© Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba
Gaisrų statistika Lietuvoje negailestinga: Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, pernai kilo 9 tūkst. 394 gaisrai. Jie neaplenkia ir ūkininkų ūkių: sudega ne tik javų kombainai, šienapjovės, presai, kita žemės ūkio technika, bet ir ūkiniai pastatai, sodybos, aplink esantys laukai.
Užsiliepsnojus javų nuėmimo kombainui ar kitai javapjūtės technikai, patiriami nemaži nuostoliai, juk sudega ne tik žemės ūkio technika, žolė ar javų laukas, bet atsiranda pavojus žmonių gyvybei ir sveikatai.
Dažniausiai žemės ūkio technika dega dėl netvarkingos kuro tiekimo sistemos, neapsaugotų besisukančių mechanizmų, senos arba pažeistos įrangos. Gaisro priežastimi tampa trumpas elektros laidų jungimasis, išlekiančios iš variklio išmetimo vamzdžio kibirkštys, ant velenų ir kitų kombaino mechanizmų apsivynioję šiaudai, į besisukančių būgnų mechanizmus patenkantys pašaliniai kieti daiktai. Gaisro priežastimi būna ir neatsargus elgesys su degtukais, rūkymas, neatsakingai sukurtas laužas. Žmonės, nepagalvoję ir neatsakingai sukūrę laužą, nebepajėgdami jo užgesinti, tampa gaisrų aukomis.
Bendrųjų gaisrinės saugos taisyklių laikytis privalo visi
Bendrosios gaisrinės saugos taisyklės nustato bendruosius eksploatuojamų objektų, neatsižvelgiant į jų nuosavybės formas, gaisrinės saugos reikalavimus, kurių privalo laikytis visi Lietuvos teritorijoje esantys žmonės. Reikalavimų yra nemažai, tačiau kai kuriuos iš jų pravartu prisiminti:
Gaisrai įsiplieskia labai greitai – todėl jų gesinimui turi būti pasiruošę visi. Ūkio vadovai turi pagalvoti ir investuoti į priešgaisrinės saugos užtikrinimą ūkyje, darbuotojai turi būti instruktuoti ir apmokyti, kaip elgtis gaisro metu, mokėti naudotis gesintuvais ir žinoti priešgaisrinės saugos reikalavimus. Administracinių nusižengimų kodekse numatyta bauda už priešgaisrinę saugą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimus, dėl kurių gali kilti gaisras, sprogimas:
Jums padės specialistai
Netapkite gaisrų aukų statistikos dalimi. Nelaimingi atsitikimai žemės ūkyje įvyksta ne tik dėl netvarkingos technikos, bet ir dėl darbuotojų mokymo stokos, jų neteisingų veiksmų. Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) darbų saugos specialistai gali įvertinti ūkio situaciją ir patarti, ką reikėtų padaryti, kad ūkis atitiktų visus darbų saugos ir priešgaisrinės saugos reikalavimus.
NAUJIENA: kviečiame mokytis nuotoliniu būdu pagal „Įmonių, įstaigų ir organizacijų vadovų ir atsakingų asmenų, kuriems pavesta kontroliuoti objekto priešgaisrinę būklę ir imtis priemonių priešgaisrinės saugos reikalavimams vykdyti“ priešgaisrinės saugos mokymo programą. Kreipkitės.