Medunešės bitės žiemoja susirinkusios į kamuolį, kurio viduje palaikoma šiluma. Kiekviena bitė turi laisvai prieiti prie korio, kuriame yra kamuolys. Rudenį jis turėtų susidaryti lizdinių korių apatinėje dalyje prie lakos, ir tik bičių kamuolio viršutine dalimi pasiekti medų. Esant šiltam rudeniui ir smarkiai apšiltinus avilius, bičių kamuolys gali susiformuoti lizdinių korių viršuje.
Žiemą temperatūra avilio viduje būna tokia pati, kaip ir lauke. Geriausiai bitės žiemoja, kai lauke yra pastovi minusinė temperatūra. Besikeičiantys atodrėkiai ir atšalimai neigiamai veikia bites, nes keičiasi avilio mikroklimatas. Atlydžių metu avilyje pakyla temperatūra, padidėja drėgmė, apšiltinimo pagalvės apšerkšnoja. Tokiomis sąlygomis bitės blogiau žiemoja, todėl sudrėkusias pagalves reikia pakeisti sausomis.
Žiemos metu bitės nevėdina avilių. Žinoma, iš rudens bitininkai turėtų pasirūpinti gera avilio ventiliacija, nebijodami sušaldyti bičių. Valgydamos medų, bitės išskiria daug drėgmės, todėl jei avilyje prasta ventiliacija, koriuose esantis medus gali pradėti rūgti. Dar daugiau nuo drėgmės nukenčia bičių duonelė: ji supelija ir bičių maistui nebetinkama. Bitės, priverstos maitintis tokiu medumi, ima viduriuoti ir žūsta. Geriausiai jos žiemoja, kai oro drėgnumas siekia 75–85 procentus. Jei drėgmės per daug, pelija koriai, rėmeliai ir patys aviliai.
Kad bitės gerai žiemotų, būtina:
Pavasariop bitininkas turi pasirūpinti, kad lakos būtų išvalytos nuo bičių lavonėlių ir neuždarytos, kad bitės, esant reikalui, galėtų apsiskraidyti. Kartais jos apsiskraido dar esant sniegui ir kai lauke + 4 °C.
Naudinga vaizdo informacija
Padėkime bitėms pasirengti žiemai. Naujas preparatas nuo varatozės