Gegužės 23 d., ketvirtadienis | 24

Chloras ir nerūdijantis plienas – prieš Johnes ligą

LŽŪKT informacija
2010-11-01

Kaip teigia JAV Žemės ūkio mokslinių tyrimų tarnybos (ARS) mikrobiologė Kim Cook, siekiant užkirsti kelią Johnes ligai pieno ūkiuose reikia naudoti nerūdijančio plieno vandens lovius ir į vandenį įmaišyti chloro.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Nerūdijančio plieno loviai yra brangūs, bet neatsieina taip brangiai, kaip Johne liga. Ši liga 1 000 melžiamų karvių bandoje gali padaryti iki 200 000 dolerių nuostolių per metus. Nuostoliai daugiausiai patiriami sumažėjus pieno gamybai ir išbrokuojant daug užsikrėtusių galvijų. JAV nuolat augantis Johnes ligos atvejų skaičius duoda pagrindo manyti, kad pieno ūkiuose gali būti nežinomų užkrato šaltinių.

Kim Cook spėja, kad vandens loviai yra puiki terpė bakterijoms. Ji suskaičiavo mikobakterijas dumbluotame vandens sluoksnyje betoniniuose, plastikiniuose, nerūdijančio plieno ir galvanizuoto plieno loviuose. Ištyrusi bakterijų gebėjimą prisitvirtinti prie skirtingų medžiagų paviršiaus ir išgyventi, mokslininkė aptiko dideles bakterijų koncentracijas visuose loviuose, praėjus trims dienoms nuo bakterijų įleidimo į vandenį. Bakterijos išsilaikė ilgiau kaip 149 dienas, tačiau jų išlikimo koeficientas nerūdijančio plieno loviuose buvo žemiausias.

Įmaišius 3 šaukštus chloro baliklio į 100 galonų (379 l) girdyklos vandens, buvo pastebėta, kad iki trečios savaitės pabaigos nerūdijančio ir galvanizuoto plieno loviuose liko mažiau kaip 1 proc. bakterijų. Tuo tarpu plastikiniuose loviuose jų liko 20 proc., o betoniniuose – 34 proc. Chloro dezinfekcines savybes galėjo susilpninti aukštesnis betono pH ir plastiko savybė sugerti chlorą.

Remiantis šiais rezultatais, naudoti nerūdijančio plieno lovius su chloruotu vandeniu būtų viena iš rekomendacijų planuojant Johnes ligos kontrolę.

Šie tyrimai atlikti laikantis USDA prioriteto skatinti tarptautinę maisto saugą ir paskelbti žurnaluose Veterinary Microbiology ir Bovine Practitioner.

Parengta pagal užsienio informaciją, Šaltinis: EurekaAlert!