumą, įvertinti pieną ekspres metodu (CMT testu), tešmenis apčiupinėti. Užtrūkimo metu mikrobai į tešmenis patenka pro spenio kanalą, per žaizdas, o šiuo laikotarpiu sumažėjus apsauginių veiksnių (lizocimo, gama globulinų) veiklai, t. y. susilpnėjus imunitetui, gali prasidėti tešmens uždegimas. Sergančius tešmens ketvirčius iki užtrūkinimo reikia išgydyti. Jeigu trūkinimo metu kuriame nors tešmens ketvirtyje diagnozuojamas klinikinis ar slaptas mastitas, jis gydomas preparatais, skirtais laktuojančioms karvėms. Gydymo schemų ir naudojamų vaistų pasiūla yra labai didelė. Prieš gydymą ūkininkui visada tikslinga pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju ir pasirinkti veiksmingiausią preparatą.

Vienas iš trūkinamų karvių gydymo metodų – preparatus sušvirkšti kartą per dieną, karvės melžti taip pat vieną kartą. Gydoma, kol visiškai pasveikstama, tada į kiekvieną ketvirtį sušvirkščiami ilgai veikiantys preparatai nuo mastito.

Karvių užtrūkinimo būdai

Mažo produktyvumo karvės užtrunka pačios, o produktyvioms turi būti pritaikytos reikiamos užtrūkinimo priemonės. Karves užtrūkinti galima taikant tradicinį metodą, t. y. keičiant pašarus, mažinant geriamo vandens kiekį, retinant melžimus, tačiau šis metodas gali turėti neigiamų pasekmių, pavyzdžiui, atsiras mastitas. Keičiant karvių nusistovėjusią dienotvarkę, jos patiria stresą, o tai neigiamai veikia tešmens sveikatingumą.

Norint sėkmingai užtrūkinti, rekomenduojama tai padaryti iš karto. Sveiką, nesirgusią tešmens uždegimu karvę, kurios piene SLS neviršija 200 tūkst./cm3 ir duodančią 10–15 l pieno, galima užtrūkinti staiga nutraukus melžimą. Nustojus melžti ir tešmeniui gausiai prisipildžius pieno, alveolės pieno nebegamina. Prasideda pieno sudėtinių dalių rezorbavimas į kraują. Po keleto dienų tešmuo subliūkšta, pradeda nykti pieną gaminančios alveolės, tešmenyje daugėja jungiamojo ir riebalinio audinio.

Šiuo metodu trūkinant karves išlieka rizika, kad atsiras mastitas, nes per atvirą spenio kanalą gali patekti ligos sukėlėjai, kurie galės sėkmingai daugintis tešmens audiniuose. Žinoma, užtrūkimo periodu spenio kanale formuojasi aseptinis keratininis kamštis, kuris hermetiškai uždaro spenio cisterną ir apsaugo nuo mikrobų patekimo į tešmens vidų. Atliktų tyrimų duomenimis, praėjus po užtrūkinimo 6 sav., 23,4 proc. spenių rasta nesusidaręs keratininis kamštis. Būtent tokioms karvėms ir susidaro galimybės visų rūšių mikrobams patekti į tešmenį, kur po apsiveršiavimo gali sukelti slaptą ar klinikinį mastitą.

Taigi sveikoms trūkinamoms karvėms, kurios laktacijos metu nesirgo nei klinikiniu, nei slaptu mastitu, o SLS neviršija 200 tūkst./cm3, rekomenduojama į kiekvieną spenį sušvirkšti preparatą „OrbeSeal“, kuris mechaniškai užkemša spenio kanalą ir apsaugo tešmenį nuo mikrobų patekimo. Sušvirkštus šį preparatą, negalima tešmens masažuoti ar bandyti preparatą sukelti aukštyn į tešmens audinius. Ši medžiaga turi likti pačiame spenio kanale.

Labai sveikų karvių bandose tikrai nėra daug, todėl rekomenduojame jautrias mastitui, vyresnio amžiaus, produktyvias karves užtrūkinti naudojant ilgo veikimo antibiotikus. Pasirinkimas šių preparatų labai didelis (Cobactan DC, Benestermycin DC, Albadry Plus, Orbenin DC ir kt.). Jie skiriasi pagal veikliąsias medžiagas, veikimo trukmę, kainą ir pan. todėl, pasirenkant medikamentą, visada reikia pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju. Rekomenduojama ištirti, kuris antibiotikas ūkyje yra veiksmingiausias. Užtrūkinimo dieną karvę reikia labai gerai išmelžti, nuvalyti spenių galiukus dezinfekuojančiomis servetėlėmis, į kiekvieną spenį sušvirkšti ilgo veikimo antimastitinių preparatų. Taikant tokį užtrūkinimo metodą, tešmuo gali ištinti, tačiau tinimas praeina per 4–6 dienas.

Užtrūkusių karvių gydymas turi daug privalumų:

  • išgijimo laipsnis aukštesnis negu gydant laktacijos metu;
  • galima naudoti didesnes ilgo veikimo vaistų koncentracijas;
  • labai sumažėja naujų infekcijų tikimybė užtrūkimo laikotarpiu;
  • pažeisti pieno gamybos audiniai gali atsistatyti iki kitos laktacijos pradžios;
  • sumažėja klinikinio mastito atvejų laktacijos pradžioje;
  • išvengiama vaistų likučių piene.

Taikant užtrūkusių karvių terapiją, SLS vidurkis karvių piene sumažėja iki 33 proc. Jei ketvirtis yra Taikant užtrūkusių karvių terapiją, SLS vidurkis karvių piene sumažėja iki 33 proc. Jei ketvirtis yra užkrėstas užtrūkimo metu arba neišgydytas per ankstesnę laktaciją, karvė duos 60–70 proc. potencialios pieno produkcijos.

Karvių trūkinimo diena – tinkamas metas atlikti ir kitus profilaktinius darbus: sutvarkyti nagas, atlikti dehelmintizaciją, vakcinaciją ir vitaminizaciją.

Užtrūkinimas

Kuo karvė greičiau užtrūkinama, tuo greičiau ją galima pradėti šerti šiam laikotarpiui skirtu racionu. Užtrūkusių karvių šėrimas skiriamas į du periodus: 8–3 sav. iki numatomo veršiavimosi ir 3 sav. iki veršiavimosi (tranzitinis periodas). Kiekvieno periodo metu pašarų ir maisto medžiagų poreikis skiriasi, todėl reikia optimaliai ir racionaliai pašerti karves, kad jos ne tik gerai „pailsėtų“, bet ir tinkamai pasiruoštų būsimai laktacijai. Labai gerai, kai užtrūkusios karvės laikomos atskiroje karvidės sekcijoje, o vasarą ganomos atskirame garde. Žiemą užtrūkusias pririštas karves kasdien reikia leisti į mociono aikšteles. Visu užtrūkimo periodu karves būtina stebėti:

  • bent vieną kartą per dieną apžiūrėti tešmenį, ar jis netinsta;
  • įvertinti įmitimą, kad nebūtų per daug riebios ar liesos;
  • keletą kartų apžiūrėti kojas, nagas, kad nejaustų skausmo vaikščiojant;
  • stebėti apetitą, atrajojimą, pašarų suėdimą.

Tik išmintingai atliekant karvių užtrūkinimo darbus ir optimizavus užtrūkusių karvių laikymo ir šėrimo sąlygas, galima laukti atitinkamos grąžos – sveiko prieauglio, būsimoje laktacijoje didesnio kiekio ir geresnės kokybės pieno ir žymiai mažiau problemų dėl karvių sveikatingumo.

Naudinga vaizdo informacija