Sausio 15 d., trečiadienis | 25

Gali paklausti kiaulės, ar jos stiklinė puspilnė?

LŽŪKT informacija
2010-11-03

Babe gali būti įžymiausia jusli kiaulė pasaulyje, tačiau naujų tyrimų Newcastle universitete rezultatai rodo, kad tokia ji – tikrai ne vienintelė.

Verslo ekonomika. Straipsnių vidus

Newcastle universiteto Žemės ūkio, maisto ir kaimo plėtros mokyklos ekspertai pirmą kartą pademonstravo, kad kiaulės nuotaika parodo, ar ji yra patenkinta. Mat, kiaulės gali jausti sudėtingas emocijas, kurias tiesiogiai lemia jų gyvenimo sąlygos.

Tyrėjų grupė, vadovaujama dr. Catherine Douglas, parengė metodą, kaip stebint kiaulių elgseną sužinoti, ar jos patenkintos savo gyvenimu.

Per eksperimentą, primenantį Ivano Pavlovo bandymus su šunimis, Newcastle komanda mokė kiaules susieti metalofonu išgaunamą natą su skanumynu – obuoliu, o šunų treniruotėms naudojamo spragtuko trakštelėjimą su kažkuo nemaloniu – šiuo atveju, plastiko maišelio šiugždėjimu.

Sekančio etapo metu pusė kiaulių buvo perkeltos į erdvesnę pakreiktą šiaudais vietą, galėjo laisviau judėti, žaisti „kiaulių“ žaislais. Kita grupė pateko į mažą patalpą, be šiaudų kraiko, kurioje buvo tik vienas ne interaktyvus žaislas.

Paleidus neaiškų garsą – cypimą – buvo stebima, kaip kiaulės į jį reagavo. Dr. Catherine Douglas teigė, kad rezultatai buvo nepaprastai įdomūs.

„Paaiškėjo, kad beveik be išimčių, kiaulės, laikytos geresnėje aplinkoje, buvo nusiteikusios optimistiškiau. Jos prisiartino prie naujo nepažįstamo garso, tikėdamosi gauti skanumyną,“ pasakojo ji. Tuo tarpu, kiaulės, laikytos nuobodžioje aplinkoje, buvo nusiteikusios pesimistiškai ir bijodamos, kad tai bus tas pats erzinantis nemalonus plastikinis maišelis, nėjo artyn.

„Tokia reakcija būdinga ir žmonėms, kadangi mūsų nuotaika daro įtaką vertinant neaiškius reiškinius ar įvykius, – sakė C. Douglas. – Pavyzdžiui, jeigu jums diena bloga, jaučiatės pavargę ar nusiminę, ir gaunate neaiškų ženklą, tarkim, jus kviečia viršininkas, pirma atėjusi mintis: ar aš ką nors padariau blogai? Tai vadinama neigiamu pažinimo polinkiu. Tačiau, jeigu jums sekasi, nuotaika puiki, jūs linkę vertinti tą patį neaiškų ženklą pozityviai: drąsiai einate pas viršininką, galvodami, kad galbūt jus kviečia pagirti, o gal ir tam, kad praneštų apie pakeltą algą.“

Gyvenimo interpretacija pagal taisyklą „pustuštė stiklinė“ arba „puspilnė stiklinė“ atspindi žmonių emocinę būklę, o šis tyrimas parodo, kad tokią pačią informaciją galime gauti ir stebint kiaules. Šį metodą galima panaudoti ieškant atsakymų į svarbius gyvūnų gerovės klausimus.

Gyvūnų gyvenimo kokybė ūkiuose tampa vis svarbesniu klausimu vartotojams, mokslininkams ir vyriausybei. Taigi šis tyrimas yra Newcastle vykdomų mokslinių tyrimų dalis, siekiant geriau suprasti gyvūnų gerovės klausimus ir pagerinti auginamų gyvūnų gyvenimo kokybę.

Sandra Edwards, Newcastle universiteto žemės ūkio profesorė ir viena iš žymiausių Jungtinės Karalystės (JK) kiaulių gerovės ekspertė sako, kad sekantis žingsnis būtų šią metodiką ištobulinti ir patvirtinti, kad ją galėtų naudoti mokslininkai, siekdami sužinoti, kas svarbu kiaulių gerovei.

„Istoriškai gyvūnų gerovės tyrimai buvo skirti palengvinti gyvūnų kančias. JK žemės ūkio pramonė stengiasi neapsiriboti tik minimaliais standartais ir finansuoja mokslinius tyrimus, kurie įvertintų gyvūnų gyvenimo kokybę ir teiktų rekomendacijas,“ – paaiškino ji. – Nors yra metodų, kaip išmatuoti stresą, praeityje mes nemokėjome paklausti kiaulės, ar ji laiminga. Mes vertinome gamybos sistemas, pagrįstas vien tik žmonių samprata ir gyvūnų elgesio interpretacija“. Šis tyrimas pirmą kartą suteikia žinių apie kiaulių emocinę būseną. Tai padės mokslininkams ir ūkininkams toliau gerinti kiaulių gyvenimą.“

Parengta pagal užsienio informaciją, šaltinis: EurekaAlert!