© LŽŪKT nuotr.
Nors pirmieji grūdai šiemet į supirkimo vietas atvyko viena diena anksčiau nei pernai – liepos 12-ąją, jų kiekis skiriasi kartais. Skiriasi ir kokybė. Šaltas ir lietingas pavasaris derliaus nuėmimo darbus pavėlino kiek daugiau negu savaite. Ūkininkai baiminasi, kad užtrukus javapjūtei, bus sunku suspėti į žieminių rapsų sėjos terminus.
„Pirmieji, kaip paprastai, mūsų elevatorius pasiekė žieminiai miežiai, kurių kūlimas jau baigiasi. Miežių kokybė ir kiekis panašus į pernai metų derlių – grūdai šiek tiek stambesni. Įsibėgėja rapsų kūlimas, kuris šiemet prasidėjo maždaug savaite vėliau negu pernai. Rapsų kokybė šiais metais geresnė – aliejingumas didesnis apie 1 proc.“, – apie „Agrochemos“ supirkimo vietas pasiekusį derlių pasakojo bendrovės komercijos direktorius Gerardas Brazaitis.
„Agrochema“ jau pakrovė ir išplukdė pirmąjį lietuviškų rapsų laivą, tačiau dėl nepalankių pavasario orų smarkiai vėluoja kviečių kūlimas – kol kas jų supirkta visai nedaug.
„Jeigu rapsų kokybė yra tikrai gera, tai pirmųjų mūsų supirkimo vietas pasiekusių kviečių, panašu, prastesnė negu pernai – kviečiuose mažiau baltymų ir glitimo, žemesnis kritimo skaičius“, – sakė G. Brazaitis.
Beje, kaimyninėje Latvijoje javapjūtė dar labiau vėluoja – ten į grūdų supirkimo vietas tik dabar atrieda pirmosios mašinos. Kol kas apie latviškų grūdų kokybę spręsti sunku – jų supirktas per mažas kiekis. Tikimasi, kad javapjūtė kaimyninėje šalyje įsivažiuos šios savaitės pabaigoje – kitos pradžioje.
Ūkininkai nerimauja, kad šiemet dėl šalto ir lietingo pavasario pavėlėjus rapsų kūlimui, jie gali nespėti į žieminių rapsų sėjos terminus.
„Nerizikuojant būsimu derliumi, žieminius rapsus optimaliausia sėti iki rugpjūčio 15–20 d. Panašu, kad tai padaryti šiemet pavyks ne visuose regionuose, todėl, turėtų mažėti rapsų pasėlių, taigi, ir rapsų derlius kitais metais gali būti menkesnis, nes jų vietoje teks sėti žieminius kviečius, kurių sėjos terminas ilgesnis – iki rugsėjo 20 d.“, – atskleidė „Agrochemos“ komercijos direktorius.