VAT nuotr.
Apie vaismedžių bakterinę degligę ir šios ligos sukeltus padarinius žinome nemažai. Šios augalų ligos sukėlėjas daro didelę žalą sodininkystėje ne tik dėl to, kad sumažina derlių, bet ir pražudo pačius augalus šeimininkus.
Tai pati agresyviausia bakterinė liga tarp Rosaceae šeimos augalų, todėl apibūdinama kaip žalingiausia vaismedžių liga Europoje ir Viduržemio jūros regiono šalyse. Ji labiausiai pažeidžiamus augalus gali pražudyti per trumpą laiką (vienerius–dvejus metus) po pirmųjų vizualių ligos požymių pasirodymo. Bakteriją iš užkrėstų teritorijų gali pernešti vabzdžiai (bitės, amarai, vapsvos, musės ir kt.) bei migruojantys paukščiai. Taip pat ji gali būti pernešama su sodinamąja ir skiepijimo medžiaga, naudota tara ar pakavimo medžiaga. Pažeidžiamiausi yra 1–4 metų sodinukai. Atsparių šiai bakterijai augalų veislių nėra.
Vaismedžių bakterinei degligei suvešėti palankiausi šilti ir lietingi, kaip šią vasarą, orai. Atsižvelgiant į tai, Augalininkystės tarnyba šiais metais jau yra nustačiusi šešis vaismedžių bakterinės degligės židinius: Kauno apskrityje – 2, Vilniaus, Alytaus, Marijampolės ir Telšių apskrityse po 1 židinį. Šie židiniai nustatyti įvairiose augavietėse: viešose erdvėse, privačiuose soduose ir medelynuose. Taip pat daug šios ligos židinių šiais metais nustatę kaimynai latviai. Itin dažnai apie šios ligos protrūkius praneša Airijos nacionalinė augalų apsaugos organizacija.
Žinant, kad nėra registruotų augalų apsaugos produktų kovai su vaismedžių bakterine deglige, todėl privalu ligos pažeistus bei galimai pažeistus augalus iškirsti ir sudeginti, taikyti kitas fitosanitarines priemones, nustatytas Fitosanitarijos priemonių nuo bakterinės degligės naudojimo tvarkos apraše, patvirtintame žemės ūkio ministro 2006 m. balandžio 21 d. įsakymu Nr. 3D-246 „Dėl Fitosanitarijos priemonių nuo bakterinės degligės naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“. Svarstantiems kuriuos augalus pasirinkti viešųjų erdvių ir lankytinų vietų apželdinimui, Augalininkystės tarnyba pataria atkreipti dėmesį į kitus, nei kad Rosaceae šeimos dekoratyvius sumedėjusius augalus.
Bendromis pastangomis su vaismedžių bakterine deglige svarbu kovoti ir dėl to, kad vadovaujantis Komisijos įgyvendinimo reglamentu (ES) 2021/759 Lietuvos Respublika (išskyrus Kėdainių miesto seniūniją, Kauno apskritis) turi saugomos zonos nuo šio kenkėjo statusą. Vaismedžių bakterinės degligės augalai šeimininkai į Lietuvą turi būti vežami tik su augalų pasais – oficialiais dokumentais, patvirtinančiais, kad laikomasi teisės aktų nuostatų, susijusių su augalų sveikatos standartais ir specialiaisiais reikalavimais. Be to, į Lietuvą galima įvežti vaismedžių bakterinės degligės augalus šeimininkus tik iš tų Europos Sąjungos šalių, kuriose yra oficialiai patvirtintos teritorijos, pripažintos neužkrėstomis bakterine deglige ir turinčios saugomos zonos statusą arba teritorijos, kuriose atliekami intensyvūs tikrinimai dėl šios ligos ir turi buferinės zonos statusą. Atkreipiame dėmesį, kad saugomoje zonoje išaugintiems augalams šeimininkams išduotame augalo pase privalo būti žyma „PZ“ (angl. protected zone) bei nurodytas vaismedžių bakterinės degligės visuotinai taikomas kodas ERWIAM. Daugiau informacijos rasite čia (lankstinukas pdf. formatu).
Pastebėjus šios ligos požymius, taip pat kilus papildomiems klausimams, prašome kreiptis į Augalininkystės tarnybos Fitosanitarijos ar regioninį skyrių.
Valstybinės augalininkystės tarnybos informacija ir nuotrauka