Gruodžio 21 d., šeštadienis | 24

Bičių šeimų dauginimo būdai

LŽŪKT informacija
2012-05-22

Kiekviename bityne yra silpnų neproduktyvių bičių šeimų, kurios prineša nedaug medaus, arba visai jo neprineša. Tokios šeimos bitininkui yra nuostolingos. Norint išvengti nuostolių, reikia didinti bityną sudarant naujas bičių šeimeles tik iš produktyvių bičių šeimų. Yra daug bičių šeimų dauginimo būdų. Aptarsime du pagrindinius.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Šeimos dalijamos pusiau

Šeimų dalijimas pusiau spaudoje aprašytas daug kartų. Jo principas toks: bičių šeimos korius dalijame pusiau į dvi lygias dalis. Aviliai statomi greta, kad bitės pasidalytų į dvi dalis. Vienai naujai šeimelei duodama senoji motina, o antrajai – apvaisinta arba neapvaisinta (jų įsigyjama iš anksto).

Pagal naują bičių šeimų skyrimo būdą norint, kad abi bičių šeimos būtų labai produktyvios, stipri bičių šeima skiriama į dvi nelygias dalis. Vienoje šeimelėje paliekami dengti perai ir senoji motina su bitėmis darbininkėmis, o antroje – visi koriai su atvirais perais ir kiaušinėliais bei jaunomis bitėmis. Šeimoje be motinos korių su perais turi būti dviem–trim daugiau. Ši šeimelė pati užsiaugina motiną. Taip iš vienos labai geros šeimos suformuojamos dvi giminingos, labai produktyvios bičių šeimos: viena su sena motina, kita – su jos dukra.

Sudaromos rinktinės šeimelės

Antras šeimų dauginimo būdas – rinktinių šeimelių sudarymas, nesusilpninant tų šeimų, iš kurių jos sudaromos. Gegužės pabaigoje, dar žydint kiaulpienėms, iš stiprių bičių šeimų sudaromos šeimelės su apvaisintomis motinomis. Tam imamas švarus dezinfekuotas avilys, įdedamas korys su medumi ir duonele. Iš aštuonių bičių šeimų imame po vieną korį su dengtais perais ir ant jų esančiomis jaunomis bitėmis. Į jų vietą dedame po vieną vaškuolę (vaško plokštelę) naujai sudarytai šeimelei. Kai bitės pajunta, kad nėra motinos, įdedame motiną iš labai produktyvios bičių šeimos. Po 12 dienų šiai sudarytai šeimelei galima uždėti meduvę. Toliau šeima prižiūrima, kaip ir kiekviena peržiemojusi bičių šeima. Medaus ji prineša ne mažiau, kaip ir žiemojusios bičių šeimos.

Ta šeima, iš kurios buvo paimta vaisinga motina, naują motiną užsiaugina pati. Po 12 dienų iš jos galima paimti dalį dengtų motininių lopšelių naujoms bičių šeimelėms sudaryti. Tik svarbu nepamiršti šiai šeimai palikti nors vieną motininį lopšelį.

Tyrimais nustatyta, kad surinktoje šeimelėje geros motinos savybės dar labiau išryškėja. O šeimos, iš kurių buvo paimta po vieną korį su dengtais perais, nesusilpnėja.

Naudojant šiuos du būdus, bityną galima padidinti tik su labai produktyviomis bičių šeimomis. Per 3–4 metus bityne neliks silpnų, neproduktyvių bičių šeimų. Rinktines šeimeles galima sudaryti ne iš aštuonių, bet iš 4–5 šeimų imant korius su dengtais perais iš stiprių bičių šeimų.