Balandžio 28 d., sekmadienis | 24

Gyvulininkystės ūkiuose populiarėja boliusai

Jolanta Dalia Abarienė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos redaktorė
2023-06-13

Birutės ir Gedemino Lenkčių ūkyje organizuotoje lauko dienoje su LŽŪKT specialistais aktyviai diskutavo Šilalės krašto ūkininkai, © Egidijaus Vilkevičiaus nuotr., Agroakademija.lt

Vis dažniau įvairioms gyvulininkystės ūkių problemos spręsti ūkininkai naudoja boliusus. Apie juos diskutuota Birutės ir Gedemino Lenkčių ūkyje organizuotoje lauko dienoje.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Dalyvauti Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos įgyvendiname projekte ,,Pieno kokybės gerinimas, mažinant somatinių ląstelių skaičių, bei ūkio konkurencingumo didinimas, panaudojant imuninę sistemą stiprinančias medžiagas‘‘ ir išbandyti boliusus savo ūkyje sutiko Šilalės rajone jau 20 metų ūkininkaujantys Birutė ir Gedeminas Lenkčiai. Jų ūkis dabar užima 80 hektarų. Pradėję nuo 2–3, šiuo metu laiko 45 melžiamas karves.

Šiek tiek problemų buvo dėl somatinių ląstelių, o ūkio banda kontroliuojama, reikia žiūrėti. Antibiotikų stengiamės nenaudoti, o boliusai pasiteisino. Tik kelios iš bandymui atrinktų karvių nepasidavė gydymui“, – rezultatus ūkyje vykusios lauko dienos metu komentavo Birutė Lenktienė.

Bandyti ilgesnio veikimo boliusai. Juose esančios aktyviosios medžiagos, t. y. augaliniai komponentai ir ekstraktai, naikina bakterijas supančias bioplėveles ir ardo jų kolonijas. Boliusų veikimo laikotarpiu sunaikinamos tešmenyje esančios bakterijų sankaupos, sukeliančios subklinikinį mastitą, ir mažėja somatinių ląstelių.

Gedeminas ir Birutė Lenkčiai ūkio problemas dažnai sprendžia drauge su konsultante Jūrate Cipariene ir kitais biuro konsultantais

Boliusų naudą patvirtino ir Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Šilalės r. biuro vadovė, gyvulininkystės konsultantė Jūratė Ciparienė. Pasak jos, žiūrint ir analizuojant kontrolinių melžimų rezultatus, atlikus tyrimus su somatinių ląstelių aparatu, nustatyta, kad po boliusų sudėjimo somatinių ląstelių skaičius mažėjo, todėl galima teigti, kad boliusai daro gerą įtaką.

„Iš bandos atrinkome 8 bandomąsias ir 8 kontrolines karves. Stengiamės, kad jos būtų šviežiapienės. Ūkininkai sako, kad bandomųjų karvių sveikatingumas ir išvaizda pagerėjo. Aišku, ne visos karvės pasidavė gydymui, ne 100 procentų somatinių ląstelių sumažėjo, nes būna ir kitų faktorių: traumos, uždegimai, pradeda užtrūkti“, – sakė konsultantė.

Boliusai populiarėja

Anot LŽŪKT gyvulininkystės eksperto Vyto Gudaičio, boliusai padeda ne tik nuo somatinių ląstelių. Jie gerina imunitetą, nes sudėtyje yra alicino, tam tikros česnakų medžiagos, kuri veikia antimikrobiškai, todėl sutvarko ne tik tešmenį, teigiamai veikia ir kitas sistemas.​

Boliusai ūkiuose plačiai naudojami, tik juos reikia bandyti ir pritaikyti pagal situaciją, o jų būna įvairiausių. Vytas Gudaitis prisiminė atveją, kai viename ūkyje somatų problemos įveikti boliusais nepavyko, o pasisekė tik tuomet, kai baigėsi viena tranšėja pašaro. Kitame ūkyje šviežiapienės po gydymo boliusais tapo aktyvesnės, daugiau ėdė. Efektas pastebėtas.

Gyvulininkystės ekspertas vardijo ir kitus boliusus: su mikroelementais variu, cinku, veikiančiais iki 180 d., dar nuo ketozės, kurių efektyvumą patvirtino ir Vytas Gudaitis, ir ūkininkė Birutė Lenktienė. Jei po veršiavimosi ragai šalti, karvė karščiuoja, būdavo statoma lašelinė, dabar metamas boliusas. Yra ištirpstančių per 2 val. ir patenkančių į kraują, yra veikiančių 24 valandas.

Reprodukciniai boliusai paaktyvina kiaušidžių veiklą, folikulų, kiaušialąsčių susiformavimą. Pasak gyvulininkystės eksperto, rezultatas pakankamai geras.

„Prienuose viename ūkyje tikrindamas veršingumą radau labai mažai veršingų. Panaudojus boliusus, apsivaisino 80 procentų. Tikrai geras rezultatas. Produktyvumas nuo boliusų nesumažėja. Kartais net padidėja, nes jų sudėtyje yra vitaminų, mineralų. Jie ne vaistas, o priedas“, – apibendrino Vytas Gudaitis.

Taigi boliusai dabar jau tampa vienu iš būdų spręsti įvairias pieno ir mėsinių gyvulių ūkių problemas. Jei pavyksta – nauda akivaizdi: mažiau naudojama antibiotikų, gerėja gyvulių sveikatingumas. Kokia ekonominė nauda? Reikia skaičiuoti.