Gruodžio 21 d., šeštadienis | 24

Bičių priežiūra pavasario pradžioje

LŽŪKT informacija
2012-03-04

Kovo mėnesį svarbiausi įvykiai bičių gyvenime – perų atsiradimas ir bičių apsiskraidymas. Skirtingais metais bitės apsiskraido labai nevienodu laiku. Būna, kai tai įvyksta jau vasaryje, o kartais bitės apsiskraido tik balandžio pradžioje.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Biciu-pavasa

Kovo pradžioje, kol bitės dar neapsiskraidžiusios, reikia nuvalyti nuo avilių lakų bičių lavonėlius, nes šiuo metu bitėms reikia šviežio oro. Jei bityne daug sniego, prieš apsiskraidymą reikia pasistengti jį nutirpdyti pabarstant ant sniego durpių, šiaudų.

Kai oras sušyla iki 9–11 °C, nors dar ir yra sniego, bitės jau apsiskraido. Pasiskraidyti dažniausiai neišskrenda tik silpnų šeimų bitės. Geriausia šią dieną bitininkui būti bityne.

Normaliai peržiemojusios bičių šeimos skraido gausiai apie 15 minučių. Menkai skraido šeimos, sergančios varoze, taip pat be motinėlių. Bitėms apsiskraidžius, avilių lakos susiaurinamos iki 5–6 cm, silpnoms šeimoms – dar daugiau, nes auginančioms perus bitėms avilyje reikia palaikyti 35 °C temperatūrą.

Laiku įrenkime girdyklas

Bitėms iki apsiskraidymo reikia paruošti girdyklas su vandeniu. Kadangi lauke dar šalta, į girdyklas reikia pilti pašildytą vandenį. Bitėms būtinas ir pasūdytas vanduo (litrui vandens – 5 g druskos). Girdyklos bityne turi būti nuo bičių apsiskraidymo dienos. Jei įrengiamos vėliau (nuo birželio ar liepos mėnesio), kai būna sausros ir viskas išdžiūva, bitės prie jų nepripranta ir į jas nebeskrenda. Laiku įrengę girdyklas, išgelbėsime bites nuo žūties, kada jos šaltu ir vėjuotu oru skrenda parsinešti vandens.

Apžiūrėkime lizdus

Kovo mėnesį svarbu įsitikinti, ar bitėms netrūksta maisto. Šiltesnę dieną atsargiai, neatidengdami viso lizdo, patikriname, ar yra maisto, perų. Taip pat išimame bičių neaptūptus korius. Jei juose yra maisto, iškeliame juos už diafragmos. Jei lizduose yra visai tuščių ir bičių neaptūptų korių, juos iš avilių išimame. Tokie koriai tik atšaldo lizdus.

Visas drėgnas pagalves pakeičiame sausomis. Kovą orai permainingi: dienomis sušyla iki 8–10 °C, o naktimis pasitaiko net iki 12–15 °C šalčio. Kad bitėms būtų šilčiau, virš lubelių paklojame keli sluoksnius popieriaus – jis gerai sulaiko šilumą ir sugeria drėgmę.

Apžiūrėję lizdus, nustatome, kiek maisto yra aviliuose. Jei jo bitės turi 8–10 kg ir daugiau, viskas gerai. Jei mažiau nei 7 kg, bitės maistą taupys, apribos motinėlės dėjimą, ir šeima vystysis lėtai. Kad to išvengtume, reikia bites papildomai pamaitinti: duoti joms kandi tešlos arba įdėti korį su medumi.

Papildomai maitinkime

Nustatant bičių šeimų stiprumą, reikia nepamiršti, kad bičių šeimose natūraliai išmiršta žiemojusios bitės, po truputį didėja motinėlės dėslumas, daugėja jaunų bičių. Bičių šeimų stiprumas priklauso nuo to, kaip vyks šie du procesai.

Motinėlės dėslumas didinamas šeimą maitinant papildomai. Kovo mėnesį rekomenduojama papildomai duoti kandi tešlos ar korio su medumi negu cukraus sirupo. Kai šalta, cukraus sirupą bitės ima nenoriai. Prieš duodant bitėms korių su medumi, reikėtų juos 1–2 paras palaikyti šiltoje patalpoje, kad bičių lizdų labai neatšaldytų. Nuėmus dalį lubelių, korį su medumi galima paguldyti virš bičių lizdo, kad bitės galėtų laisvai prieiti prie maisto. Dažniausiai maistą bitės susineša į lizdą. Po kurio laiko korį pakeičiame kitu, su medumi. Klaidingai pasielgia tie bitininkai, kurie bitėms duoda atakiuotus korius. Jokiu būdu to daryti nederėtų, nes medus, pritraukęs iš aplinkos drėgmės, ima per korius varvėti. Kiek bitėms reikalinga, jos pačios atakiuoja ir medų susineša į lizdo vidų.

Kiti darbai

Jei kovo mėnesį pasitaikys šiltų dienų ir bus galima išvalyti avilių dugnus (tokie metai buvo 1992, kai kovo 8 d. Zarasų r. buvo apie 19 °C šilumos), šiukšles būtina sudeginti. Pirmojo bičių apžiūrėjimo metu stenkimės atlikti kuo daugiau darbų, kad dažnai netrikdytume bičių, neatšaldytume lizdų. Šeimos duomenis asižymėkime užrašuose.

Atšilus orams, dezinfekuojame rėmelius, avilius. Vielijame rėmelius, baigiame lydyti vašką. Remontuojame inventorių. Bitininkavimo sezonu šiems darbams paprastai laiko nelieka.

Naudinga vaizdo informacija „Bičių priežiūra pavasarį“