Gegužės 06 d., pirmadienis | 24

Svarbiausi faktai apie žieminius rapsus

LŽŪKT informacija
2014-08-25

Neprognozuojamos žiemos bei netikėti kenkėjų antplūdžiai ūkininkams, besiverčiantiems augalininkyste, tampa tikru išbandymu, tačiau mūsų šalies ūkininkai vis tik rizikuoja sėti žieminius rapsus.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Apskaičiuota, kad sėjant žieminius rapsus, lyginant su vasariniais yra pasiekiamas didesnis ekonominis efektas, be to sėjos darbai pasiskirsto tolygiau. Žinoma, labai svarbu atsižvelgti ir į regiono faktorių – viename šalies krašte javapjūtė baigiasi ir pradedami sėti žieminiai rapsai, o kitame – derliaus nuėmimo darbai būna tik įpusėję.

Svarbus sėjos laikas

Optimalus žieminių rapsų sėjos laikas rugpjūčio 15–20 d., nors yra veislių tinkančių ir vėlyvesnei sėjai. Be to, orų sąlygos diktuoja savas taisykles. Dėl šios priežasties, tinkamiausias priešsėlis žieminiams rapsams, kurį galima nuimti anksčiausiai – ganyklos, pievos, žieminiai miežiai ir k.t. Po senų pievų rekomenduojama sėti žieminius rapsus, kadangi yra tikimybė, kad ten bus užsilikusių spragšių lervų, kurios mėgsta javų daigelius, tačiau rapsų šie kenkėjai neapninka. Be to, rapsai turi ir fitoncidinių savybių.

Prieš sėdami įvertinkite lauko savybes

Renkantis žemės sklypą, kuriame bus sėjamas žieminiai rapsai, būtina atkreipti dėmesį, kad laukas nebūtų užliejamas, užmirkstantis, o dirvos pH būtų apie 6–6,5. Būtina atsižvelgti į rotaciją – svarbu, kad šie žemės ūkio augalai pasirinktame plote nebūtų sėti pastaruosius 4–5 metus iš eilės, kadangi yra tikimybė šaknų gumbui atsirasti. Išplitus šiai grybelinei ligai, kurią sukontroliuoti yra labai sunku, į pasirinktą lauką rapsus galėsite sėti tik po daugelio metų.

Tręšimo normos

Norint optimizuoti tręšimą, visų pirmą reikėtų suplanuoti, kokio derliaus tikitės. Apskaičiuota, kad norint užauginti 1 t žieminių rapsų, tręšimui reikėtų panaudoti: 60 kg – N, 30 kg – P2O5, 60 kg – K2O, 20 kg – S, 20 kg –Mg. Žinoma, prieš pradedant tręšti, būtina apskaičiuoti, kiek maisto medžiagų dirvoje paliko prieš tai buvęs priešsėlis, kiek jų yra dirvožemyje. Rekomenduojama, atlikti dirvožemio tyrimą.

Svarbiausia pasirinkti tinkamą veislę

Nusprendus sėti žieminius rapsus, bene svarbiausias dalykas, pasirinkti tinkamą šių žemės ūkio augalų veislę, kuri ištvertų vis labiau neprognozuojamus žiemos orus.

Valstybinės augalininkystės tarnybos (toliau – VAT) prie Žemės ūkio ministerijos duomenimis šalies žemdirbiai sėja didelius žieminių ir vasarinių rapsų plotus. Nenuostabu, kadangi tai vertingi aliejiniai ir energetiniai augalai, kurių sėklos turi didelę paklausą. Nuolatos yra vykdomi veislių atsparumo gamtinėms sąlygoms tyrimai.

Atsižvelgiant į permainingus žiemos orus bei veislių tyrimų rezultatus, Valstybinės augalų veislių vertinimo komisija, įvertinusi 18-ka žieminių rapsų veislių į sąrašą įtraukė tik 5-ias. Tai hibridinės veislės: Belana, Mascara, Primus (Vokietija), pusiau žemaūgė DK Sedona (Prancūzija) ir nehibridinė žieminių rapsų veislė – Minotaur (Kanada). Šios veislės pasižymi subrandinamu geru sėklų derliumi, dideliu sukauptų riebalų kiekiu ir palyginti geru atsparumu žiemojimo sąlygoms.

Bene geriausias variantas veislių pasirinkimui – tai ūkininkų bendravimas tarpusavyje, lankymasis lauko dienose, parodose. Juk kaip sakoma – geriausia mokytis iš svetimų klaidų.