Gruodžio 22 d., sekmadienis | 24

Ūkininkavimas – pašaukimas

„Ūkininko patarėjo“ informacija
2021-09-15

© Asociatyvi nuotrauka, LŽŪKT

Joniškio r. Linkaičių kaimo jaunasis ūkininkas, 37 m. Gediminas Žebrauskas rajone išrinktas konkurso „Metų ūkis – 2021“ laureatu. Perspektyviame jo augalininkystės ūkyje diegiamos naujovės, priimami efektyvūs ir ekonomiški sprendimai. Gediminas ne tik paveldėjo savo tėvo Juozo Žebrausko ūkį, bet ir sumaniai tęsia jo ūkininkavimo tradicijas.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Sėkmės raktas – apgalvoti sprendimai

Jaunasis ūkininkas G. Žebrauskas deklaruoja daugiau nei 600 ha dirbamos žemės, dalį nuomoja, o 450 ha – nuosavi plotai. Augina grūdines kultūras, rapsus, pupas. Savo ūkyje taiko naujas žemės dirbimo technologijas. Dideliame technikos kieme nebėra plūgų – prieš penketą metų įdiegė neariminę žemės dirbimo technologiją. Sėjai dirvą įdirba modernia ir galinga technika.

Žemdirbys tvirtino, kad brangi ir moderni žemės dirbimo technika atsiperka, mat pasiteisino neariminė žemės dirbimo technologija. Gediminas stengiasi gerinti dirvožemio agrarinę būklę. Jo nuomone, geras ženklas, kai dirbamuose laukuose daugėja sliekų, dirvožemyje padidėjo humuso kiekis, visa tai turi įtakos bioįvairovei, svarbiausia, kad atsigauna žemė.

ukininkas zebrauskasLietuvos ūkininkų sąjungos Joniškio skyriaus pirmininkė Lilija Šermukšnienė ir jaunasis ūkininkas Gediminas Žebrauskas apžiūri naują techniką

Jau ketvirtus metus pasėliams tręšti ūkininkas perka biologinių preparatų. Gediminas akcentavo, kad šis sprendimas pasiteisino, pagerėjo dirbamų laukų dirvožemio kokybė. Jis pasėliams tręšti stengiasi naudoti kuo mažiau chemijos. Nuo kenkėjų pasėlius fungicidais purškia ne keletą kartų, kaip anksčiau, o tik kartą. Laukams tręšti sudarytas tręšimo žemėlapis, pagal kintamą normą tolygiai įterpiama trąšų. Dirvožemiui pagerinti augina tarpinių kultūrų.

„Apgalvoti ir subalansuoti sprendimai, naujų technologijų diegimas yra sėkmingo ūkininkavimo raktas. Esu savo žemės šeimininkas, todėl stengiuosi nenualinti dirvožemio, ūkininkaudamas saugau supančią aplinką. Toks mano nusiteikimas ir požiūris į modernų ūkininkavimą, gimtąją žemę. Visų technologijų naujovių visuma turi įtakos derliui ir jo kokybei. Sandėlyje į didelius maišus supiltos pupos, kurios iškeliaus į Egiptą. Parduoti paruoštus grūdus iš sandėlių savo vilkiku išvežame parduoti tiesiai į Rygos uostą“, – rodydamas į aruodus supiltą šiemetį derlių kalbėjo konkurso „Metų ūkis – 2021“ laureatas, pažangus Joniškio rajono jaunasis ūkininkas G. Žebrauskas.

Plečia valdas

Didelio augalininkystės ūkio bazė yra dviejose vietose. Linkaičiuose, kur atskirose sodybose gyvena Gedimino šeima ir jo tėvai, laikoma moderni žemės ūkio technika, stovi degalų talpyklos, o netoli esančiame Maironių kaime – sandėliai ir grūdų saugojimo bokštai.

