Pirmasis darbas balandžio mėnesį, kai sušyla oras, atidaryti sudrėkusius avilius, kad jie pradžiūtų bei išdžiovinti pagalves, taip pat svarbu gerai apšiltinti lizdus.
Svarbu nustatyti, ar bitėms netrūksta maisto. Ši žiema buvo nešalta, todėl dalis bičių šeimų anksti pradėjo auginti perus, todėl gali pradėti badauti.
Balandžio mėnesį bitės, augindamos perus, sunaudoja daug daugiau maisto negu žiemos mėnesiais. Tyrimų metu nustatyta, kad jei šeima badauja, stokoja maisto, joje vyksta pakitimų, po kurių net ir prasidėjus medunešiui šeima neprineša nektaro.
Balandžio mėnesį orams sušilus iki 15°C, reikia nuodugniai apžiūrėti bičių šeimas. Pirmiausia patikrinama, kiek liko maisto atsargų. Jų turėtų būti ne mažiau 6–8 kg. Jei mažiau, būtina papildyti. Dalis bičių šeimų per žiemą sunaudoja nedaug maisto, todėl pavasarinio patikrinimo metu prie perų, iš abejų pusių, galite rasti po 3–4 korius, pilnus medaus. Tokia šeima vystysis prastai, nes pilni medaus koriai atšaldo lizdą. Reikėtų palikti po porą korių iš abiejų lizdo pusių, o atliekamus – atiduoti toms bičių šeimoms, kurioms trūksta maisto.
Pasitaiko, kad kai kurie bitininkai pavasarinio patikrinimo metu koriuose medų atakiuoja. To daryti jokiu būdu nereikėtų, nes bičių šeimos būna dar silpnos, esant vėsiems orams korių nesutvarko, prarūgęs medus ima varvėti ant avilio dugno. Kartais norėdami bitėms padėti, pridarome daugiau bėdos. Šis darbas atliekamas pagal fenologinį kalendorių, ne anksčiau, kai pražysta klevai. Jei maistas koriuose susikristalizavęs, nors jo ir daug, bitės badauja. Tokį maistą atakiavus, reikėtų supurkšti šiltu vandeniu.
Patikrinimo metu nustatomas perų kiekis ir motinėlės dėslumas. Jei perai išmėtyti, jų nedaug, tarp bitinių perų randate išmėtytų traninių perų, reiškia, kad motinėlė jau sena. Tokia šeima užfiksuojama užrašuose, o gegužės mėnesio pabaigoje ar birželio pradžioje senąją motinėlę reikėtų pakeisti nauja. Pakeisti motinėles reikia ir toms šeimoms, kurios pavasarį sirgo nozematoze ar kalkiniais perais.
Balandį reikia išvalyti šeimų lizdus, šiukšles sudeginti. Jei bityne yra mirusių bičių šeimų, avilių lakas būtina uždaryti, korius išimti, avilius gerai išvalyti ir dezinfekuoti.
Jeigu randama viduriuojančių bičių šeimų, į sirupą (1:1) vienam litrui įdedame sutrintą česnako galvutę. Bitės perkeliamos į švarius ir išdezinfekuotus avilius, apviduriuoti koriai išimami ir pakeičiami švariais. Lizdai gerai apšiltinami.
ozematoze sergančias bites galima gydyti į sirupą įdedant karčiojo pipiro. Šis gydomasis sirupas ruošiamas taip: 50–60 g karčiojo pipiro užpilti 1 litru verdančio vandens ir laikyti termose vieną parą. Tada imti po vieną šaukštą ištraukos vienam litrui sirupo. Bitėms duodame po 200 g sirupo 2–3 kartus kas 7 dienos.
Pavasarinės apžiūros metu dažnai randama silpnų, traninių ar su žuvusiomis motinomis bičių šeimų. Tokių šeimų nereikia stiprinti perais iš stiprių bičių šeimų, nes naudos iš jų vis tiek nebus. Jei nusilpusi šeima ir išgyvens, geros bičių motinėlės neišaugins, todėl nebus ir medaus.
Rekomenduojama silpnas šeimas sujungti po dvi ar tris. Jungiant šeimas, reikėtų laikytis taisyklės: pernešti bites su koriais prie šeimos, kurioje yra motinėlė. Sujungus gerai apšiltinti ir pamaitinti.
Balandžio mėnesį visus darbus bityne reikia atlikti itin greitai, kad neatšaldytumėte lizdų. Taip pat nepamirškite patikrinti šeimų erkėtumo, prireikus galite pradėti jas gydyti ekologiškais vaistais. Duomenis apie bičių šeimas pasižymėkite užrašuose.
Sušilus orams, kai žydi blindės, bitės ima balinti korius. Tai reiškia, jog jos jau atsineša nektaro ir pradėjo gaminti vašką. Šiuo metu jau galima plėsti lizdus, įdėti vieną ar du dirbtinus korius (juos reikia sudėti prie korių su perais). Nepatartina jų dėti į lizdo vidų tarp perų, nes balandžio mėnesį smarkiai atšalus orams, lizdas tarsi padalinamas pusiau ir dar labiau atšaldomas. Šiuo metu bitėms labai reikalinga šiluma. Bičių lizdus plėsti reikia labai atsargiai. Per daug išplėtus, esant šaltiems orams, jos vystosi lėtai, todėl geriau lizdus plėsti pamažu, negu vienu kartu pridedant daug korių.
Antroje balandžio pusėje miršta žiemojusios bitės ir išauga pirmoji jaunų bičių karta. Daugelyje šeimų šis procesas vyksta nepastebimai, o kai kuriose šeimose bičių kartų kaita labai ryški. Pasitaiko atvejų, kad kai kuriems bitininkams net kyla įtarimų, jog kažkas išnuodijo jo bites. Taip atsitinka, kadangi jaunų bičių karta būna negausi, palyginti su mirusiomis žiemojusiomis bitėmis. Taigi, kuo ilgiau (iki 2 savaičių) išgyvena žiemojusios bitės, tuo lengviau bičių šeima pergyvena šį kritinį periodą.
Svarbu, kad bitėms girdyklose niekada nepritrūktų vandens. Mėnesio pabaigoje galima pasėti medingųjų augalų: facelijų, barkūnų, ožiarūčių, esparcetų ir kitų. Vokiečių bitininkai bityne prie avilių sodina blindes.