Lapkričio 08 d., penktadienis | 24

Žūčių darbe mažiau, tačiau neramina sunkūs sužalojimai

Valstybinė darbo inspekcija
2015-07-23

Valstybinėje darbo inspekcijoje (VDI) per pirmą šių metų pusmetį gauti 67 pranešimai apie įvykius darbe, kurių metu buvo sunkiai pakenkta darbuotojų sveikatai, ir 18 pranešimų apie žūtis darbe (duomenys preliminarūs). Palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe skaičius sumažėjo 10 atvejų arba 36 procentais.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Kiekviena sunki nelaimė darbe – potencialiai mirtinas atvejis. „Deja, sumažėjęs mirtinų įvykių darbe skaičius dar neduoda preteksto džiaugtis, – pabrėžia VDI Nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų skyriaus vedėjas Saulius Balčiūnas. – Sunkių sužalojimų darbe padaugėjo 14 atvejų arba 26 procentų. O kiekviena sunki trauma, kaip paaiškėja tiriant jos priežastis ir aplinkybes, buvo prie galimo mirtino įvykio ribos“.

Galėjo žūti nukritę iš aukštai.Nukritęs iš 3 m aukščio nuo pašarų ir javų vežimo cisternos UAB „Dainiai“ garaže žuvo vairuotojas; atlikdamas betonavimo darbus iš statomo pastato 6 aukšto nukrito ir nuo patirtų sužalojimų mirė UAB „Veikmės statyba“ pagalbinis darbininkas; UAB „Elektros idėjos“ darbuotojas statybos objekte nukrito iš trečio aukšto pro neaptvertos laiptinės angą ir žuvo. Tačiau mirtiną pavojų slėpė ir sunkūs susižalojimai, kai vykdant medienos džiovyklų aliumininių konstrukcijų ir įrangos montavimo darbus iš 6 m aukščio nukrito UAB „Solona“ šaltkalvis (kuris po poros savaičių nuo šių sužalojimų mirė); kai nuo pastolių iš 7 m aukščio nukrito neblaivus, nušalintas nuo darbo, bet grįžęs į statybvietę UAB „Adista“ darbuotojas; demontuojant asbestinio šiferio stogo dangą, lūžus šiferio lakštui, iš beveik 5 m aukščio nukritęs UAB „Talša“ darbuotojas ir kiti panašūs atvejai.

Žaloja neišjungti mechanizmai. Nemažai šį pusmetį atvejų, kada įrenginiai, remontuojami neišjungus variklio, įtraukia darbuotojo drabužį, o kartu su juo – ranką ar koją, kai nuo technikos nuimami apsaugai ir dirbantįjį sužaloja besisukančios mechanizmų dalys. Štai neseni įvykiai, po kurių darbuotojams buvo amputuotos rankos, kojos, pirštai: ūkininko ūkyje ruloniniu presu rinkęs šieną į volus darbuotojas, neišjungęs preso mėgino pataisyti užstrigusią surišimo virvę, o besisukantys volai įtraukė jo ranką; ŽŪB „Minija“ be apsaugos dirbęs kardaninis velenas kaiščiu užkabino traktorininko rūbus, juos įsuko ir nutraukė ranką; UAB „Medrokis“ operatoriui ranka bandant pašalinti staklėse užstrigusią medienos atplaišą iš inercijos besisukantys medienos daugiapjūklių staklių pjūklai kartu su pirštine įtraukė darbuotojo plaštaką ir ją sužalojo; sunkią rankos traumą patyrė AB „Silikatas“ darbuotojas, valydamas neišjungtą transporterį.

Daugiausia nelaimingų atsitikimų darbe įvyko statyboje – 7 mirtini (kaip ir pernai) ir 24 sunkūs, transporto ir saugojimo įmonėse – 5 mirtini ir 5 sunkūs, apdirbamosios gamybos įmonėse atitinkamai – 2 ir 14. Minėta ekonominė veikla įmonėse įvykę mirtini sudaro beveik 80 proc. visų šalyje įvykusių mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe, o sunkūs – per 60 proc. visų sunkių nelaimingų atsitikimų darbe.

Darbdaviai blogai organizuoja, darbuotojai rizikuoja. „Pabrėžtina, kad ir vėl dažniausiai (daugiau nei 60 proc. atvejų) mirtinos ir sunkios nelaimės darbe įvyko blogai organizavus darbus, tarp jų ir pavojingus, netinkamai juos vykdžius arba darbdaviui neužtikrinus vidinės darbuotojų saugos ir sveikatos vidinės kontrolės ar nekontroliavus, kad darbuotojai laikytųsi jiems privalomų vykdyti reikalavimų“, – sako S. Balčniūnas. Kita vertus, apie trečdalis darbuotojų buvo sunkiai sužaloti, kai atlikdami darbus nesilaikė vadovų duotų nurodymų ar sąmoningai rizikavo savo sveikata ar gyvybe.

Teigiamas šio pusmečio rodiklis – daugiau nei per pusę sumažėjo nukentėjusių neblaivių darbuotojų: darbe žuvo 2 neblaivūs darbuotojai, 4 patyrė sunkius kūno sužalojimus (2014 m. atitinkamai 6 ir 9).

Išsamesnė informacija – VDI Komunikacijos skyriaus vedėja Gabrielė Banaitytė, tel. (8 5) 213 9753