Gruodžio 21 d., šeštadienis | 24

Dezinfekavimo priemonių naudojimas ūkyje

Reda Milčiuvienė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Konsultavimo paslaugų ir produktų valdymo skyriaus vadovė
2011-10-17

Tvartų, gardelių, aptvarų, pagalbinių patalpų, įrankių bei įrangos dezinfekcija yra vienas iš efektyvesnių būdų pagerinti gyvulių sveikatingumą išvengiant infekcinių ligų. Dezinfekcija – infekcinių ligų sukėlėjų (bakterijų, virusų, riketsijų, pirmuonių, grybelių) supančioje aplinkoje sunaikinimas cheminėmis priemonėmis.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Pasirinkti dezinfekavimo priemones nelengva. Nėra nei vieno produkto, skirto visoms situacijoms. Rinkdamiesi dezinfekavimo medžiagą, jūs turite atsižvelgti į gresiančios ligos pavojų, norimą dezinfekuoti paviršių, ūkio sąlygas ir tik tada pasirinkti tą, kuri labiausiai atitinka poreikius.

Į ką reikėtų atsižvelgti

Daugumos dezinfekavimo priemonių poveikis bus menkas, jei dezinfekuojamas paviršius nešvarus. Dezinfekuoti ruošiami paviršiai turi būti nuvalomi ir nuplaunami vandeniu su plovikliais.

Žinotina, kad organinės medžiagos: žemė, pašarų likučiai, pienas, kraujas, mėšlas sumažina dezinfekavimo medžiagų efektyvumą ir apsaugo bakterijas nuo aktyvių sudedamųjų dalių. Esant nešvariems paviršiams, mažiau veiklios dezinfekavimo priemonės, kurių pagrindą sudaro chloras.

Akytus paviršius rekomenduojama dezinfekuoti garų ir aukšto slėgio plovimo įranga.

Dezinfekavimo priemonių veikliųjų medžiagų poveikis skirtingiems ligų sukėlėjams – bakterijoms, virusams, grybeliams, pirmuonims – labai skiriasi. Pavyzdžiui, paprastas actas
(4 proc. acto rūgštis) efektyviai naikina snukio ir nagų ligos virusus, bet yra neefektyvus prieš paratuberkuliozės sukelėjus (Mycobakterium avium) ir Johnes ligą.

Dažniausiai naudojamos dezinfekavimo priemonės nenaikina bakterijų sporų, tai yra atsparių bakterijų gyvybės formų, kurios sukelia stabligę, botulizmą, juodligę ir kt.

Taigi svarbu pasirinkti dezinfekavimo priemonę, kurios poveikis, esant tam tikroms sąlygoms, optimaliausias.

Taip pat reikia:

  • patikrinti vandens pH. Kietas vanduo gali sumažinti kai kurių dezinfekavimo priemonių aktyvumą;
  • cheminėms priemonėms praskiesti naudoti rekomenduojamos temperatūros vandenį;
  • siekiant užtikrinti optimalų poveikį, laikyti jas nurodytoje temperatūroje;
  • žinoti cheminės medžiagos ar jos mišinio galiojimo laiką. Kai kurių priemonių aktyviųjų medžiagų poveikis praskiedus greitai baigiasi;
  • užsirašyti, kada sumaišytas kiekvienas tirpalas;
  • dėvėti apsauginius drabužius ir naudoti kitas apsaugos priemones, jei reikalaujama instrukcijoje, nes kai kurios cheminės medžiagos, o ypač koncentruotos, yra labai toksiškos ir gali pažeisti odą, nosies, akių gleivinę ir kt.

Norint pasiekti optimalių rezultatų, dezinfekavimo medžiagos turi gerai padengti dezinfekuojamą paviršių. Dezinfekavimo trukmė priklauso nuo naudojamo produkto ir bakterijų rūšies. Būtina skirti pakankamai laiko dezinfekcijai atlikti, vadovautis instrukcijomis ir nemaišyti skirtingų dezinfekavimo priemonių.

Dezinfekavimo medžiagos nenaudojamos gyvuliams dezinfekuoti, nebent tai būtų nurodyta gaminio aprašyme. Svarbu perskaityti instrukciją ir įsitikinti, ar nedraudžiama naudoti priemonės arti gyvulių šėryklų ar vandens girdyklų, o po dezinfekcijos švariu vandeniu (praėjus reikalingam laikui) praplauti tas vietas, prie kurių liesis gyvuliai.

Nepamirškite, kad bet kokiu atveju greitas purvinų paviršių ,,aptaškymas” dezinfekavimo priemonėmis nebus efektyvus – tai tik optinė apgaulė.