Birželio 16 d., sekmadienis | 24

Bičių ligoms gydyti – česnakas

LŽŪKT informacija
2011-12-29

Iš visų vaistinių augalų, naudojamų bičių ligoms gydyti, geriausias – česnakas, kurio veiklioji medžiaga yra eteriniai aliejai. Įvairiose šalyse sukurta daugiau kaip 10 baktericidinių preparatų bičių ligoms gydyti, kurių pagrindinė sudedamoji dalis – česnakas. Žinoma, kiekvienas iš jų skiriasi chemine sudėtimi ir poveikiu mikroorganizmams, bet nė vienas preparatas neprilygsta šviežių česnakų sultims.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Česnakuose (Allium Sativum L) randama daug vitamino A, C, PP, B, kalio ir fosforo, magnio, geležies, daug seleno ir sieros junginių, amino rūgščių, daugiau nei 100 biologiškai veikliųjų junginių.

Česnako poveikis dvejopas: skatina fogicitozę ir stimuliuoja imunines lasteles, makrofagus ir T limfidus bei padeda kovoti su bakterijomis ir virusine infekcija.

Iš receptų knygelės

Gydant nozemozę:

  • 1 litrui sirupo (1:1) naudoti 10 ml šviežių česnakų ir 10 ml jaunų dilgėlių;
  • 500 g česnakų sumalti mėsmale ir supilti į 10 litrų cukraus sirupo, gerai išmaišyti. Gydomasis sirupas turi stiprų antibakterinį poveikį, be nozemozės sporų naikina puvinių bakterijas ir net virusus. Bitėms duodame po 200–300 ml sirupo 3–4 kartus kas 3 dienas.

Gydant varozę

25 g smulkiai sutrintų česnakų užpilame 0,3 verdančio vandens ir palaikome 3–4 valandas, kad pritrauktų. Varozei gydyti litrui cukraus sirupo (1:1) įpilame 5 valgomuosius šaukštus užpilo, nozemozei – 4 šaukštus. Tokiu cukraus sirupu su česnakų užpilu bitės gydomos pavasarį ir rudenį.

Gydant askosferozę

Kelios sutrintos česnako galvutės dedamos ant bičių lizdo viršaus ir uždengiamos plėvele. Kai česnakai išdžiūsta, pakeičiami šviežiais. Jei česnakų galvučių neturite, galima dėti 4–5 lapus žieminio ar vasarinio česnako. Gydoma, kol bičių šeimos pasveiks.

Sergant perų puviniais

Mokslininkai N. Kokorevas ir B. Černovas rekomenduoja pernai metais perų puviniais sirgusias bičių šeimas ankstyvą pavasarį pamaitinti cukraus sirupu (1:1), imant 400–500 g česnakų. Česnakus sutrinti ir užpilti šiltu sirupu, išmaišyti, palaikyti 10–15 min. ir duoti po 0,5 litro šeimai 3–4 kartus, darant 5–7 dienų pertrauką.

Bičių perų puvinius galima gydyti dėstytojos G. Neniškienės sukurtu receptu: krienų, česnakų ir svogūnų sultimis. Visų šių augalų imama po lygiai. Juos susmulkiname ir išspaudžiame sultis, praskiedus vandeniu santykiu 1:1. Šiuo skysčiu rankiniu purkštuvu apipurškiame iš lizdo iškeltus korius su sergančiais perais ir ant jų tupinčiomis bitėmis. Nupurškus korius 3 kartus, darant 7 dienų pertraukas, ligos požymiai išnyksta.