Spalio 30 d., trečiadienis | 24

Auginti kukurūzus pašarui – visapusiškai naudinga

Vytas Gudaitis
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos gyvulininkystės ekspertas
2016-09-08

Vieni svarbiausių pašarinių augalų, iš kurių gaminamas silosas, yra kukurūzai. Juos ypač naudinga auginti vietovėse, kur vyrauja kitiems grūdiniams augalams nepalanki žemė. Ūkininkai, augindami kukurūzus, užsitikrina, kad iš jų gaus ekonomišką, gerą, stabilų, gerai virškinamą ir gyvulių gerai ėdamą pašarą.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Ruošiant kukurūzų silosą, iš 1 ha gaunama tiek energijos, kiek negaunama iš jokio kito pašarinio augalo, skirto melžiamoms karvėms šerti. Aukštos kokybės kukurūzų silosas taip pat puikus ir nebrangus pašaras penimiems galvijams. Palyginti su kitais žemės ūkyje ruošiamais pašarais, 1 tonai kukurūzų siloso paruošti skirtas darbo energijos kiekis yra vienas mažiausių. Silosui auginami kukurūzai labai gerai pasisavina į dirvą įterptas trąšas, ypač azotą ir kalį.

Ką reikia žinoti, kad kukurūzų silosas būtų geriausias

Kukurūzų vaškinė branda – tinkamiausias laikas gaminti iš jų silosą. Tada kukurūzų masėje yra 30 – 35 proc. sausųjų medžiagų. Labai svarbu – tinkamas kukurūzų pjovimo aukštis. Geriausias yra 20–25 centimetrai. Kukurūzai silosui turėtų būti smulkinami nuo 1 cm iki 3 cm ilgio pjausniais, tačiau optimaliausias smulkinimo dydis parenkamas pagal augalo vegetacijos laikotarpį.

Optimaliausias smulkinimo dydis pagal augalo vegetacijos laikotarpį

Susmulkintos kukurūzų masės drėgmės kiekį galima nustatyti atliekant vadinamąjį „kamuolio testą“. Imama kukurūzų masė ir iš jos rankomis formuojamas kamuolys (sniego gniūžtės dydžio). Jis formuojamas ir slegiamas rankomis apie 20–30 sekundžių, o po to staigiai atleidžiamas. Testui atlikti geriausiai naudoti 1,5–2 cm ilgio kukurūzų masę. Jos drėgnumas nustatomas atsižvelgiant į suformuoto kamuolio formą staiga jį atleidus.

Masės drėgnumas, atsižvelgiant į suformuoto kamuolio formą staiga jį atleidus

Vėlavimas nuimti kukurūzų derlių turi didelės reikšmės būsimo pašaro ėdamumui, maistingumui ir, svarbiausia, – virškinamumui. Peraugę kukurūzai turi daugiau lignino, kuris labai prastai virškinamas. Be to, grūdai būtinai turi būti sutraiškyti, nes nepažeistų gyvulys nesuvirškina.

Jeigu kukurūzai yra nuimami labai drėgni, silosavimo metu augalų skystis išteka iš masės, sumažindamas pašaro maistingumą, fermentaciją, o tuo pačiu gali užteršti ir šalia esančius vandens telkinius.

Per smulkiai susmulkinus kukurūzus, siloso masė būna per drėgna ir jos rūgštingumui sureguliuoti reikia žymiai daugiau pieno rūgšties. Tai prailgina fermentacijos laiką, todėl prastėja siloso kokybė. Prastai suslegiamas per sausas silosas. Tuomet siloso masėje lieka per daug oro, atsiranda pelėsių ir vėlgi prastėja pašaro kokybė.

Gerai paruoštą kukurūzų silosą galvijai ėda noriai. Kokybiško siloso energinė vertė yra didelė – apie 11–11,5 MJ. Ją lemia sausųjų medžiagų kiekis augaluose ir krakmolo kiekis grūduose silosavimo metu. Pieninės brandos kukurūzų sausosiose medžiagose krakmolas sudaro apie 15 proc., o vėlyvosios vaškinės brandos – apie 30 procentų.

Kukurūzų silosas karvių racione

Visas ankstyvosios brandos kukurūzų krakmolas yra pasisavinamas didžiajame prieskrandyje. Dalis subrendusių kukurūzų krakmolo suvirškinama didžiajame prieskrandyje, o kita – apie 25–40 proc. – žarnyne. Jame pasisavintas krakmolas naudojamas gliukozei sintetinti.

Iš gliukozės pieno liaukoje yra sintetinama laktozė, nuo kurios koncentracijos labai priklauso pieno primilžiai. Vadinasi, kukurūzų silosas yra puikus pašaras ankstyvosios laktacijos ir labai produktyvioms karvėms. Jis gali sudaryti 65–75 proc. šių karvių raciono sausųjų medžiagų.

Vėlyvosios laktacijos laikotarpiu kukurūzų silosas turėtų sudaryti tiktai apie trečdalį raciono sausųjų medžiagų. Kai karvės gauna daug kukurūzų siloso, reikia apskaičiuoti bendrą krakmolo kiekį racione, nes viso raciono sausosiose medžiagose krakmolo turi būti ne daugiau kaip 30 procentų.

Kukurūzų silose yra mažai baltymų – 8–9 proc. ir mineralų (natrio, kalio, fosforo, magnio), todėl sudarant racionus reikia juos tinkamai subalansuoti.

Kukurūzų silosas karvių racionuose puikiai dera su džiovintais cukrinių runkelių griežiniais, salykloju, silosuotais cukrinių runkelių griežiniais, aliejinių augalų rupiniais bei išspaudomis, baltymų, vitaminų, mineralų papildais bei premiksais.

Galvijai šį silosą pasisavina gerai. Burbuolių organinių medžiagų virškinamumas svyruoja nuo 84 iki 88 proc., o stiebų ir lapų – nuo 55 iki 65 procentų.

Kukurūzų silosu galima šerti veršelius ir mėsinius galvijus. Penimi galvijai juo gali būti šeriami nuo nujunkymo iki skerdimo, o vyresnėms kaip metų veislinėms telyčioms riboti, kad jos dėl energijos pertekliaus nesukauptų per daug riebalų.

Naudinga vaizdo informacija:

Kviečiame prisiminti ir pasižiūrėti pirmojo Lietuvoje organizuoto renginio „Kukurūzų diena 2012“ vaizdo reportažą.