Gruodžio 22 d., sekmadienis | 24

SOS – tuščiosios avižos

Haroldas Sapožnikovas
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Kėdainių r. biuro augalininkystės konsultantas
2014-07-30

Važiuojant per Lietuvą, net ir ne specialistai pastebi įvairiuose žemės ūkio augalų pasėliuose augančias tuščiąsias avižas. Pradėjusi plisti maždaug prieš 40 metų, dabar ši aukštaūgė įvežtinė „užsienietė“ – didelė problema, kurią būtina spręsti.

Buhalterinė apskaita. Horizontali. Straipsnių viduje.

Tuščiosios avižos (Avena fatua) – visame pasaulyje paplitusios vienametės piktžolės. Jas sunku išnaikinti, nes sėklos subręsta ir išbyra prieš derliaus nuėmimą, o užartos daigios būna net 5–7 metus. Pastebėta, kad net sušėrus gyvuliams dalis sėklų nepraranda daigumo ir su mėšlu vėl gali patekti į laukus. Taigi kovos priemonių reikėtų imtis iš karto, kai pastebimos pavienės piktžolės.

Būtina sėjomaina

Laukuose, kuriuose yra tuščiųjų avižų, būtina laikytis specialios agrotechnikos. Specialistų nuomone, tuščiosios avižos plinta dėl netinkamos sėjomainos ir kitų technologinių ūkininkavimo klaidų. Ūkiuose, kur auginamos daugiametės žolės, laikomasi sėjomainų ir neatsėliuojami javai, tuščiųjų avižų plitimo išvengiama. Šias piktžoles gerai stelbia žieminiai rugiai ir kviečiai. Jos negali subrandinti sėklų daugiametėse žolėse ir užimtuosiuose, t. y. anksti nuimamuose (daugiausia žaliajai masei) kultūriniais augalais apsėtose pūdymuose. Dažniausiai juose auginami mišiniai (vikių ir avižų, vikių, avižų ir saulėgrąžų, pašarinių žirnių ir avižų), lubinai, ankstyvosios bulvės, kukurūzai, saulėgrąžos, žirniai. Šie augalai nuimami likus 3–4 savaitėms iki žiemkenčių sėjos, todėl per tą laiką pūdymas spėja susigulėti.

Šiomis piktžolėmis užterštus laukus palikus užimtajam pūdymui, po jo geriausiai sėti žiemkenčius su daugiamečių žolių įsėliu. Tokiu atveju vikių ir avižų mišinys sėjamas kiek vėliau. Pavasarį iki mišinio sėjos kultivuojant sunaikinami tuščiųjų avižų daigai, o vikių ir avižų mišinio žaliosios masės derlius nuimamas, kol dar nesubrendo ir nepradėjo byrėti tuščiųjų avižų sėklos. Žiemkenčius reikia sėti kuo anksčiau, o po jų – daugiametes žoles žaliajai masei ar šienui, bet ne sėklai.

Taigi pasėliuose, kuriuose pasirodė tuščioji aviža, pirmiausia turėtų būti teisingai kaitaliojami augalai, laikomasi sėjomainos su žiemkenčių, daugiamečių žolių, rapsų, kaupiamųjų augalų laukais ir jokiu būdu neatsėliuojamas vasarojus.

Dėmesys agrotechnikai

Tuščiosios avižos sudygsta ankstyvą pavasarį, todėl kovoti su jomis galima atliekant agrotechninius darbus, t. y. esant galimybei ir kiek įmanoma anksčiau lengvais padargais net kelis kartus pakirsti piktžoles dar prieš sėją. Ekologiniuose ūkiuose tam labai tiktų leteninės akėčios. Vėliau pasėjus, derlius gali būti mažesnis, bet sumažėjus piktžolėtumui nuostoliai kompensuosis. Beje, teigiama, kad po pavasarinio kultivavimo nestipriai įsišakniję tuščiųjų avižų daigai vėl gali atželti, todėl specialiai naikinant, rekomenduojama palaukti, kol jos užaugins trečiąjį lapelį, kad būtų sunaikintas visas augalas iš šaknų.

Užterštus plotus reikia nuimti pačius pirmuosius, kad kuo mažiau piktžolių sėklų nubirtų į dirvą, o paskui skubiai nuskusti. Mūsų sąlygomis dar geriau būtų tokius javus nuimti anksčiau, kol nesubrendo tuščiųjų avižų sėklos, miežiams ar kitiems javams dar esant pieninės brandos (3–4 savaitės iki pilnos brandos) ir iš jų gaminti javainį. Pašarinė ir energinė javų masės vertė ir derlius tuo metu praktiškai ne mažesni negu nuimant grūdams, o tuščiųjų avižų sėklos neišsėjamos. Jei laukuose tuščiosios avižos paplitusios tam tikruose lauko ploteliuose, juos reikėtų atskirai nupjauti rankiniu būdu ir tik tada tęsti likusio lauko derliaus nuėmimo darbus.

Galima naudoti ir registruotus augalų apsaugos produktus, šiuo atveju www.vatzum.lt registruotus herbicidus Axial 50 EC, Arelon Flussig, Foxtrot 69 EW, Monitor, Tombo ir Puma universal. Tik būtina įsigilinti, kokia preparato veiklioji medžiaga, atidžiai perskaityti etiketę ir purkšti tiksliai pagal rekomendacijas.

Akivaizdu, kad net dėl kelių tuščiųjų avižų pasėlyje gali ateityje kilti daug problemų, todėl šias piktžoles reikia išravėti ir išnešus iš lauko sudeginti. Dar labai svarbus atsakingas ūkininkų požiūris. Jie neturėtų kitiems ūkiams parduoti grūdų, tarp kurių yra tuščiųjų avižų sėklų.

Parengta pagal mokslininkų rekomendacijas