© LŽŪKT nuotr.
Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) duomenimis, žemės ūkio įmonėse nuo praėjusių metų rugpjūčio iki šių metų rugpjūčio žuvo 2 darbuotojai, dar 9 įvykių darbe metu darbuotojai buvo sunkiai sužaloti. Šiuo laikotarpiu užregistruoti 154 nelaimingi atsitikimai darbe, kai žemės ūkio įmonėse darbuotojai buvo sužaloti nesunkiai.
Darbai žemės ūkio sektoriuje priskiriami didelės rizikos kategorijai. Atliekamų darbų spektras žemės ūkyje yra labai platus, naudojama daug techninių priemonių, įrenginių, dirbama su transporto priemonėmis. Ši veikla taip pat apima ir sandėliavimo (pakrovimo bei iškrovimo), statybos, remonto, darbus su pavojingomis cheminėmis medžiagomis bei kitus darbus, kurie reikalauja atitinkamos kvalifikacijos, specialių darbų saugos žinių.
Į ką reikia atkreipti dėmesį
Siekdama, kad darbymetis žemės ūkyje būtų saugus, VDI primena, į ką būtina atkreipti dėmesį, norint išvengti nelaimingų atsitikimų.
Dažnai nelaimės atsitinka dirbant su netvarkinga ar konkrečiam darbui nepritaikyta technika, atliekant nesaugius veiksmus. Nelaimė įvyko, kai ūkininkas krautuvu pakėlė siloso ruloną, norėdamas jį įkrauti į pašarų maišytuvą-dalytuvą, o ūkio darbininkas pamatė, kad nuo rulono pašalinta ne visa plėvelė, prisiartino prie krovinio ir norėjo ją nuplėšti. Tuo metu vos ne toną sveriantis rulonas krito iš kaušo ir darbuotoją mirtinai traumavo.
Skaudžių pasekmių sukelia ir nevykdomi paprasčiausi saugaus darbo su įrenginiais reikalavimai. Pavyzdžiui, prieš užvedant mašinos variklį ar įjungiant agregato pavarą, būtina įsitikinti, kad šalia nėra pašalinių asmenų. Pažeidus šį reikalavimą, vienos iš žemės ūkio bendrovių mechaninių dirbtuvių kieme, atliekant traktoriaus techninę apžiūrą, buvo mirtinai sužalotas bendrovės vairuotojas-tiekėjas. Jį prie traktoriaus korpuso prispaudė ir traumavo traktoriaus ratas, kurį vairu kabinoje pasuko traktorininkas.
Kitas sunkus nelaimingas atsitikimas įvyko, kai paukštyno darbuotojo vairuojamas mini krautuvas „Bobcat“ pervažiavo ir sunkiai sužalojo koją greta buvusiai to paties ūkio darbuotojai.
Vienos apmaudžiausių nelaimių, kai darbuotojus dėl jų pačių nesaugių veiksmų įtraukia ir sunkiai ar mirtinai sužaloja besisukančios mechanizmų dalys. Ignoruojamas kategoriškas saugaus darbo reikalavimas – negalima apžiūrinėti neišjungto mechanizmo, tuo labiau šalinti gedimų. Tokia nelaimė įvyko, kai žemės ūkio bendrovės darbuotojas, kviečių lauke dirbdamas traktoriumi, užlipo apžiūrėti prikabinamo šiaudų rulonavimo preso, kuris tuo metu veikė, ir besisukanti preso dalis įtraukė bei sunkiai traumavo darbininkui ranką.
Žemės ūkyje nereti darbai, kuriuos atliekant yra pavojus nukristi. Paminėtini keli atvejai, kai darbuotojai žemės ūkyje sunkiai susižalojo, nukritę iš aukštai. Ūkio darbininkas metalinėmis kopėčiomis užlipo ant stogo (aukštis – apie 5 m), koja stojo ant medinio grebėsto, šis lūžo ir darbuotojas nukrito ant grindinio. Kitu atveju, grūdų sandėlyje nesaugiai išmontuodamas seną elektros ventiliatorių, sandėlininkas krito iš maždaug 2 m aukščio ir patyrė sunkią galvos traumą.
Pavojingas yra ir darbas su gyvūnais. Ne vienerius metus būna atvejų, kai darbuotojus sunkiai ar net mirtinai sužaloja pervaromi ar rišami galvijai. Nemaža dalis lengvų sužalojimų įvyksta melžiant karves, dalijant pašarus.
Žemės ūkyje ypatingą dėmesį reikia skirti nepatyrusiems darbuotojams: negalima jiems pavesti atlikti darbų, kurių dirbti jie nemokyti. Šiuos darbuotojus instruktuoti, įsitikinti, ar žino ir geba atlikti užduotį saugiai, taip pat prižiūrėti darbo vietose reikia itin atsakingai.
Padėti gali profesionalūs konsultantai
Jei turite klausimų dėl darbų saugos, kreipkitės į Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Darbų saugos skyriaus specialistus. Jie vietoje įvertina ūkio ar verslo įmonės situaciją, pataria, ką reikėtų daryti, kad ūkis atitiktų visus darbų saugos ir priešgaisrinės saugos reikalavimus bei būtų išvengta nelaimingų atsitikimų. Kokios darbų saugos paslaugos teikiamos, galite sužinoti čia.
Be to, kiekviena žemės ūkio įmonė gali pati įvertinti, ar tinkamai vykdo darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimus pagal VDI parengus klausimynus: „Saugaus žemės ūkio darbų vykdymo patikrinimo kontrolinis klausimynas“ ir „Saugaus žemės ūkio produkcijos sandėliavimo darbų vykdymo kontrolinis klausimynas“. Juos ir daugiau įvairios informacijos, kaip saugiai atlikti žemės ūkio darbus, naudoti techniką, galima rasti VDI interneto svetainėje www.vdi.lt.