Mokslinis inžinierius, baigęs tuometį Žemės ūkio universitetą, ūkyje pritaikė savo bakalauro darbe „Grūdų ūkio modernizavimo technologinės linijos“ pateiktus sprendimus. Maironių kaime prieš 11 metų buvo sumontuotas nedidelis elevatorius pagal Gedimino parengtus brėžinius: pastatyti trys grūdų bokštai po 500 t ir dyzelinu kūrenama džiovykla.

Gediminas – inžinerijos magistras. Jis baigiamajame magistro darbe nagrinėjo kombaino degalų dinamiką, atliko tyrimus apie kombaino degalų sąnaudas. Atlikęs tyrimus ir apibendrinęs surinktą medžiagą, parengė straipsnių, kuriuos publikavo keliuose leidiniuose. Mokslinis inžinierius savo darbe nagrinėjo, kaip sureguliuoti kombainą, kad būtų galima sutaupyti kuo daugiau degalų.

Modernios kuro talposModernios degalų talpyklos

Neseniai Maironių kaime ūkininkas įsigijo dar tris sklypus, juos sujungė į vieną. Buvusiame fermų komplekse bus didelis elevatorius ir keli sandėliai. Jau baigia sutvarkyti nemažą teritoriją, vietoj buvusių statinių iškils nauji sandėliai. Buvusioje fermoje, kur anksčiau buvo laikomi jaučiai, pabaigtas statyti sandėlis, kuriame ūkininkas laiko techniką, supila dalį grūdų. Nugriovė ir buvusią veršidę, čia dabar pluša statybininkai, bus įrengtas naujas sandėlis. 2014 metais buvusios fermos vietoje pastatė didelį arkinį sandėlį, kuriame laikomi grūdai.

Gedimino ūkyje dirba trys etatiniai darbuotojai, pluša ir pats ūkio šeimininkas, kuris niekam nepatiki savo kombaino – pats kulia javus. Gedimino žodžiais tariant, jam ūkininkavimas – pašaukimas. Ūkyje dirba Lukas Kovera, autokroso čempionas, Gedimino žmonos brolis Modestas Marijauskas. Turimą techniką suremontuoja savo jėgomis, nesamdo kitų specialistų.

Eina tėvo pėdomis

tevas_VidusPakalbintas jaunojo ūkininko tėvas J. Žebrauskas džiaugiasi, kad savo ūkį 2005 metais atidavė į patikimas rankas – sūnus dirba su užsidegimu, saugo žemę ir gamtą

Juozas sakė, kad sūnus ryžtingai siekia naujovių, pažangiai ūkininkauja, nedirba su sena technika, jau gal vienuolika traktorių yra pakeitęs. Tėvas prisiminė, kaip šešiolikametis Gediminas per parą iš Klaipėdos parvairavo nupirktą kombainą. Pirmosios ūkininkavimo pamokos jam buvo tėvo ūkyje. Mokslinis agronomas J. Žebrauskas aktyviai domisi politika, jis – buvęs Seimo narys bei Joniškio rajono tarybos narys. Patikėjęs nelengvai kurtą savo ūkį sūnui, jis dar ilgai laikė melžiamą karvę, spaudė gardžius varškės sūrius. Dabar rūpinasi bitėmis, vis dar atvyksta pažiūrėti, kaip veikia grūdų džiovykla, kokia grūdų kokybė, jeigu reikia, sūnui negaili patarimų. Dvi J. Žebrausko dukros pasirinko muzikių kelią, o sūnus Gediminas, baigęs studijas, atsisakė jam siūlytos mokslininko karjeros ir nutarė ūkininkauti.

Jaunojo ūkininko G. Žebrausko laukuose jau rekonstruota dalis melioracijos sistemos, kuri dabar patikimai reguliuoja gruntinio vandens lygį 60 ha plote. Jis sakė, kad yra įkurta Sliekių kaimo melioracijos sistemų naudotojų asociacija, kuriai priklauso trys asmenys. Asociacija įgyvendina melioracijos sistemų rekonstrukcijos projektą.

ŪP korespondentė Aldona Sireikienė, autorės nuotraukos

ukininko patarejas