Balandžio 25 d., ketvirtadienis | 24

Gegužė bityne

Meilutė Močiškytė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos gyvulininkystės skyriaus specialistė
2016-05-05

Nors šiemet žiemos bitynuose kaip ir nebuvo, bitės daugumoje bitynų apsiskraidė tik kovo antroje pusėje. Vėliau dėl šaltų orų skraidė tik kelias dienas, dėl to balandžio mėnesį daugelyje bitynų jos ėmė stokoti maisto.

Bitininkui laiku nepasirūpinus, nemažai bičių šeimų žuvo iš bado. Balandžio mėnesį pirmosios šiltos dienos, kada bitės masiškai galėjo dirbti, iki balandžio paskutinės dekados buvo tik kelios.

irmas bitininkų darbas sušilus orams – nustatyti, ar bičių šeimoms netrūksta maisto. Jei maisto mažiau nei 7 kg, bitės jį taupys, apribos motinėlės dėjimą, šeima vystysis lėtai. Norint to išvengti, reikia bites papildomai pamaitinti: įdėti korį su medumi arba duoti sirupo (1:1) įdedant česnako. Vienam litrui sirupo imame 50 g sutrintų česnakų. Jo į sirupą dedame tada, jei pastebime, kad bitės linkusios viduriuoti.

Pavasarį naudinga į sirupą įmaišyti pušų spyglių nuoviro, kuris stiprina bičių imuninę sistemą. Toks sirupas ruošiamas taip: geriausiai prieš žydėjimą surinkti pušų spygliai išdžiovinami ir susmulkinami, 20 g masės užpilama 1 litru šalto vandens ir 30 min. kaitinama ant silpnos ugnies neleidžiant užvirti. Imame 30–50 ml nuoviro 1 litrui cukraus sirupo (1:1). Kiekvienai bičių šeimai 2–3 kartus duodame po 0,5 l gydomojo sirupo darydami kelių dienų pertraukas.

Taip pat imuninei sistemai stiprinti bitėms galima duoti kraujažolių nuoviro. Jis ruošiamas taip pat kaip pušų spyglių nuoviras, tik reikia 50 g džiovintų kraujažolių.

Svarbu laiku išplėsti lizdus

Gegužės mėnesį pražysta visi pavasario augalai. Bitės būna labai aktyvios. Bitininkui svarbu laiku suspėti išplėsti lizdus pasiūtais ir dirbtinais koriais. Kai lizduose yra 7–8 koriai su perais, dedame meduves. Kad mažiau atšaldytume lizdus, geriau dėti mažas 8 korių meduves. Tuomet bitės greičiau
Kadangi gegužės mėnesį bitės prineša daug medaus, nereikia pamiršti, kad jos gerai siuva korius ir tai reikėtų išnaudoti – duoti joms pasiūti dirbtinus korius.

Stebėkime, ar bitės sveikos

Gegužės mėnesį pastebimi pirmieji askosferozės požymiai. Linkusioms sirgti šia liga bitėms svarbu neatšaldyti lizdų. Kadangi ligos sukėlėjų yra visur, esant drėgnesnei ir vėsesnei aplinkai ligos sporos ima sparčiai daugintis. Bičių perai sukalkėja ir žūva. Bitės juos išmeta iš avilio. Pastebėję prie avilių lakų, ant žemės išmestus sukalkėjusius perus, bičių šeimoms įdėkime česnakų laiškų ar sutrintų česnakų galvučių. Sergančioms šia liga bičių šeimoms duokime sukraus sirupo su jodu –5 ml 5 proc. jodo tinktūros 1 litrui cukraus sirupo. Pasistenkime, kad bitynas būtų saulėtoje, o ne žemoje ir drėgnoje vietoje. Vienas iš efektyviausių kovos su šia liga būdų – senos bičių motinėlės pakeitimas jauna.

Pirmomis šiltomis šio mėnesio dienomis stebime, ar bitės neserga kitomis ligomis. Kartu su varozės erkėmis plinta daug virusinių ligų, kurios irgi gali pražudyti bičių šeimas. Vienas iš virusinių ligų požymių – bitės palieka avilius, suneštą maistą ir užšalusius perus. Sergančios virusinėmis ligomis bitės tupi ant žolės, bando pakilti, skristi. Virusams pažeidus bičių nervų sistemą, sutrinka jų judesiai.

Gegužės mėnesį paaiškėja visos silpnos, neproduktyvios, blogai besivystančios bičių šeimos. Todėl reikėtų pasižymėti bičių šeimas, kurios blogai besivystančios, ligotos, viduriavusios, kurių motinėles deda daug traninių kiaušinėlių. Tokių šeimų motinėles būtina pakeisti jaunomis. Todėl iš anksto turėtume užsisakyti pageidaujamos veislės bičių motinėlių.

Laiku išsukime medų

Pavasarinis medunešis baigiasi nužydėjus kiaulpienėms ir kaštonams. Tuomet palankiausias metas sukti pavasarinį medų. Šis medus labai vertinamas rinkoje. Jei bitininkai dėl kokių nors priežasčių jo neišsuka, dažniausiai jis greitai kristalizuojasi koriuose ir nebūna tinkamas bičių maistui, neįmanoma jo išsukti ir vėlesnio medaus sukimo metu.

Kai bitės spiečia

Gegužės antroje pusėje bičių šeimos pradeda spiestis. Svetimų spiečių nevertėtų stengtis gaudyti, nes dažnai jie būna ligų platintojai. Pirmiausiai spiečia bitės su senomis motinėlėmis, ar bičių šeimos, turinčios palinkį į spietimą.

Girdyklos turi būti pilnos

Reikėtų nepamiršti ir bičių girdyklų. Nors jos jau turėjo būti įrengtos bičių apsiskraidymo metu, reikia, kad jose niekuomet nepritrūktų vandens. Gegužės mėnesį bičių šeimos sunaudoja daug vandens. Esant šaltokiems orams, skrisdamos toli ieškoti vandens jos sunaudoja daug energijos, dalis bičių žūsta.

Jei puola skruzdės

Pavasarį bites dažnai puola skruzdės. Mažosios daržo skruzdės pradingsta išdžiovinus avilio apšiltinamąją medžiagą ir kampus. Jei bites atakuoja didžiosios miško skruzdės, kovoti su jomis sunku. Reikia avilio kojas statyti į skardines su vandeniu ar apkalti jas avikailiu. Jei šios priemonės nepadeda, o skruzdės labai nusilpnina bičių šeimas, geriausiai perkelti bityną į kitą vietą, kur arti nėra skruzdėlynų.